Viva. Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջատար ընկերությունն իր հաճախորդներին ներկայանում է նորացված ապրանքային նշանով
01 հուլիսի 2024
Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջատար հանդիսացող «Վիվա Արմենիա» ՓԲ ընկերությունը ներկայացնում է իր նոր ապրանքային նշանը: «Վիվա Արմենիա» ՓԲ ընկերությունն այսուհետև Վիվա-ՄՏՍ-ի փոխարեն շուկայում կներկայանա Viva ապրանքային նշանի ներքո:
Viva-ն նշանավորում է թվային ծառայությունների որակապես նոր մակարդակը, ընկերության նոր դիրքավորումը շուկայում ու զարգացման նոր ռազմավարությունը: Viva-ն իր մեջ կրում է ընկերության նորացված ինքնությունը՝ խորհրդանշելով շուկայում զբաղեցրած նոր դիրքերն ու հնարավորությունները, ժամանակակից նոր ծառայությունները, հաճախորդների ու մյուս շահառուների նոր ընկալումները ծառայությունների, որակի և ընկերության արժեհամակարգի վերաբերյալ: Նոր ապրանքային նշանն ընկերության նոր ուղերձն է՝ ի պատասխան իր բաժանորդների նոր ակնկալիքներին:
Ընկերության թվային վերափոխման անցած ուղին տվել է շոշափելի արդյունքներ. լայն պահանջարկ վայելող թվային նոր ծառայություններ ու լուծումներ, հաջողված մուտք շուկայի նոր ոլորտներ՝ տվյալագիտության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օր օրի մեծացող կիրառմամբ:
Viva նորացված ապրանքային նշանը նորովի է փոխանցում ընկերության հիմնական գաղափարը՝ Viva-ի տեխնոլոգիական կարողությունների ծառայեցումը մարդու ու լայն առումով՝ հասարակության կարիքներին:
Նոր կարգախոսը՝ Քո շուրջը, խորհրդանշում է Viva-ի էությունը՝ լինել հաճախորդի կյանքի ուղեկից, ապահովել անհրաժեշտ կապն աշխարհի հետ և ընձեռել զգացմունքները լիաթոք արտահայտելու հնարավորություն:
Viva-ի վերաբերյալ հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն
Viva բրենդը բարձր ճանաչելիություն ունի բաժանորդների շրջանում: 2005 թվականից շուկա մտած ու ոլորտի առաջատարության հոմանիշ դարձած բրենդը մեծ վստահություն է վայելում: Ընկերությունը շարունակական աճ է արձանագրում կարևորագույն ցուցանիշների կտրվածքով:
2024 թվականի փետրվարին Երևանում ու մարզերում իրականացրած հարցման տվյալների համաձայն՝ մարդկանց գերակշիռ մասը ցանկացել է, որ ընկերության կորպորատիվ տարբերանշանի անվանումն ու գույնը մնան անփոփոխ:
Հարցման արդյունքները բաշխվել են հետևյալ կերպ. հարցվածների ավելի քան 75,4%-ը կողմ է եղել ընկերության անվան (կորպորատիվ տարբերանշանի) պահպանմանը։
Անվանափոխմանը կողմ է արտահայտվել միայն 7,3%-ը։ Այնուամենայնիվ, ընկերության անվան փոփոխության կողմնակիցների 69,7%-ը նշել է տարբերակներ, որոնցում առկա է եղել Viva բազային անվանումը։
«Ձեզ դու՞ր է գալիս տարբերանշանի գույնը» հարցին դրական պատասխանել է հարցվածների 77,2%-ը։
Տարբերանշանի գույնի պահպանմանը կողմ է արտահայտվել հարցվածների 63,1%-ը։
Viva-ի զարգացման ռազմավարությունը
Viva-ն շարունակում է զարգանալ որպես տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների ընկերություն (ՏՀՏ): Ռազմավարության հիմքում ծառայություններում ՏՏ լուծումների կիրառումն է ու բիզնեսի բազմազանեցումը/դիվերսիֆիկացումը. համակցված սակագնային պլանները՝ ամենապահանջված հավելվածներով, կոնվերգենտային լուծումների ընդլայնումը և ֆիքսված ծառայությունների՝ ինտերնետի և թվային հեռուստատեսության տարածումը Հայաստանի անգամ ամենահեռավոր համայնքներում: Սրանք այն հիմնարար ուղղություններն են, որոնք շարունակելու են պայմանավորել առաջիկա տարիներին ընկերության զարգացումը: 5G ցանցի հետագա զարգացումը շարունակում է մնալ առաջնահերթություն: Ամպային տեխնոլոգիաները, CRM լուծումները բիզնեսի համար նույնպես մնում են առաջնահերթություն:
Viva-ի գլխավոր տնօրենի խոսքն ապրանքային նշանի նորացման մասին
«Viva-ն այսօր շատ ավելին է, քան կապի օպերատոր. այն թվային ծառայություններ ու լուծումներ առաջարկող տեխնոլոգիական խոշորագույն ընկերություն է, որը ներկա է շուկայի ամենատարբեր ոլորտներում: Viva-ի մրցակցային առավելություններից են թվային փոխակերպման տեմպը, հզոր բիզնես-էկոհամակարգերը, զարգացման ուղղությունների դիվերսիֆիկացիան, սահմանված նպատակներին հասնելու պրոֆեսիոնալ հմտությունների տիրապետող թիմը, կորպորատիվ կառավարման գործող համակարգը, հիմնական ցուցանիշների կայուն աճը, բաժանորդների գոհունակությունն ու հավատարմությունը: Այս ամենի հանրագումարում է՛լ ավելի է արժևորվում Viva բրենդի հեղինակությունը: Viva-ն հայկական տնտեսության օրինակելի ընկերություններից է և երկրի տնտեսական աճի հիմնասյուներից մեկը», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Viva-ի բաժնետիրական կառուցվածքը
Հայաստանի Հանրապետությունն ընկերությունում ունի 20% բաժնեմաս, ինչը Viva-ի համար պատասխանատվության բոլորովին նոր աստիճան է: Ընկերության բաժնետոմսերի մնացած 80%-ի սեփականատերն է «ՖԵԴԻԼՔՈ ԳՐՈՒՊ ԼԻՄԻԹԻԴ» ընկերությունը: 2024 թվականի սկզբից ընկերությունն այլևս ՄՏՍ խմբի մաս չի կազմում:
Viva նոր տարբերանշանի նկարագրությունը
Viva-ի վիզուալ պատկերն ամբողջանում է քառանկյունի ու շրջանի՝ մեկից մյուսը սահուն անցումների մեջ: Քառանկյունն ու շրջանը խորհրդանշում են մի կողմից՝ ընկերականության, մտերմության ու ջերմության, իսկ մյուս կողմից՝ տեխնոլոգիական գերազանցության ներդաշնակ մեկտեղումը՝ այն, ինչի կատարելագործմանը Viva-ն ձգտում է անընդհատ: Քառանկյունի ու շրջանի խաղը միտված է փոխանցելու հիմնական գաղափարը՝ Viva-ի տեխնոլոգիական հզորության ընկերական-մտերմիկ-ջերմ բնույթը, դրանց ծառայեցումը հաճախորդի ու լայն առումով՝ հասարակության կարիքներին:
Viva-ն ոչ միայն ստացող է՝ մարդկանց զգացմունքների ու ցանկությունների, այլև տվող՝ կյանքը հեշտացնող լուծումների, ծառայությունների ու սոցիալական ներդրումների միջոցով: Viva-ի վիզուալ ինքնության յուրաքանչյուր տարր արտահայտում է ընկերության ու ապրանքային նշանի հիմնական արժեքները:
Տառատեսակը մարմնավորում է ներդաշնակորեն ինտեգրված տեխնոլոգիական բաղադրիչները՝ արտահայտելով ընկերության հատկանիշներն ու հիմնական արժեքները:
Ընկերության նոր կարգախոսը
Նոր կարգախոսը՝ Քո շուրջը, մարմնավորում է Viva-ի էությունը՝ լինել հաճախորդների կյանքի ուղեկիցը, ապահովել անհրաժեշտ կապն ընտանիքի ու ընկերների հետ և ընձեռել զգացմունքները լիաթոք արտահայտելու հնարավորություն: Կարգախոսը կարևորում է մեր շուրջն ընկերականության, մտերմության ու ջերմության առկայությունը, տեխնոլոգիաների հասանելիությունը, քանի որ Viva-ն մեր շուրջ է: Սա միասին ավելի նորարար լինելու և միասին աճելու նոր շրջափուլ է, նոր հնարավորություն:
Քո շուրջը՝ 2005-ից սկսած …
Ասուլիսի ընթացքում Viva-ի գլխավոր տնօրենը պատասխանեց լրագրողների հարցերին: Մասնավորապես այն հարցին, թե ինչ անակնկալներ են սպասում հաճախորդներին, Արմեն Ավետիսյանը տեղեկացրեց, որ՝
1. Հուլիսի 1-ից տեղի է ունենալու լայն պահանջարկ վայելող «UNLIM» հետվճարային սակագնային պլանի ամսավճարի իջեցում՝ 4500-ից 3900 դրամի, որը, թերևս, այսօր ամենից մատչելի առաջարկն է շուկայում:
1. Y հետվճարային սակագնային պլանում ավելանում է YouTube-ը, առանց հիմնական ինտերնետ փաթեթը սպառելու, ակտիվացման գումարը՝ 3000 դրամ, իսկ ներառված ինտերնետ թրաֆիկը 20 ԳԲ-ից դառնում 30ԳԲ:
1. Դեպի արտերկիր ուղևորություններիակտիվ շրջանում՝ Viva-ի բաժանորդնորի համար «ՎՈՅԱԺ 30» փաթեթի արժեքը 4000 դրամից դառնում է 2000 դրամ, պարունակում է 1000 ՄԲ ինտերնետ՝ մինչև սեպտեմբերի 2-ը ներառյալ:
1. «Wi-Fi Calling» ծառայությունը համալրվում է SMS ուղարկելու հնարավորությամբ, որը «Wi-Fi Calling» ծառայության տրամաբանական շարունակությունն է: «Wi-Fi Calling»-ը կարող է օգնության հասնել այն վայրերում, որտեղ բջջային կապը համեմատաբար թույլ է, օրինակ՝ երբ գտնվում եք ստորգետնյա, կիսանկուղային տարածքներում, ամառանոցներում և ցանկացած այլ վայրում, որտեղ կապն անկայուն է, բայց առկա է Wi-Fi ցանց։ Անգամ արտերկրում Wi-Fi Calling»-ի միջոցով կատարված զանգը համարվում է տեղական, այսինքն՝ խոսում եք նույն գնով, ինչ Հայաստանում: Պարտադիր չէ, որ «Wi-Fi Calling»-ով զանգահարելիս զանգը ստացող անձը նույնպես ունենա ակտիվ «Wi-Fi Calling» ծառայություն, որպեսզի կարողանա պատասխանել զանգին:
1. «Wi-Fi Calling»-ը Viva-ի էքսկլյուզիվ ծառայությունն է: «Wi-Fi Calling»-ից ու «Voice over LTE»-ից օգտվող բաժանորդների թիվը հատել է 1 միլիոնի սահմանագիծը:

Armenia's leading technology company “Viva Armenia” CJSC unveils a new trademark (brand). From now on, “Viva Armenia” CJSC will operate under the trademark Viva instead of Viva-MTS.
The updated brand Viva reflects a qualitatively new level of digital services, the company’s updated positioning in the market and a new development strategy. Viva contains an updated identity of the company, symbolizing new positions and capabilities in the market, continuous improvement of services, a new perception of services, quality and the company’s value system by clients and other beneficiaries. The new brand is a new message of the company in response to expectations of customers.
The Company’s digital transformation has produced tangible results: highly demanded new digital services and solutions, successful entry into new market sectors with the increasing use of big data and information technology.
The updated Viva brand conveys the main idea in a new way: serving the technological capabilities of Viva to the needs and expectations of individuals and society as a whole.
The new slogan Around you symbolizes the essence and purpose of the Viva brand: to be a client’s life partner, provide the necessary connection with the world and give the opportunity to fully express their emotions.
Public opinion research regarding Viva
The Viva brand has high recognition among customers. The company, which entered the market in 2005 and has become synonymous with technology leadership and innovation, is trusted by the public, and shows growth in terms of key performance indicators.
A survey conducted in February 2024 in Yerevan and the regions shows that the vast majority of respondents would prefer to keep the brand name and the color of the company logo unchanged. The survey results were distributed as follows: more than 75.4% of respondents were in favor of preserving the brand name (company logo) of the company.
Only 7.3% were in favor of changing the name. However, it should be noted that 69.7% of those who supported changing the company name offered options where the base name Viva is present.
To the question “Do you like the color of the logo?” 77.2% of respondents answered positively.
63.1% of respondents were in favor of preserving the logo color.
Viva development strategy
Viva continues to develop towards information and telecommunications technologies (ICT). The basis of the strategy is the use of IT solutions in the service sector and business diversification: combined tariff plans with the most popular applications, expansion of convergent solutions and distribution of fixed-line services - Internet and digital television even in the most remote settlements of Armenia. These fundamental directions will continue to determine the company's development in the coming years. Further development of the 5G network remains a priority. Cloud technologies and solutions integrated with CRM systems for business also remain a priority.
Speech by Viva CEO on brand renewal
“Today Viva is much more than just a telecom operator. It is a leading technology company with a presence in various market segments offering digital services and solutions. Viva's competitive advantages include the pace of digital transformation, strong business ecosystems, diversification of development areas, a team with professional skills to achieve its goals, an effective corporate governance system, stable growth of key indicators, customer satisfaction and loyalty. In the sum of all this, the reputation of the Viva brand is even more valuable. Viva is one of the exemplary companies in the Armenian economy and one of the pillars of the country’s economic growth,” Viva General Director Armen Avetisian said.
Shareholder structure of Viva
20% of the shares of “Viva Armenia” CJSC belong to the Republic of Armenia, which is a completely new level of responsibility for Viva, whereas the 80 % belong to “FEDILCO GROUP LIMITED”.  Since the beginning of 2024, the company is no longer part of the MTS group.
The Visual Language of Viva
The basis of Viva's visual language consists of two fundamental forms: the square and the circle. Iconography is created employing both square and circular forms to evoke a sense of 'friendlyTECH'.
This sign works in two ways – it is both a receiver and a giver. We receive emotions and feedback from our customers, collect and work on them, and then give back to the people. This cycle of interaction and improvement underscores Viva's commitment to not just providing services but enhancing the lives of its customers.
The font features technological components integrated in a friendly manner, reflecting the essence of company's ethos.
The New Slogan
The new slogan, Around You, encapsulates Viva's essence — being a constant presence in the lives of its customers, ensuring they remain connected to what truly matters: family, friends, emotions, and meaningful connections. It signifies that friendliness is around us, tech is around us, friendlyTECH is around us, Viva is around us. Here's to the next chapter of staying connected, innovating, and growing together.
Viva – around you since 2005.
During the press conference, the General Director of Viva answered the journalists' questions. In particular, to the question of what surprises await the customers, Armen Avetisyan informed that:
1. From July 1, the monthly fee of the popular "UNLIM" postpaid tariff plan will be reduced from 4,500 to 3,900 drams, which is perhaps the most affordable offer in the market today.
2. In postpaid tariff plan Y, YouTube is added without consuming the basic internet package, the activation fee is AMD 3000, and the included internet traffic is increased from 20 GB to 30 GB.
3. During active period of trips abroad, the price of the "VOYAGE 30" package for a new Viva subscriber changes from AMD 4,000 to AMD 2,000. It includes 1,000 MB of Internet until September 2 inclusive.
4. "Wi-Fi Calling" service is supplemented with the ability to send SMS, which is a logical continuation of "Wi-Fi Calling" service. Wi-Fi Calling can come in places where the cellular connection is relatively weak, such as when you're in an underground, semi-basement, country house, or anywhere else where the connection is poor but Wi-Fi is available. Even a call made abroad using Wi-Fi Calling is considered local, that is, local tariffs apply. When making a call with Wi-Fi Calling, the recipient of call does not need to have Wi-Fi Calling service active to be able to answer the call.
5. "Wi-Fi Calling" is an exclusive service of Viva. The number of subscribers using "Wi-Fi Calling" and "Voice over LTE" crossed the 1 million mark.