ՌԻՍԿԵՐԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄ/ ՄԵՐ ՌԻՍԿԵՐՆ ՈՒ ԱՆՈՐՈՇՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Մեր ընկերությունը գործում է՝ խստագույնս պահպանելով տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջները: Այս օրենքն արգելում է ցանկացած գործունեություն, որը կարող է հանգեցնել մրցակցության սկզբունքների խախտման և շուկայի մենաշնորհացման: Բարձրաստիճան ղեկավարությունը հետևում է ապրանքների և ծառայությունների համապատասխանությանը իրավական պահանջներին:
Վիվա-ՄՏՍ-ի աշխատակիցները տեղյակ են և պարտավոր են շարժվել գործող օրենքներին, կանոններին և կանոնակարգերին համապատասխան, ինչպես նաև՝ հետևել Վիվա-ՄՏՍ-ի քաղաքականությանը և ընթացակարգերին: Վիվա-ՄՏՍ-ի աշխատակիցներին արգելվում է խրախուսել որևէ երրորդ կողմի կատարել կամ անձամբ մասնակցել որևէ գործողության, որը խախտում է օրենքները, կանոնները և կանոնակարգերը, ինչպես նաև Ընկերության քաղաքականությունն ու ընթացակարգերը:
Պետական օրենսդրության համապատասխանության հետ մեկտեղ, Ընկերությունը հետևում է նաև մի շարք ներքին սկզբունքների, որոնք առաջնահերթություններ են նաև կորպորատիվ կառավարման համար.
- Հակակոռուպցիոն նորմերն ու կանոնակարգերը
- Խարդախությունների (ֆրոդի) կանխարգելումը
- Բարեխիղճ գործարար պրակտիկան
- Ռիսկերի կառավարումը
- Պատասխանատու մատակարարման շղթան
Մեր ընկերությունը որդեգրել է Հակակոռուպցիոն ծրագիր՝ միտված Ընկերությունում հակակոռուպցիոն օրենսդրության պահանջների պահպանմանը:
ՀԱԿԱԿՈՌՈՒՊՑԻՈՆ ՆՈՐՄԵՐՆ ՈՒ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳԵՐԸ
Դրանք ապահովում են Ընկերության կողմից օրինականության, թափանցիկության և սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքների պահպանումը, ինչպես նաև իր բարձր հեղինակության պահպանումը պետության, իր հաճախորդների, գործընկերների, մրցակիցների և ողջ հասարակության առջև: Դրանք սահմանում են Ընկերության և/կամ իր աշխատակիցների կողմից (նկատմամբ) կոռուպցիոն գործողությունները կանխելու սկզբունքները, ինչպես նաև՝ հակակոռուպցիոն օրենսդրության պահպանման սկզբունքները և որևէ երկրում իրականացված տնտեսական գործունեության ժամանակ Ընկերության կողմից կոռուպցիայի ցանկացած դրսևորման կանխարգելման սկզբունքները:
Մեր կողմից հակակոռուպցիոն օրենսդրության պահպանումը ենթադրում է ոչ միայն Հայաստանի առանց այն էլ խիստ հակակոռուպցիոն օրենսդրությանը հետևելը, այլ նաև՝ FCPA-ի և UKBA-ի օրենսդրական հիմնական պահանջներին համապատասխանելը: Հակակոռուպցիոն օրենսդրությունը տարածվում է Տնօրենների խորհրդի, ինչպես նաև բոլոր աշխատակիցների, ներկայացուցիչների, դուստր ընկերությունների, դրանց կառավարման մարմինների և աշխատակիցների վրա:
Ավելին, այն նաև տարածվում է Ընկերության հովանավորչական և բարեգործական գործունեությունը կանոնակարգող բոլոր նորմատիվային փաստաթղթերի և գործընթացների վրա: Նշված գործունեությանն առնչվող ֆինանսական գործարքները հստակ արտացոլվում են հաշվապահական հաշվետվություններում, և իրականացվող ծրագրերը հավելյալ կերպով համաձայնեցվում են: Բարեգործական ներդրումների մոնիթորինգը թույլ է տալիս խուսափել ներդրված գումարների՝ որպես թաքնված կամ առևտրային կաշառք, օգտագործումից: Ընկերության ղեկավարությունը անհրաժեշտ անվտանգության միջոցներ է ձեռնարկում`ապահովելու բոլոր քաղաքական ներդրումների և բարեգործական նվիրատվությունների օրինականությունը՝ համաձայն գործող հակակոռուպցիոն օրենսդրությանը:
Ընկերության ողջ աշխատակազմն անցել է հակակոռուպցիոն օրենսդրության համապատասխանության ծրագրի, Հակակոռուպցիոն ձեռնարկի կարևորագույն պահանջների և կոռուպցիայի խոցելի ոլորտների և այդ ռիսկերի նվազեցման վերաբերյալ ուսուցում: Ընկերությունն ունի նաև Համապատասխանության քաղաքականություն, որը սահմանում է Ընկերության, ինչպես նաև շահակիցների համար նվերների և զվարճանքի կանոնները:
Ընկերությունն իր աշխատակիցների մասնակցությամբ կոռուպցիայի ոչ մի դեպք չի գրանցել. հակակոռուպցիոն ծրագրի պատշաճ իրականացման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացվում է ամեն օր՝ ներքին վերահսկողության և համապատասխանության գծով թիմի կողմից:
Ընկերությանը խարդախության գործողություններից զերծ պահելու համար մենք մշակել ենք բազմաթիվ գործընթացներ, քանի որ դա դիտարկում ենք որպես մեր երկարաժամկետ բիզնեսի հաջողության սպառնալիք: Մենք խարդախությունը համարում ենք ֆիզիկական և/կամ իրավաբանական անձանց կանխամտածված գործողություն կամ անգործություն՝ միտված Ընկերության հաշվին շահույթ ստանալուն և/կամ նյութական և/կամ ոչ նյութական վնաս պատճառելուն: Խարդախության օրինակներից են ֆինանսական հաշվետվությունների կեղծումը, SIM քարտերի կլոնավորումը, Ընկերության գույքի հափշտակումը և այլն: Խարդախություն կարող է համարվել նաև կապի ցանցերում անձանց կանխամտածված գործունեությունները, ներառյալ՝ խարդախ, անօրինական մուտքը ծառայություններին և առանց վճարի՝ օպերատորի ռեսուրսների օգտագործումը, օպերատորի ցանկացած գաղտնի տեղեկատվությանը անօրինական և շահույթ ստանալու նպատակով մուտքը, ինչպես նաև օպերատորին վնաս պատճառելու այլ գործողություննեը:
Վիվա-ՄՏՍ-ում մենք սահմանել ենք խարդախությունների կանխարգելման, բացահայտման, գնահատման, հետաքննման և հետևանքների նվազեցման գործողություններ՝ մեր բիզնեսի հուսալիության, ազնիվ հեղինակության պահպանման և հաջողության ապահովման համար: Սա ներառում է, ի թիվս այլոց, «Խարդախությունների կանխարգելման քաղաքականության» և շահերի բախման դեպքում վարքագծի վերաբերյալ խիստ կանոնակարգերի կամ «Խարդախության տվյալների բազայի» պահպանումը: Այս ավտոմատացված համակարգը նախատեսված է համակարգման, պահեստավորման և վերլուծության համար, ինչպես նաև՝ մի քանի բիզնես միավորումների հետ գիտելիքների և փորձի փոխանակման համար.
- Անվտանգության բաժին
- Կոմերցիոն վարչություն
- Ֆինանսների և հաշվապահության վարչություն
- Կառավարման, ռիսկերի և վերահսկողության վարչություն
- Ադմինիստրատիվ ծառայությունների վարչություն
- Տեղեկատվական համակարգերի վարչություն
- Տեխնիկական վարչություն
Այն հավաքում կամ վերլուծում է լավագույն բիզնես գործընկերների և մրցակիցների գործունեության մասին տեղեկատվությունը, նրանց կողմից կիրառվող կառավարման մեթոդները, ինչպիսիք են՝ լավագույն տեխնոլոգիաների, արտադրական գործընթացի և արտադրության և ծառայությունների կազմակերպման և մարքեթինգային մեթոդների հետազոտությունը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի բոլոր աշխատակիցները պարտավոր են իրենց աշխատանքները կատարել առավել արդյունավետ, և, որպես այդպիսին, Ընկերությունն արգելում է բոլոր տեսակի շահերի բախումները: Շահերի բախում կարող է առաջանալ, երբ առկա է անձնական շահ կամ վերջինս վտանգված է, և երբ համապատասխան որոշումները կարող են բացասաբար ազդել Ընկերության շահերի վրա:
Ընկերության շահերը և բրենդը պետք է առաջնահերթ լինեն Վիվա-ՄՏՍ-ի աշխատակիցների կողմից ընդունված բոլոր որոշումների և գործողությունների համար: Նույնիսկ շահերի բախման աննշան դրսևորումը կարող է վնաս հասցնել Ընկերության համար կարևոր նշանակության շահերին:
Վիվա-ՄՏՍ-ում աշխատող անհատները միշտ պետք է գործեն Ընկերության նկատմամբ իրենց ստանձնած պարտականություններին համահունչ եղանակով և առանձնահատուկ միջոցներ պետք է ձեռնարկեն՝ զերծ պահելու Ընկերությունը իրենց և Ընկերության շահերի միջև բախումների հետևանքով առաջացած վնասներից:
ԽԱՐԴԱԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ (ՖՐՈԴԻ) ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՈՒՄԸ
Շահերի բախման մասին մեր քաղաքականությունը բացառում է որևէ աշխատակցի կողմից, Ընկերության շահերին ի վնաս, անձնական շահի գերակայությունը: Այն սահմանված է երաշխավորելու բոլոր աշխատակիցների վարքագծի համապատասխանությունը էթիկայի կանոնների բարձր մակարդակին: Այն վերաբերում է ցանկացած այնպիսի իրավիճակի, երբ աշխատողները հնարավորություն ունեն չարաշահելու իրենց մասնագիտական կամ պաշտոնական դիրքը անձնական նպատակներով, ինչպես նաև՝ բոլոր սեփականատիրական, գործընկերական ընկերակցություններին, միավորումներին, համատեղ ձեռնարկություններին, կորպորացիաներին, ընկերություններին, հիմնադրամներին կամ առևտրային և բիզնես մարմիններին կամ այլ կազմակերպություններին, ներառյալ՝ այդ մարմինների վերադաս կազմակերպություններին կամ ցանկացած այլ պայմանավորվածություններին, որտեղ կազմակերպությունը գործում է դուստր կազմակերպության միջոցով:
Շահերի բախման մասին մեր քաղաքականությունը վերաբերում է դրամական, ոչ նյութական և արժեքավոր նվերներին, ինչպես նաև՝ գաղափարներին, գյուտերին, տեխնոլոգիաներին, ստեղծագործական մտքին, որոնց դեպքում ներգրավված են մասնավոր շահերը, ներառյալ, բայց չսահմանափակվելով, արտոնագրեր, հեղինակային իրավունքներ, ապրանքային նշաններ, «նոու-հաու», հեռահաղորդակցության ապրանքատեսակներ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հետ կապված ապրանքատեսակներ: «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի յուրաքանչյուր աշխատակից ստորագրում է հայտարարագիր, որով հաստատում է, որ ստացել, ծանոթացել և հասկացել է շահերի բախման մասին քաղաքականությունը: Աշխատակիցները հավաստում են իրենց համաձայնությունը՝ համապատասխանելու քաղաքականության պահանջներին, և Ընկերությունում աշխատելու ողջ ժամանակահատվածում հնարավոր շահերի բախման իրավիճակ համարվող ցանկացած փաստացի կամ հավանական դեպքի զեկուցման մասին:
ԲԱՐԵԽԻՂՃ ԳՈՐԾԱՐԱՐ ՊՐԱԿՏԻԿԱ
Վիվա-ՄՏՍ-ը շահույթ հետապնդող կազմակերպություն է: Այնուամենայնիվ, այդ շահույթի ձեռքբերման եղանակը մեզ համար չափազանց կարևոր է: Մենք հավատարիմ ենք խիստ բարոյական եղանակով բիզնեսի վարման սկզբունքին: Սա է պատճառը, որ մենք մշակել ենք էթիկայի կանոններ՝ հիմնվելով մեր հիմնարար արժեքների վրա, որոնք տեղակայված են նաև մեր կայքում: Էթիկայի կանոնների ժողովածուն սահմանում է Վիվա-ՄՏՍ-ի աշխատակազմի պրոֆեսիոնալ վարքագծի և աշխատանքային պարտականությունների համար նախատեսված սկզբունքներն ու էթիկայի ստանդարտները: Այս սկզբունքներն ու ստանդարտները պետք է ծառայեն որպես ուղեցույց՝ մեր ամենօրյա մասնագիտական գործունեության համար: Դրանք ձևավորում են նորմերն ու չափանիշները և ուղղություն տալիս աշխատանքային գործունեության ընթացքում հնարավոր խնդիրների լուծման համար:
Վիվա-ՄՏՍ-ում մենք միշտ ձգտում ենք պահպանել օրինականությունը, գործել արդար և ծավալել մեր գործունեությունը՝ ի օգուտ հասարակության, որում մենք աշխատում ենք: Էթիկական մասնագիտական վարքագծի պահպանումն ակնկալվում է և պարտադիր է Վիվա-ՄՏՍ-ի յուրաքանչյուր աշխատակցի համար:
Էթիկայի կանոնները հասանելի են Վիվա-ՄՏՍ-ի ողջ աշխատակազմին՝ ներքին պորտալի միջոցով, և ներկայացվում են ցանկացած նոր աշխատակցի՝ իրազեկման հանդիպումների ժամանակ: ՄՌ վարչության աշխատակիցները ցանկացած պահի պատրաստ են ուղղորդել բոլորին՝ նման հարցերի և անորոշ իրավիճակների դեպքում:
Տեղեկատվության գաղտնիությունը և օրենքի պահանջների կատարումը երաշխավորված են: Վիվա-ՄՏՍ-ը ստեղծել է նաև Թեժ-գիծ՝ ապահովելու հարգալից և բաց աշխատանքային միջավայր: Հատկապես կարևոր է, որ աշխատակիցների հանդեպ լինի արդարացի վերաբերմունք, և նրանք ժամանակին ստանան արձագանք իրենց անհանգստություններին ու խնդիրներին: Միևնույն ժամանակ, Վիվա-ՄՏՍ-ի թեժ գիծը ստեղծվել է ֆինանսական և հաշվապահական, ներքին վերահսկողության և աուդիտի, վաճառքի, գնումների և հաճախորդների սպասարկման, ինչպես նաև պայմանագրային հարաբերությունների և բիզնեսի համար նշանակալից շատ այլ գործընթացների շրջանակում՝ համապատասխան ռիսկերի և խարդախությունների, չարաշահումների և խախտումների մասին հավանական փաստերի վերհանման, դրանց դեմ պայքարի և կանխարգելման արդյունավետության բարձրացման համար: Մշտապես ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ՝ զեկուցված բոլոր խախտումների բացահայտման համար:
ՌԻՍԿԵՐԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸ
Մենք կիրառում ենք Ռիսկերի ինտեգրացված կառավարման գործընթաց՝ կարևորագույն ռիսկերի կառավարման հարցում Վիվա-ՄՏՍ-ի կառուցվածքային ստորաբաժանումների համակարգման համար: Դրա նպատակն է ապահովել Ընկերությանը կարևորագույն ռիսկերի մասին համապատասխան տեղեկատվությամբ, ժամանակին ձեռնարկել կանխարգելիչ միջոցառումներ՝ արձագանքելու և տրամադրելու Ընկերության ղեկավարությանը և ներգրավված ստորաբաժանումներին մեր տնտեսական, էկոլոգիական և սոցիալական գործունեությանն առնչվող կարևորագույն ռիսկերի մասին վերլուծություն: Յուրաքանչյուր ռիսկ ունի իր մանրամասն վերլուծությունը, որը պարունակում է ռիսկի վերաբերյալ փաստացի տեղեկատվություն, ներառյալ՝ ռիսկի նկարագրությունը, ռիսկի գնահատումը, կանոնակարգային ընթացակարգերի ցանկը, լրացուցիչ միջոցները, պատասխան գործողությունները, ռիսկերի իրականացման դեպքերը, մոնիթորինգի արդյունքների եռամսյակային ամփոփագիրը: Միջոցառումներն ուղղված են ռիսկերի իրականացման հետևանքների նվազեցմանը և դրանց՝ Կանխարգելիչ և արտակարգ իրավիճակների միջոցառումների պլանում արտացոլմանը:
Ռիսկերի վրա հիմնված պլանային և արտահերթ ներքին աուդիտորական աշխատանքներն իրականացվում և զեկուցվում են Տնօրենների խորհրդին: Վիվա-ՄՏՍ-ը բոլոր մատակարարներին առաջարկում է արդար մրցակցության կամ սակարկության պայմաններ: Վիվա-ՄՏՍ-ի գնումների քաղաքականության հիման վրա մրցույթի կամ այլ արդարացի և ողջամիտ եղանակներով իրականացվում է մատակարարի որակավորման, ապրանքի/ծառայության որակի, հեղինակության ներառական, անկախ, օբյեկտիվ և արդար գնահատում:
Մեր գնումների շուրջ 52%-ը կատարվում է տեղական մատակարարներից: Մենք հետևում ենք անբարեխիղճ մրցակցությունը կամ մենաշնորհը, կոռուպցիան և կաշառքը բացառող օրենքներին և կանոնակարգերին: Մենք պաշտպանում ենք Ընկերության օրինական շահերը և մերժում ենք կաշառքները, չարտոնագրված վճարումների միջոցով զեղչերը կամ մատակարարի կողմից առաջարկվող նյութական արտոնությունները: Մենք հավատարիմ ենք Վիվա-ՄՏՍ-ի կորպորատիվ մշակույթին և հարգում ենք մատակարարի կորպորատիվ մշակույթը, մատակարարներին և նրանց ներկայացուցիչներին վերաբերվում ենք ընդունված վարվելակարգին համապատասխան և մատակարարի տեղեկությունները խիստ գաղտնի ենք պահում՝ օրենսդրությանը և ձեռք բերված փոխադարձ համաձայնությանը համապատասխան:
Ընկերության նպատակն է իր անմիջական մատակարարների հետ սեփական մատակարարման շղթայի միջոցով ստեղծել սոցիալական և բնապահպանական չափանիշներ: Այս նպատակով, մենք բարելավում ենք ԿՍՊ արդյունավետության և մատակարարման շղթայի կառավարման գործընթացները: Ինտեգրելով Ընկերության ԿՍՊ ստանդարտները մեր գնումների ընթացակարգերում՝ մենք կարող ենք պահպանել մեր հեղինակությունը և ներդրում ունենալ այն հասարակությունում, որտեղ մեր մատակարարները ծավալում են ակտիվ գործունեություն:
Մենք ակնկալում ենք մեր մատակարարներից որոշակի չափորոշիչների կիրառում՝ աշխատանքի, էթիկայի, անվտանգության և շրջակա միջավայրի պահմանման ոլորտներում (ԿՍՊ դրույթի հիման վրա): Համապատասխանությունը չափորոշիչներին ստուգվում է հարցաշարերի և մատակարարների հետ քննարկումների միջոցով: Ռազմավարական մատակարարի վերաբերյալ իրականացվում են մանրամասն վերլուծություններ՝ պարզելու ԿՍՊ առնչվող ռիսկերը, և մշակվում են համապատասխան բարելավման պլաններ՝ բարձր ռիսկի մատակարարների համար:

RISK MANAGEMENT/ OUR RISKS AND UNCERTAINTIES
Our Company operates in strict accordance with the Law of the Republic of Armenia on protection of economic competition. This law prohibits any activities that can lead to the violation of competition principles and monopolization of the market. Top Management is following up on the compliance of legal requirements on the products and services.
Employees of Viva-MTS are aware of and obliged to act in compliance with the existing laws, rules and regulations as well as policies and procedures of Viva-MTS. Viva-MTS employees are not allowed to take part in any action or encourage any other third party to violate the laws, rules and regulations, as well as policies and procedures of the Company.
Along with compliance to the national Laws and Legislation, the Company has added internal principles to comply with, which are also our priorities under Corporate Governance:
- ANTICORRUPTION NORMS AND REGULATIONS
- Fraud prevention
- Fair business practices
- Risk Management
- Responsible Supply chain
We have our Anti-Corruption program with an aim to provide requirements of anti-corruption legislation applied to the Company.
ANTICORRUPTION NORMS AND REGULATIONS
It is ensuring the observance of legality, transparency and social responsibility principles by the Company, upholding its reputation in front of the state, its customers, partners, competitors and the entire society. It defines principles of preventing corrupt acts by or towards the Company and/or its employees, as well as principles of observance of anti- corruption legislation and prevention of any expression of corruption by the Company during its economic activities in any country.
Our Anti-Corruption legislation compliance goes beyond the already stringent Armenian anti-corruption legislation as we also use it to comply with the main requirements of FCPA and UKBA legislations. The Anti-Corruption Legislation applies to the Board of Directors as well as all employees, representatives, affiliate and subsidiary companies, their management bodies and employees.
Furthermore, it also applies to all normative documents and processes regulating sponsorships and philanthropic activities of the Company. All financial transactions regarding the above-mentioned activities are explicitly reflected in accounting reports, and the implemented programs are additionally coordinated. Monitoring of philanthropic investments gives the opportunity to make sure that the invested sums do not appear to be a concealed bribe or commercial bribery. Company management takes necessary safety measures to ensure all political contributions and charitable donations are legal in accordance with applicable anti-corruption legislations.
All staff of the Company has been trained to ensure compliance with the anti-corruption program; a special Anti-Corruption Guideline highlights all the corruption vulnerable areas and how to mitigate them. The Company also has its Compliance Policy, which also includes rules of gifts and entertainment for the Company as well as for its stakeholders.
The Company has no record on corruption cases where the Company or its employees have been involved in; the control over proper implementation of the anti-corruption program is done on a daily basis by the internal audit and compliance team.
To keep fraud out of the Company, we have set numerous activities, as we regard this as a threat to our long-term business success. We consider fraud to be a deliberate act or act of omission of physical and/or legal entities with a view to gain benefit at the expense of the Company and/or cause material and/or non-pecuniary damage. Examples of fraud can be misrepresentation of financial statements, cloning of SIM cards, theft of company property, etc. Fraud can also relate to deliberate activity of the entities on the communication networks, including fraudulent, illegal access to receive services and the use of resources of the operator without proper payment, unlawful access to any confidential information of the Operator, including for the purpose of gaining benefit, as well as other actions aimed at causing damage and other harm to the Operator.
At Viva-MTS, we have set activities to prevent, reveal, evaluate, investigate and minimize consequences of fraud, to keep our business reliable, clean and successful. This includes, among others, the implementation of a “Fraud Prevention Policy” and strict guidelines on behavior in case of conflicts of interest or a “Fraud database”. This automated system is intended for systematization, storage, and analysis and is determined for group use of knowledge and sharing experience to several business units:
- Security Unit
- Commercial Department
- Finance and Accounting Department
- Governance Risk and Control Department
- Administration Services Department
- Information Systems Department
- Technical Department
It collects or analyzes information on the activity of the best business partners and competitors, on the management methods applied by them, like research of best technologies, industrial processes and methods of organization and marketing of production and services.
All Viva-MTS employees are required to perform their work most effectively, and as such, the Company prohibits all conflicts of interest. A conflict of interest may arise when personal interests are involved or at stake, and when relevant decisions may negatively affect the Company’s interests.
The interests of the Company and its brand must be the first priority in all decisions and actions taken by Viva-MTS employees. Even the appearance of a Conflict of Interest can damage an important company interest.
Individuals working in Viva-MTS shall at all times act in a manner consistent with their fiduciary responsibilities to the Company and shall exercise particular care that is no detriment to the Company results from conflicts between their interests and those of the Company.
FRAUD PREVENTION
Our Conflicts of Interest Policy has been developed to secure that no employee will personally benefit from or at the expense of the Company’s interest. It has been implemented to assure the highest level of ethical conduct of employees at all levels. It applies to any situation in which employees happen to be in a position to exploit a professional or official capacity in some way for personal benefit as well as all proprietorships, partnerships, associations, joint ventures, corporations, firms, foundations, or other organizations or entities used in carrying on a trade or business, including parent organizations of such entities or any other arrangement in which an entity operates through a subsidiary.
Our Conflicts of Interest Policy refers to money, non-pecuniary and excessive gifts as well as ideas, inventions, technology, creative expression in which a proprietary interest may be claimed, including but not limited to patents, copyrights, trademarks, “know-how”, telecom products, and IT-related products. Each employee of “MTS Armenia” signs a statement, which affirms that a copy of the Conflicts of Interest Policy has been received, read and understood. Employees declare their agreement to comply with the policy and that they will declare any actual or potential case during the whole employment period that might be considered as a conflict of interest.
FAIR BUSINESS PRACTICES
Viva-MTS commits to be a profit-oriented organization. Nevertheless, the way we make these profits is crucial to us. We are committed to conduct our business in a highly ethical manner. This is why we have developed a Code of Ethics based on our core values, which can also be found on our website. Code of Ethics sets forth the principles and ethical standards for the professional conduct and responsibilities of Viva-MTS staff members. These principles and standards should be used as guidelines during our daily professional activities. They constitute normative statements for all of us and provide guidance on issues that we may encounter in our professional work.
At Viva-MTS, we always strive to observe legality, act honestly, and meet our professionals for the good of our operation and the society in which we work. Commitment to ethical professional conduct is expected and mandatory for each member of Viva-MTS.
The Code of Ethics is available to all Viva-MTS employees via internal portal and is being presented to each new employee during the Orientation Sessions. HR Department employees can be contacted at any time for guidance on it and in case of un certainties.
Confidentiality of information and fulfillment of obligations of the law are guaranteed. Viva-MTS has also created a Hotline to ensure respectful and open working environment. It is particularly important that the employees are treated fairly and that they receive prompt responses to their concerns and problems. At the same time, the Hotline of Viva-MTS is created to enhance the effectiveness of prevention, fight against the corresponding risks and detection of the potential facts of fraud, violations and infringements in the fields of finance and accounting, internal control and audit, sales, procurement and customer service, as well as contract relations and in many other processes that have a significant value for the business. All appropriate actions will be taken to investigate any violations reported.
RISK MANAGEMENT
We use an Integrated Risk Management process, aimed at coordination of structural subdivisions of Viva-MTS with regard to the management of the most significant risks. Its objective is to provide the management of the Company with adequate information on significant risks, to take timely preventive measures to respond and to provide the management and concerned subdivisions of the Company with analytics on the most significant risks concerning our economical, ecological and social performance. Each risk has its detailed analysis which contains the actual information on the risk including the description of the risk, risk assessment, the list of regular procedures, additional measures, response plans, cases of risk realization, a quarterly summary on the monitoring results. Measures are aimed at reducing the consequences of risk realization and extend them to Response and Contingency Plans.
Risk-based planned and unplanned internal audit engagements are being conducted and reported to Board of Directors. All suppliers of Viva-MTS are treated via fair competition or bidding. There is an inclusive, independent, objective, and fair consideration of the supplier qualification, product/service quality, reputation through a tender or other fair/reasonable means based on Viva-MTS Purchasing Policy. Around 52% of our whole purchases are made with local suppliers.
We abide by the laws and regulations against unfair competition or monopoly, corruption and bribery. We protect the legal interests of the Company and reject bribes, discounts through unauthorized repayments, or material benefits that could be offered by a supplier. We comply with Viva-MTS corporate culture and respect the corporate culture of the supplier, treat suppliers and their representatives in an accepted etiquette and strictly keep the confidentiality of supplier information in accordance with mutual agreement and legislation.
We aim to build up social and environmental standards throughout our supply chain with our direct suppliers. This is done by improving their CSR performance and supply chain management. By integrating our CSR standards in our procurement procedures, we can sustain our reputation and make a difference in the community in which our suppliers operate.
We anticipate our suppliers to apply certain standards in the fields of labor, ethics, safety, and the environment (based on our CSR Clause). Compliance with these standards will be verified through questionnaires and discussions with suppliers. The strategic supplier will have an in-depth analysis to identify CSR-related risks and an appropriate improvement plan will be drawn up for high-risk suppliers.