Բաժանորդների դիմումների (բողոքների) քննության կարգ
Հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների ընդհատման կամ որակի անկման դեպքերում բաժանորդների դիմումների քննության և փոխհատուցումների տրամադրման
1. Խնդրի արձանագրում և <<Վիվա Արմենիա>> ՓԲԸ-ին (այսուհետ՝ <<Օպերատոր>>) տեղեկացում
1.1. Հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) կամ որակի անկման խնդրի բացահայտման դեպքում բաժանորդը պետք է Ծառայության ընդհատման կամ որակի անկման ընթացքում այդ մասին անհապաղ տեղեկացնի Օպերատորին։
1.2. Բաժանորդը խնդրի մասին պետք է տեղեկացնի Օպերատորին՝ զանգահարելով Օպերատորի շուրջօրյա Կոնտակտային կենտրոն (111 կամ +374 60 771111 հեռախոսահամարով՝ շարժական կապի ցանցով մատուցվող ծառայությունների հետ կապված հարցերի դեպքում, +374 60 610000 հեռախոսահամարով՝ ամրակցված կապի ցանցով մատուցվող ծառայությունների հետ կապված հարցերի դեպքում), ուղարկելով հաղորդագրություն Օպերատորի պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին (111@viva.am` շարժական կապի ցանցով մատուցվող ծառայությունների հետ կապված հարցերի դեպքում, fn-support@viva.am՝ ամրակցված կապի ցանցով մատուցվող ծառայությունների հետ կապված հարցերի դեպքում) կամ սոցիալական ցանցերում Օպերատորի պաշտոնական էջերին կամ մոտենալով Օպերատորի ցանկացած սպասարկման կենտրոն:
1.3. Ինտերնետ հասանելիության որակի վերաբերյալ բողոքների դեպքում արագության չափումը պետք է իրականացվի բացառապես Օպերատորի պաշտոնական կայքում և <<My Viva>> հավելվածում առկա ծրագրային համակարգի միջոցով։
2․ Բաժանորդից անկախ տեխնիկական պատճառներով ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) դեպքում`  ընդհատված ծառայությունների վերականգնման համար անհրաժեշտ ժամանակահատվածը
2.1. Բաժանորդից անկախ տեխնիկական պատճառներով ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) դեպքում ընդհատված ծառայությունների վերականգնման համար անհրաժեշտ ժամանակահատվածը կարող է կազմել մինչև 24 ժամ:
2.2. Ծառայությունների ընդհատման դեպքում սույն Կարգի 2.1. կետում նշված ժամկետի մեջ չեն ներառվում.
2.2.1.   բաժանորդի պատճառով Օպերատորի կողմից ընդհատումը վերականգնելու անհնարինության ժամանակահատվածը.
2.2.2.   գծի ենթակառուցվածքի կառուցման (տեղադրման կամ տեղափոխման) աշխատանքների շրջանակում Օպերատորի վերահսկողությունից դուրս գտնվող հանգամանքները.
2.2.3.   ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից սահմանված՝ էլեկտրամատակարարման թույլատրելի պլանային, վթարային ընդհատման ժամանակահատվածը.
2.2.4.   բաժանորդի էլեկտրամատակարարման թույլատրելի դադարեցմամբ պայմանավորված ծառայությունների մատուցման ընդհատման  ժամանակահատվածը.
2.2.5.   «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքի 45-րդ հոդվածի 1-ին կետի 1-3-րդ և 5-6-րդ կետերով նախատեսված դեպքերը:
3․ Գրավոր դիմումների ներկայացման կարգը
3.1. Ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) դեպքում
3.1.1.   Ամրակցված և շարժական կապի ցանցերով ծառայությունների ընդհատման (ներառյալ՝ խափանման կամ անսարքության) հաշվարկային ժամանակահատվածը` 24 ժամը գերազանցելու դեպքում (որի մեջ չեն ներառվում սույն Կարգի 2.2.1.-2.2.5. կետերում նշված դեպքերը և ժամանակահատվածները) բաժանորդը ներկայացնում է փոխհատուցում կամ Օպերատորի կողմից նախապես գանձված վճարը հետ ստանալու գրավոր դիմում մինչև ծառայությունների մատուցման դիմաց վճարման համար Օպերատորի կողմից սահմանված ժամկետի ավարտը կամ մինչև հաշվարկային ժամանակաշրջանին հաջորդող ամսվա 15-ը:
3.1.2.   Բաժանորդի կողմից Օպերատորին ներկայացվող գրավոր դիմումն առնվազն ներառում է մատուցված ծառայությունները պայմանագրով նախատեսված պայմաններին չհամապատասխանելու մասին հիմնավոր տեղեկություններ և նշում ծառայության ընդհատման խնդրի բացահայտման մասին Օպերատորին նախապես (ծառայության ընդհատման ընթացքում) տեղեկացրած լինելու վերաբերյալ:
3.2. Ծառայությունների որակի անկման դեպքում
3.2.1.   Բաժանորդը ներկայացնում է փոխհատուցում կամ Օպերատորի կողմից նախապես գանձված վճարը հետ ստանալու գրավոր դիմում մինչև ծառայությունների մատուցման դիմաց վճարման համար Օպերատորի կողմից սահմանված ժամկետի ավարտը կամ մինչև հաշվարկային ժամանակաշրջանին հաջորդող ամսվա 15-ը:
3.2.2.   Բաժանորդի կողմից Օպերատորին ներկայացվող գրավոր դիմումը առնվազն ներառում է մատուցված ծառայությունները պայմանագրով նախատեսված պայմաններին չհամապատասխանելու մասին հիմնավոր տեղեկություններ և նշում որակի անկման խնդրի բացահայտման մասին Օպերատորին նախապես (ծառայության որակի անկման ընթացքում) տեղեկացրած լինելու վերաբերյալ:
3.2.3.   Ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման արագության անկման դեպքում Բաժանորդը գրավոր դիմումին կից Օպերատորին ներկայացնում է ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման արագության չափման տվյալներ՝ ստացված ծառայությունների որակի անկման ընթացքում  Օպերատորի ծրագրային համակարգի միջոցով:
4․ Դիմումների քննության ժամկետը և փոխհատուցման կարգը
4.1. Ծառայությունների ընդհատման կամ որակի անկման վերաբերյալ բաժանորդների դիմումներին արձագանքման ժամանակահատվածը առավելագույնը 15 աշխատանքային օր է:
4.2. Ամրակցված և շարժական կապի ցանցերով ծառայությունների ընդհատման հաշվարկային ժամանակահատվածը 24 ժամը գերազանցելու (որի մեջ չեն ներառվում սույն Կարգի 2.2.1.-2.2.5. կետերում նշված դեպքերը և ժամանակահատվածները), ինչպես նաև ծառայությունների որակի անկման դեպքերում բաժանորդի դիմումը բավարարվում է, և Օպերատորի կողմից բաժանորդին տրվում է փոխհատուցում, եթե բաժանորդի դիմումի հիման վրա Օպերատորի կողմից կատարված ուսումնասիրության և ստուգումների արդյունքում պարզվում է ծառայությունների՝ սույն կարգով սահմանված պայմաններին համապատասխանող և փոխհատուցման ենթակա ընդհատման կամ ծառայությունների որակի անկման փաստը։ Ընդ որում, ամրակցված և շարժական կապի ցանցերով լայնաշերտ ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի որակի անկման դեպքում բաժանորդի դիմումը բավարարվում է, և Օպերատորի կողմից բաժանորդին տրվում է փոխհատուցում, եթե բաժանորդի դիմումի հիման վրա Օպերատորի կողմից կատարված ուսումնասիրության և ստուգումների արդյունքում պարզվում է, որ բաժանորդի դիմումի մեջ նշված ժամանակահատվածում.
4.2.1.   ամրակցված կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների նվազագույն արագությունը փաստացի եղել է տվյալ սակագնային պլանով (փաթեթով) նախատեսված առավելագույն (գովազդվող) արագության 20 տոկոսից կամ 2 Մբիթ/վայրկյանից պակաս կամ
4.2.2.   ամրակցված կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների սովորաբար հասանելի արագությունը տվյալ օրվա առնվազն 95 տոկոս ժամանակահատվածում կազմել է տվյալ սակագնային պլանով (փաթեթով) նախատեսված առավելագույն (գովազդվող) արագության 70 տոկոսից կամ 2 Մբիթ/վայրկյանից պակաս կամ
4.2.3.   շարժական կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների ներբեռնման և վերբեռնման նվազագույն արագությունը չի համապատասխանել Օպերատորի կողմից հրապարակված Շարժական էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների մատուցման ընդհանուր պայմաններով սահմանված շարժական կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների նվազագույն արագությանը:
4.3. Լայնաշերտ ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման արագությունը ծառայություններ մատուցողի հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի հետ վերջնակետային սարքավորման միացման արագությունն է (ամրակցված կապի ցանցի դեպքում՝ լարային միացմամբ):
4.4. Սույն Կարգի 4.2. կետում նշված դեպքերում բաժանորդի դիմումի բավարարման պարագայում Օպերատորը ծառայությունների մատուցման վճար չի գանձում առնվազն ծառայությունների ընդհատման ժամանակահատվածի կամ ծառայությունների որակի անկման ժամանակահատվածի համար, իսկ եթե ծառայությունների մատուցման վճարը գանձվել է նախապես, այն փոխհատուցվում է առնվազն ծառայությունների ընդհատման ժամանակահատվածի համար հաշվարկված ծառայությունների մատուցման վճարի չափով՝ բայց ոչ ավելի, քան տվյալ հաշվարկային ժամանակահատվածի համար ծառայությունների մատուցման վճարի չափն է։
4.5. Հաշվի առնելով կոնվերգենտային սակագնային պլանների (փաթեթների) առանձնահատկությունները, մասնավորապես այն հանգամանքը, որ վերջիններս ներառում են սկզբունքորեն/էապես իրարից տարբերվող ծառայություններ (շարժական բջջային կապի, ամրակցված կապի, IP հեռուստատեսության ծառայություններ և այլն), սույն կարգի համաձայն փոխհատուցումները հաշվարկելիս տվյալ կոնվերգենտային սակագնային պլանի (փաթեթի) արժեքը հավասար չափերով բաժանվում է ներառված ծառայությունների տեսակների (օրինակ՝ շարժական բջջային կապի, ամրակցված կապի, IP հեռուստատեսության ծառայություններ և այլն) քանակի վրա, և փոխհատուցման հաշվարկի համար հիմք է ընդունվում միայն այն ծառայության (ծառայությունների) արժեքը, որը ընդհատվել է կամ ոչ պատշաճ որակի է եղել:
4.6. Սույն կարգով նախատեսված դիմումների քննության և փոխհատուցման վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու շրջանակում հաշվի են առնվում Օպերատորի պաշտոնական վեբ-կայքում հրապարակված համապատասխան ծառայությունների մատուցման ընդհանուր պայմաններով սահմանված՝ ամրակցված կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման առավելագույն (գովազդվող) արագությունների վրա ազդող էական գործոնները, շարժական կապի ցանցերով ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների տվյալների հոսքի ներբեռնման և վերբեռնման առավելագույն (գովազդվող) տվյալների հոսքի արագության իրատեսորեն հասանելիությունն ապահովող պայմանները, ինչպես նաև դրանց վրա ազդող էական գործոնները:
4.7. Սույն կարգը չի տարածվում Օպերատորի կողմից անմիջականորեն կամ Օպերատորի կողմից նշված երրորդ անձանց կողմից մատուցվող «IP հեռուստատեսություն» ծառայության վրա:
4.8. Փոխհատուցման տրամադրման առավելագույն ժամկետը ծառայությունների ընդհատման կամ ծառայությունների որակի անկման ամսվան հաջորդող 2-րդ ամսվա վերջին օրն է։

Порядок рассмотрения обращений (жалоб) абонентов
рассмотрения обращений абонентов и предоставления компенсаций при перерыве в предоставлении услуг публичной электронной связи или ухудшении их качества
1. Выявление проблемы и уведомление ЗАО «Вива Армения» (далее - «Оператор»)
1.1. В случае выявления проблемы, связанной с прерыванием предоставления услуг публичной электронной связи (в том числе вследствие сбоя или неисправности) либо ухудшением качества услуг, абонент обязан незамедлительно уведомить об этом Оператора в период наличия перерыва в предоставлении услуг или ухудшения их качества.
1.2. Абонент должен сообщить Оператору о возникшей проблеме посредством обращения в круглосуточный Контактный центр Оператора (по номеру 111 или +374 60 771111 по вопросам, связанным с услугами, предоставляемыми через сеть мобильной связи, либо по номеру +374 60 610000 по вопросам, связанным с услугами, предоставляемыми через сеть фиксированной связи), посредством направления сообщения на официальный адрес электронной почты Оператора (111@viva.am по вопросам, связанным с услугами, предоставляемыми через сеть мобильной связи, либо fn-support@viva.am по вопросам, связанным с услугами, предоставляемыми через сеть фиксированной связи), посредством направления сообщения через официальные страницы Оператора в социальных сетях; либо посредством обращения в любой сервисный центр Оператора.
1.3. В случае подачи жалоб на качество интернет-соединения измерение скорости должно осуществляться исключительно с использованием программного средства, размещенного на официальном сайте Оператора и в приложении «My Viva».
2․ Период, необходимый для восстановления прерванных услуг, в случае прерывания услуг по техническим причинам (включая сбой или неисправность), не зависящим от абонента
2.1. В случае перерыва в предоставлении услуг (в том числе вследствие сбоя или неисправности) по техническим причинам, не зависящим от абонента, период времени, необходимый для восстановления предоставления прерванных услуг, может составлять до 24 часов.
2.2. В случае перебоев в предоставлении услуг период, указанный в пункте 2.1 настоящего Порядка, не включает:
2.2.1.   период, в течение которого восстановление предоставления услуг Оператором невозможно по причинам, зависящим от абонента;
2.2.2.   обстоятельства, находящиеся вне контроля Оператора и возникающие в рамках работ по строительству, монтажу или переносу линейной инфраструктуры;
2.2.3.   допустимый период плановых или аварийных перерывов в электроснабжении, установленный Комиссией по регулированию общественных услуг Республики Армения;
2.2.4.   период перерыва в предоставлении услуг, обусловленный допустимым прекращением электроснабжения  абонента;
2.2.5.   случаи, предусмотренные пунктами 1–3 и 5–6 части 1 статьи 45 Закона РА «Об электронной связи».
3․ Порядок подачи письменных обращений
3.1. В случае перерыва в предоставлении услуг (включая сбой или неисправность)
3.1.1.   В случае если расчетный период перерыва в предоставлении услуг через сети фиксированной и мобильной связи (включая сбой или неисправность) превышает 24 часа (за исключением случаев и периодов, указанных в пунктах 2.2.1–2.2.5 настоящего Порядка), абонент вправе подать письменное обращение о предоставлении компенсации или возврате ранее взысканной Оператором платы до истечения установленного Оператором срока оплаты услуг либо до 15-го числа месяца, следующего за расчетным периодом.
3.1.2.   Письменное обращение, подаваемое абонентом Оператору, должно как минимум содержать обоснованную информацию о несоответствии предоставленных услуг условиям, предусмотренным договором, а также указание на то, что абонент ранее уведомил Оператора о выявленном перерыве в предоставлении услуг в период такого перерыва.
3.2. В случае ухудшения качества услуг
3.2.1.   Абонент вправе подать письменное обращение о предоставлении компенсации или возврате ранее взысканной Оператором платы до истечения установленного Оператором срока оплаты услуг либо до 15-го числа месяца, следующего за расчетным периодом.
3.2.2.   Письменное обращение, подаваемое абонентом Оператору, должно как минимум содержать обоснованную информацию о несоответствии предоставленных услуг условиям, предусмотренным договором, а также указание на то, что абонент ранее уведомил Оператора о выявленном ухудшении качества услуг в период такого ухудшения.
3.2.3.   В случае снижения скорости входящего и исходящего потоков данных услуг интернет-доступа Абонент вместе с письменным обращением представляет Оператору результаты измерения скорости входящего и исходящего потоков данных услуг интернет доступа, полученные в период ухудшения качества услуг с использованием программного средства Оператора.
4․ Срок рассмотрения обращений и порядок предоставления компенсации
4.1. Срок рассмотрения обращений абонентов по вопросам перерыва в предоставлении услуг или ухудшения качества услуг составляет не более15 рабочих дней.
4.2. В случае если расчетный период перерыва в предоставлении услуг через сети фиксированной и мобильной связи превышает 24 часа (за исключением случаев и периодов, указанных в пунктах 2.2.1–2.2.5 настоящего Порядка), а также в случае ухудшения качества услуг обращение абонента подлежит удовлетворению и Оператор предоставляет абоненту компенсацию, если по результатам проведенных Оператором на основании обращения абонента исследований и проверок подтверждается факт перерыва в предоставлении услуг или ухудшения качества услуг, соответствующий условиям, установленным настоящим Порядком и являющийся основанием для предоставления компенсации.
При этом в случае ухудшения качества передачи данных услуги широкополосного доступа к сети Интернет через сети фиксированной и мобильной связи обращение абонента подлежит удовлетворению и Оператор предоставляет абоненту компенсацию, если по результатам проведенных Оператором на основании обращения абонента исследований и проверок установлено, что в период, указанный в обращении абонента:
4.2.1.   минимальная скорость услуги интернет-доступа через сеть фиксированной связи фактически была ниже 20 % от максимальной (рекламируемой) скорости, предусмотренной соответствующим тарифным планом (пакетом), либо ниже 2 Мбит/с; или
4.2.2.   доступная скорость услуги интернет-доступа через сеть фиксированной связи в течение не менее 95 % времени соответствующего дня обычно составляла менее 70 % от максимальной (рекламируемой) скорости, предусмотренной соответствующим тарифным планом (пакетом), либо менее 2 Мбит/с; или
4.2.3.   минимальная скорость загрузки и передачи данных услуги интернет-доступа через сеть мобильной связи не соответствовала минимальной скорости услуги интернет-доступа через сеть мобильной связи, установленной Общими условиями предоставления услуг мобильной электронной связи, опубликованными Оператором.
4.3. Скорость загрузки и выгрузки данных услуг широкополосного доступа в Интернет представляет собой скорость подключения оконечного оборудования к публичной сети электронных коммуникаций поставщика услуг (в случае фиксированной сети — посредством проводного соединения).
4.4. В случаях, предусмотренных пунктом 4.2 настоящего Порядка, при удовлетворении обращения абонента Оператор не взимает плату за предоставление услуг как минимум за период перерыва в предоставлении услуг или период ухудшения качества услуг, а если плата за предоставление услуг была взыскана авансом, она подлежит компенсации как минимум в размере платы за предоставление услуг, рассчитанной за период перерыва в предоставлении услуг, но не более размера платы за предоставление услуг за соответствующий расчетный период.
4.5. С учетом особенностей конвергентных тарифных планов (пакетов), в частности того обстоятельства, что они включают принципиально различные виды услуг (услуги мобильной сотовой связи, фиксированной связи, IP-телевидения и др.), при расчете компенсации в соответствии с настоящим Порядком стоимость соответствующего конвергентного тарифного плана (пакета) распределяется в равных долях между включенными в него видами услуг (например, услугами мобильной сотовой связи, фиксированной связи, IP-телевидения и др.), а для расчета компенсации принимается во внимание исключительно стоимость той услуги (услуг), предоставление которой было прервано либо качество которой не соответствовало установленным требованиям.
4.6. При рассмотрении обращений и принятии решений о предоставлении компенсации, предусмотренных настоящим Порядком, учитываются существенные факторы, влияющие на максимальную (рекламируемую) скорость загрузки и передачи данных услуг интернет-доступа через сети фиксированной связи, условия, обеспечивающие реалистично достижимую максимальную (рекламируемую) скорость загрузки и передачи данных услуг интернет-доступа через сети мобильной связи, а также существенные факторы, влияющие на такую скорость, установленные Общими условиями предоставления соответствующих услуг, опубликованными на официальном веб-сайте Оператора.
4.7. Настоящий Порядок не распространяется на услугу «IP-телевидение», предоставляемую Оператором непосредственно либо указанными Оператором третьими лицами.
4.8. Максимальный срок предоставления компенсации составляет последний день второго месяца, следующего за месяцем, в котором произошел перерыв в предоставлении услуг или ухудшение качества услуг.