Հիպոթերապիան՝ ֆիզիկական, հուզական և սոցիալական հմտությունների զարգացման միջոց
Ութ ամիս առաջ մեկնարկած համագործակցությունը սկսում է տեսանելի արդյունք տալ: Viva-ն և «Արտիսիմո» մշակութային հասարակական կազմակերպությունը կարևոր ձեռքբերումներ են արձանագրում: Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող (ԿԱՊԿՈւ) երեխաների շրջանում դա իրական հաղթանակ է. առաջին քայլեր, արտաբերված առաջին խոսք, վարքագծի փոփոխության դրական դինամիկա, ծնողների հոգեբանական վիճակի բարելավում և այլն: Արձանագրվող յուրաքանչյուր ձեռքբերում ծնողների համար տարիների երազանք է եղել: «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոնի մասնագետները համոզված են, որ դա տարբեր թերապիաների զուգահեռ կիրառման արդյունք է:
Երկու մարզից փոքր խմբերով Դրախտիկ տեղափոխված «Ոսկեփորիկ»-ի երեխաները մասնակցել են հիպոթերապիայի հերթական շրջափուլին: Լիարժեք կազմակերպելու համար հաշվարկվել է ամեն ինչ՝ անհրաժեշտ տարածքից մինչև որոշակի հատկություններով օժտված կենդանիների ընտրություն: Նախապատրաստական, անհատական աշխատանք է տարվել յուրաքանչյուր երեխայի հետ՝ վախերը հաղթահարելու և առավելագույն արդյունքի հասնելու համար:
«Այս թիմը տիտանական աշխատանք է կատարում, և ես հավատում եմ, որ նվիրման ու պրոֆեսիոնալիզմի արդյունքում հաջողության նոր պատմություններ կլինեն: Ես մասնագիտորեն չեմ կարող խոսել հիպոթերապիայի կարևորության մասին, սակայն գիտեմ, որ այդ ամենն ապացուցող անհերքելի փաստեր կան: Դանիացի հեծյալ Լիս Հարթելի անձնական պատմությունն ամենավառ օրինակն է: Կին, ով սպորտային կարիերայի ընթացքում պոլիոմիելիտի հետևանքով կաթվածահար է եղել, ում, սակայն, դա չի խանգարել 8 տարի անց՝ 23-ամյա հասակում, դրեսաժ (գեղավարգ) մրցաձևում պայքարել է տղամարդկանց հետ և 1952 թվականին դառնալ Հելսինկիի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր: Տարիներ անց նա կրկնել է արդյունքը և անձնական պատմությամբ ու սպորտային հաջողություններով բժշկական հանրությանն ապացուցել, որ ձիավարությունը կարող է հզոր վերականգնողական գործիք լինել»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Ձիասպորտով զբաղված և Շվեյցարիայում վերապատրաստված Կատերինա Հորստկան կրթաբուժական և վերականգնողական ծառայությունների շարքում առանձնահատուկ տեղ է տալիս հիպոթերապիային և բուժական ադապտիվ ձիավարությանը: Որպես մասնագետ ընդգծում է, որ ձիու քայլքի ժամանակ, կենդանու մեջքի մկանների բարդ շարժումները մերսող և թույլ տաքացնող ազդեցություն են թողնում: Նրա  մարմնի ջերմությունը, որը 1,5 աստիճանով բարձր է մարդու մարմնի ջերմաստիճանից, ակտիվացնում է արյան շրջանառությունը, խթանում է մանր մոտորիկան, նպաստում երեխայի դրական աշխարհընկալմանը:
«Viva-ի աջակցությամբ մենք կրթաբուժական և վերականգնողական մի շարք ծառայություններ ենք մատուցում երկու մարզի երեխաների: Բոլորն էլ կարևոր են, սակայն հիպոթերապիայի հասանելիությունն ու շարունակականությունը ևս անհրաժեշտ է արդյունքի համար: Ձիու բնական, ռիթմիկ շարժումները փոխանցվում են երեխայի մարմնին՝ խթանելով նյարդամկանային համակարգի աշխատանքը, ինչպես նաև  հավասարակշռության, կեցվածքի և կոորդինացիայի զարգացումը։ Մարդու մկանները ստանում են բոլոր այն ազդակները, որոնք անհրաժեշտ են քայլելու համար: Միաժամանակ երեխան ներգրավվում է հետաքրքիր և մոտիվացնող միջավայրում, ինչը բարձրացնում է համագործակցելու և սովորելու պատրաստակամությունը», - ասել է «Արտիսիմո» մշակութային ՀԿ հիմնադիր Կատերինա Հորստկան:
«Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոնների մասնագետները տարեկան սպասարկում են 200 երեխայի՝ Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերում։
Viva-ի կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրի շրջանակում 60 երեխա ստանում է կրթական և բուժական-վերականգնողական ծառայություններ՝ հաճախելով Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերում գործող զարգացման կենտրոններ, ինչը նպաստում է նրանց ներառական զարգացմանը։ Շատ երեխաների համար վերականգնողական գործընթացը պետք է լինի անընդհատ, քանի որ դադարի դեպքում հնարավոր չէ հասնել ցանկալի արդյունքների։ Viva-ի աջակցությունը հնարավորություն է տալիս ապահովել ծառայությունների անհրաժեշտ շարունակականությունը և փոխել երեխաների կյանքի որակը:
Հատուկ կրթական և վերականգնողական ծառայությունների շրջանակը ներառում է զգայական ինտեգրում, հոգեբանական աջակցություն՝ ծնող-երեխա շթղայում, խոսքի թերապիա, հեքիաթաթերապիա, արտ-թերապիա, երաժշտաթերապիա և հիպոթերապիա:
Զարգացման հնարավոր խանգարումները ժամանակին հայտնաբերելու և ցուցաբերվող աջակցության առավելագույն արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով մասնագետներն աշխատում են ինչպես երեխաների, այնպես էլ նրանց ծնողների հետ։

Иппотерапия – средство развития физических, эмоциональных и социальных навыков
Сотрудничество, начатое восемь месяцев назад, начинает приносить видимые результаты․ Культурная общественная организация «Artissimo» и Viva фиксирует важные достижения. Для детей с особыми образовательными потребностями это настоящая победа. Первые шаги, первые произнесенные слова, положительная динамика в поведении, улучшение эмоционального состояния родителей и многое другое. За каждым достижением стоит многолетняя мечта родителей. В центре развития «Воскепорик» специалисты убеждены: это итог комплексного применения нескольких терапий.
Дети «Воскепорик», приехавшие небольшими группами из двух регионов в Драхтик, прошли очередной курс иппотерапии. Для полноценной организации было учтено все – от необходимой площади до выбора животных, обладающих определенными качествами. С каждым ребенком была проведена индивидуальная подготовительная работа, чтобы помочь преодолеть страхи и достичь максимального результата.
«Эта команда делает титаническую работу, и я верю, что в результате преданности и профессионализма будут новые истории успеха. Я не могу профессионального говорить о важности иппотерапии, но знаю, что существуют неопровержимые факты, доказывающие все это. История датской наездницы Лис Хартель служит ярким примером. Паралич, развившийся в следствие полиомиелита во время спортивной карьеры, не помешал ей через восемь лет, в возрасте 23 лет, соревноваться в дрессаже с мужчинами и в 1952 году стать серебряным призером Олимпийских игр в Хельсинки. Спустя годы она повторила этот же результат. Своим жизненным примером и спортивными достижениями она показала медицинскому сообществу, что верховая езда способна стать мощным инструментом реабилитации», − заметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Катерина Хорстка, которая занимается конным спортом и прошла обучение в Швейцарии, среди образовательных, лечебных и реабилитационных услуг особое место отводит иппотерапии и лечебной адаптивной верховой езде. Как специалист, она подчеркивает, что во время ходьбы лошади сложные движения мышц ее спины оказывают массажное и легкое согревающее воздействие. Температура тела лошади, которая на 1,5 градуса выше температуры тела человека, активизирует кровообращение, стимулирует мелкую моторику и способствует формированию у ребенка позитивного восприятия мира.
«При поддержке Viva мы предоставляем ряд образовательных и реабилитационных услуг детям из двух регионов. Все они важны, но доступность и непрерывность иппотерапии также необходимы для достижения результата. Естественные, ритмичные движения лошади передаются телу ребенка, стимулируют работу нервно-мышечной системы, а также развитие равновесия, осанки и координации. Мышцы человека получают все импульсы, необходимые для ходьбы. Одновременно ребенок находится в интересной и мотивирующей среде, что повышает его готовность к сотрудничеству и обучению», − говорит основательница культурной НПО «Artissimo» Катерина Хортска.
Специалисты центров развития «Воскепорик» ежегодно обслуживают 200 детей в Вайоцдзорской и Гегаркуникской областях.
В рамках программы поддержки, реализуемой Viva, 60 детей получают образовательные и лечебно-реабилитационные услуги, посещая центры развития в Гегаркуникской и Вайоцдзорской областях, что способствует их инклюзивному развитию. Для многих детей реабилитация носит непрерывный характер, и добиться желаемых результатов при ее прерывании невозможно. Поддержка Viva позволяет обеспечить столь необходимую непрерывность предоставления этих услуг и менять уровень жизни этих детей.
Перечень специальных образовательных и реабилитационных услуг включает сенсорную интеграцию, психологическую поддержку в цепочке отношений между родителями и детьми, логопедическую терапию, сказкотерапию, арт-терапию, музыкальную терапию и иппотерапию.
Для своевременного выявления возможных нарушений развития и обеспечения максимальной эффективности оказываемой помощи специалисты работают как с детьми, так и с их родителями.