Բաժանորդների դիմումների (բողոքների) քննության կարգ
Հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների ընդհատման կամ որակի անկման դեպքերում բաժանորդների դիմումների քննության և փոխհատուցումների տրամադրման
1. Խնդրի արձանագրում և <<Վիվա Արմենիա>> ՓԲԸ-ին (այսուհետ՝ <<Օպերատոր>>) տեղեկացում
1.1. Հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) կամ որակի անկման խնդրի բացահայտման դեպքում բաժանորդը պետք է Ծառայության ընդհատման կամ որակի անկման ընթացքում այդ մասին անհապաղ տեղեկացնի Օպերատորին։
1.2. Բաժանորդը խնդրի մասին պետք է տեղեկացնի Օպերատորին՝ զանգահարելով Օպերատորի շուրջօրյա Կոնտակտային կենտրոն (111 կամ +374 60 771111 հեռախոսահամարով՝ շարժական կապի ցանցով մատուցվող ծառայությունների հետ կապված հարցերի դեպքում, +374 60 610000 հեռախոսահամարով՝ ամրակցված կապի ցանցով մատուցվող ծառայությունների հետ կապված հարցերի դեպքում), ուղարկելով հաղորդագրություն Օպերատորի պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին (111@viva.am` շարժական կապի ցանցով մատուցվող ծառայությունների հետ կապված հարցերի դեպքում, fn-support@viva.am՝ ամրակցված կապի ցանցով մատուցվող ծառայությունների հետ կապված հարցերի դեպքում) կամ սոցիալական ցանցերում Օպերատորի պաշտոնական էջերին կամ մոտենալով Օպերատորի ցանկացած սպասարկման կենտրոն:
1.3. Ինտերնետ հասանելիության որակի վերաբերյալ բողոքների դեպքում արագության չափումը պետք է իրականացվի բացառապես Օպերատորի պաշտոնական կայքում և <<My Viva>> հավելվածում առկա ծրագրային համակարգի միջոցով։
2․ Բաժանորդից անկախ տեխնիկական պատճառներով ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) դեպքում`  ընդհատված ծառայությունների վերականգնման համար անհրաժեշտ ժամանակահատվածը
2.1. Բաժանորդից անկախ տեխնիկական պատճառներով ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) դեպքում ընդհատված ծառայությունների վերականգնման համար անհրաժեշտ ժամանակահատվածը կարող է կազմել մինչև 24 ժամ:
2.2. Ծառայությունների ընդհատման դեպքում սույն Կարգի 2.1. կետում նշված ժամկետի մեջ չեն ներառվում.
2.2.1.   բաժանորդի պատճառով Օպերատորի կողմից ընդհատումը վերականգնելու անհնարինության ժամանակահատվածը.
2.2.2.   գծի ենթակառուցվածքի կառուցման (տեղադրման կամ տեղափոխման) աշխատանքների շրջանակում Օպերատորի վերահսկողությունից դուրս գտնվող հանգամանքները.
2.2.3.   ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից սահմանված՝ էլեկտրամատակարարման թույլատրելի պլանային, վթարային ընդհատման ժամանակահատվածը.
2.2.4.   բաժանորդի էլեկտրամատակարարման թույլատրելի դադարեցմամբ պայմանավորված ծառայությունների մատուցման ընդհատման  ժամանակահատվածը.
2.2.5.   «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքի 45-րդ հոդվածի 1-ին կետի 1-3-րդ և 5-6-րդ կետերով նախատեսված դեպքերը:
3․ Գրավոր դիմումների ներկայացման կարգը
3.1. Ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) դեպքում
3.1.1.   Ամրակցված և շարժական կապի ցանցերով ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) հաշվարկային ժամանակահատվածը` 24 ժամը գերազանցելու դեպքում (որի մեջ չեն ներառվում սույն Կարգի 2.2.1.-2.2.5. կետերում նշված դեպքերը և ժամանակահատվածները) բաժանորդը ներկայացնում է փոխհատուցում կամ Օպերատորի կողմից նախապես գանձված վճարը հետ ստանալու գրավոր դիմում մինչև ծառայությունների մատուցման դիմաց վճարման համար Օպերատորի կողմից սահմանված ժամկետի ավարտը կամ մինչև հաշվարկային ժամանակաշրջանին հաջորդող ամսվա 15-ը:
3.1.2.   Բաժանորդի կողմից Օպերատորին ներկայացվող գրավոր դիմումն առնվազն ներառում է մատուցված ծառայությունները պայմանագրով նախատեսված պայմաններին չհամապատասխանելու մասին հիմնավոր տեղեկություններ և նշում ծառայության ընդհատման խնդրի բացահայտման մասին Օպերատորին նախապես (ծառայության ընդհատման ընթացքում) տեղեկացրած լինելու վերաբերյալ:
3.2. Ծառայությունների որակի անկման դեպքում
3.2.1.   Բաժանորդը ներկայացնում է փոխհատուցում կամ Օպերատորի կողմից նախապես գանձված վճարը հետ ստանալու գրավոր դիմում մինչև ծառայությունների մատուցման դիմաց վճարման համար Օպերատորի կողմից սահմանված ժամկետի ավարտը կամ մինչև հաշվարկային ժամանակաշրջանին հաջորդող ամսվա 15-ը:
3.2.2.   Բաժանորդի կողմից Օպերատորին ներկայացվող գրավոր դիմումը առնվազն ներառում է մատուցված ծառայությունները պայմանագրով նախատեսված պայմաններին չհամապատասխանելու մասին հիմնավոր տեղեկություններ և նշում որակի անկման խնդրի բացահայտման մասին Օպերատորին նախապես (ծառայության որակի անկման ընթացքում) տեղեկացրած լինելու վերաբերյալ:
3.2.3.   Ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման արագության անկման դեպքում Բաժանորդը գրավոր դիմումին կից Օպերատորին ներկայացնում է ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման արագության չափման տվյալներ՝ ստացված ծառայությունների որակի անկման ընթացքում  Օպերատորի ծրագրային համակարգի միջոցով:
4․ Դիմումների քննության ժամկետը և փոխհատուցման կարգը
4.1. Ծառայությունների ընդհատման կամ որակի անկման վերաբերյալ բաժանորդների դիմումներին արձագանքման ժամանակահատվածը առավելագույնը 15 աշխատանքային օր է:
4.2. Ամրակցված և շարժական կապի ցանցերով ծառայությունների ընդհատման հաշվարկային ժամանակահատվածը 24 ժամը գերազանցելու (որի մեջ չեն ներառվում սույն Կարգի 2.2.1.-2.2.5. կետերում նշված դեպքերը և ժամանակահատվածները), ինչպես նաև ծառայությունների որակի անկման դեպքերում բաժանորդի դիմումը բավարարվում է, և Օպերատորի կողմից բաժանորդին տրվում է փոխհատուցում, եթե բաժանորդի դիմումի հիման վրա Օպերատորի կողմից կատարված ուսումնասիրության և ստուգումների արդյունքում պարզվում է ծառայությունների՝ սույն կարգով սահմանված պայմաններին համապատասխանող և փոխհատուցման ենթակա ընդհատման կամ ծառայությունների որակի անկման փաստը։ Ընդ որում, ամրակցված և շարժական կապի ցանցերով լայնաշերտ ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի որակի անկման դեպքում բաժանորդի դիմումը բավարարվում է, և Օպերատորի կողմից բաժանորդին տրվում է փոխհատուցում, եթե բաժանորդի դիմումի հիման վրա Օպերատորի կողմից կատարված ուսումնասիրության և ստուգումների արդյունքում պարզվում է, որ բաժանորդի դիմումի մեջ նշված ժամանակահատվածում.
4.2.1.   ամրակցված կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների նվազագույն արագությունը փաստացի եղել է տվյալ սակագնային պլանով (փաթեթով) նախատեսված առավելագույն (գովազդվող) արագության 20 տոկոսից կամ 2 Մբիթ/վայրկյանից պակաս կամ
4.2.2.   ամրակցված կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների սովորաբար հասանելի արագությունը տվյալ օրվա առնվազն 95 տոկոս ժամանակահատվածում կազմել է տվյալ սակագնային պլանով (փաթեթով) նախատեսված առավելագույն (գովազդվող) արագության 70 տոկոսից կամ 2 Մբիթ/վայրկյանից պակաս կամ
4.2.3.   շարժական կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների ներբեռնման և վերբեռնման նվազագույն արագությունը չի համապատասխանել Օպերատորի կողմից հրապարակված Շարժական էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների մատուցման ընդհանուր պայմաններով սահմանված շարժական կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների նվազագույն արագությանը:
4.3. Լայնաշերտ ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման արագությունը ծառայություններ մատուցողի հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի հետ վերջնակետային սարքավորման միացման արագությունն է (ամրակցված կապի ցանցի դեպքում՝ լարային միացմամբ):
4.4. Սույն Կարգի 4.2. կետում նշված դեպքերում բաժանորդի դիմումի բավարարման պարագայում Օպերատորը ծառայությունների մատուցման վճար չի գանձում առնվազն ծառայությունների ընդհատման ժամանակահատվածի կամ ծառայությունների որակի անկման ժամանակահատվածի համար, իսկ եթե ծառայությունների մատուցման վճարը գանձվել է նախապես, այն փոխհատուցվում է առնվազն ծառայությունների ընդհատման ժամանակահատվածի համար հաշվարկված ծառայությունների մատուցման վճարի չափով՝ բայց ոչ ավելի, քան տվյալ հաշվարկային ժամանակահատվածի համար ծառայությունների մատուցման վճարի չափն է։
4.5. Հաշվի առնելով կոնվերգենտային սակագնային պլանների (փաթեթների) առանձնահատկությունները, մասնավորապես այն հանգամանքը, որ վերջիններս ներառում են սկզբունքորեն/էապես իրարից տարբերվող ծառայություններ (շարժական բջջային կապի, ամրակցված կապի, IP հեռուստատեսության ծառայություններ և այլն), սույն կարգի համաձայն փոխհատուցումները հաշվարկելիս տվյալ կոնվերգենտային սակագնային պլանի (փաթեթի) արժեքը հավասար չափերով բաժանվում է ներառված ծառայությունների տեսակների (օրինակ՝ շարժական բջջային կապի, ամրակցված կապի, IP հեռուստատեսության ծառայություններ և այլն) քանակի վրա, և փոխհատուցման հաշվարկի համար հիմք է ընդունվում միայն այն ծառայության (ծառայությունների) արժեքը, որը ընդհատվել է կամ ոչ պատշաճ որակի է եղել:
4.6. Սույն կարգով նախատեսված դիմումների քննության և փոխհատուցման վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու շրջանակում հաշվի են առնվում Օպերատորի պաշտոնական վեբ-կայքում հրապարակված համապատասխան ծառայությունների մատուցման ընդհանուր պայմաններով սահմանված՝ ամրակցված կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման առավելագույն (գովազդվող) արագությունների վրա ազդող էական գործոնները, շարժական կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման առավելագույն (գովազդվող) տվյալների հոսքի արագության իրատեսորեն հասանելիությունն ապահովող պայմանները, ինչպես նաև դրանց վրա ազդող էական գործոնները:
4.7. Սույն կարգը չի տարածվում Օպերատորի կողմից անմիջականորեն կամ Օպերատորի կողմից նշված երրորդ անձանց կողմից մատուցվող «IP հեռուստատեսություն» ծառայության վրա:
4.8. Փոխհատուցման տրամադրման առավելագույն ժամկետը ծառայությունների ընդհատման կամ ծառայությունների որակի անկման ամսվան հաջորդող 2-րդ ամսվա վերջին օրն է։

Procedure for Reviewing Subscribers' Applications (Complaints)
for Review of Subscriber Complaints and Provision of Compensation in cases of Interruption or Degradation in the Quality of Public Electronic Communications Services
1. Identification of the Issue and Notification to Viva Armenia CJSC (hereinafter, the “Operator”)
1.1. In the event that a subscriber identifies an interruption (including an outage or malfunction) of public electronic communications services or a degradation of the quality of such services, the subscriber shall promptly notify the Operator thereof during the period of the service interruption or quality degradation.
1.2. The subscriber shall notify the Operator of the issue by calling the Operator’s 24/7 Contact Center (111 or +374 60 771111 for matters relating to services provided via the mobile communications network, and at +374 60 610000 for matters relating to services  provided via the fixed communications network), by sending a message to the Operator’s official email address (111@viva.am for matters relating to services provided via the mobile communications network, and fn-support@viva.am for matters relating to services provided via the fixed communications network), by contacting the Operator through its official social media pages, or by visiting any of the Operator’s service centers.
1.3. In the case of complaints regarding the quality of Internet access services, speed measurements shall be conducted exclusively through the software tool available on the Operator’s official website and in the “My Viva” mobile application.
2. Time Required for the Restoration of Interrupted Services in the Event of Service Interruption (Including an Outage or Malfunction) Due to Technical Reasons Beyond the Subscriber’s Control
2.1. In the event of a service interruption (including an outage or malfunction) caused by technical reasons beyond the subscriber’s control, the time required to restore the interrupted services may be up to twenty-four (24) hours.
2.2. In the event of service interruption, the following periods shall not be included in the time period specified in Clause 2.1 of this Procedure:
2.2.1.    the period during which it is impossible for the Operator to restore the services due to circumstances attributable to the subscriber;
2.2.2.    circumstances beyond the Operator’s control arising in the course of construction (installation or relocation) of line infrastructure;
2.2.3.    the periods of permissible planned or emergency interruptions of power supply established by the Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia;
2.2.4.    the period of service interruption resulting from the permissible suspension of the subscriber’s electricity supply;
2.2.5.    the cases stipulated in Article 45(1), sub-clauses 1–3 and 5–6 of the RA Law on Electronic Communications.
3. Procedure for Submission of Written Applications
3.1. Interruption of Services (Including Outage or Malfunction)
3.1.1.    In the event of a service interruption (including an outage or malfunction), where the calculated duration of interruption of services provided via fixed and mobile communications networks (including an outage or malfunction) exceeds twenty-four (24) hours (excluding the cases and periods specified in Clauses 2.2.1–2.2.5 of this Procedure), the subscriber shall submit a written application for compensation or reimbursement of prepaid amounts collected by the Operator no later than the expiry of the deadline established by the Operator for payment for the services, or no later than the 15th day of the month following the billing period.
3.1.2.    The written application submitted by the subscriber to the Operator shall include, at a minimum, substantiated information regarding the non-compliance of the provided services with the contractual terms, as well as a statement confirming that the Operator was duly notified in advance (during the service interruption) of the identified service interruption issue.
3.2. Service Quality Degradations
3.2.1.    The Subscriber shall submit a written application for compensation or reimbursement of prepaid amounts collected by the Operator no later than the expiry of the deadline established by the Operator for payment for the services, or no later than the 15th day of the month following the billing period.
3.2.2.    The written application submitted by the Subscriber to the Operator shall include, at a minimum, substantiated information regarding the non-compliance of the provided services with the contractual terms, as well as a statement confirming that the Operator was duly notified in advance (during the period of service quality degradation) of the identified issue of service quality degradation.
3.2.3.    In the event of a decrease in download and upload data transfer speeds of Internet access services, the subscriber shall submit to the Operator, together with the written application, measurement data of the download and upload data transfer speeds of Internet access services obtained through the Operator’s software system during the period of service quality degradation.
4. Timeframe for Examination of Applications and Procedure for Compensation
4.1. The maximum period for responding to subscribers' complaints regarding service interruption or degradation in service quality is (15) working days.
4.2. Where the calculated duration of service interruption via fixed and mobile communications networks exceeds twenty-four (24) hours (excluding the cases and periods specified in Clauses 2.2.1–2.2.5 of this Procedure), as well as in cases of service quality degradation, the subscriber’s application shall be upheld and the Operator shall provide compensation to the subscriber, if, based on the subscriber’s application, the Operator’s investigation and verification confirm the existence of a service interruption or service quality degradation subject to compensation in accordance with this Procedure. Moreover, in cases of degradation in data transmission quality of broadband Internet access services via fixed and mobile communications networks, the subscriber’s application shall be upheld and the Operator shall provide compensation to the subscriber if, based on the subscriber’s application, the Operator’s investigation and verification establish that during the period specified in the subscriber’s application:
4.2.1.    for fixed-line Internet access services, the minimum actual speed was less than 20 percent of the maximum (advertised) speed provided under the relevant tariff plan (package), or less than 2 Mbps; or
4.2.2.    for fixed-line Internet access services, the normally available speed over at least 95 percent of the time during the relevant day was less than 70 percent of the maximum (advertised) speed provided under the relevant tariff plan (package), or less than 2 Mbps; or
4.2.3.    for mobile network Internet access services, the minimum download and upload speeds did not comply with the minimum speeds for mobile Internet access services established by the Operator in the General Terms and Conditions for the Provision of Mobile Electronic Communications Services.
4.3. The download and upload data transfer speed of broadband Internet access services is the speed of connection of the end-user device to the service provider’s public electronic communications network (in the case of a fixed-line network, through a wired connection).
4.4. In the cases specified in Clause 4.2 of this Procedure, where the Subscriber’s application is upheld, the Operator shall not charge a service fee for at least the period of service interruption or the period of service quality degradation. Where the service fee has been prepaid, it shall be reimbursed in an amount not less than the service fee calculated for the period of service interruption, but not exceeding the total service fee for the relevant billing period.
4.5. Taking into account the specific features of convergent tariff plans (packages), in particular the fact that they include fundamentally different types of services (such as mobile communications, fixed-line communications, IP television services, etc.), for the purposes of calculating compensation under this Procedure, the value of the convergent tariff plan (package) shall be equally divided by the number of service types included therein (e.g., mobile communications, fixed-line communications, IP television services, etc.), and only the value of the service(s) that were interrupted or provided with inadequate quality shall be taken as the basis for calculating compensation.
4.6. In the context of decision-making on the examination of applications and the provision of compensation under this Procedure, due consideration shall be given to the material factors affecting the maximum (advertised) download and upload speeds of data transmission for fixed-line Internet access services, as defined in the General Terms and Conditions for the Provision of the relevant services published on the Operator’s official website, as well as the conditions ensuring the realistically achievable maximum (advertised) data transmission speeds for mobile Internet access services and the material factors affecting the same.
4.7. This Procedure shall not apply to the “IP Television” service provided directly by the Operator or by third parties designated by the Operator.
4.8.  The maximum period for the provision of compensation shall be the last day of the second month following the month in which the service interruption or service quality degradation occurred.