2020Թ. ԱՌԱՆՑՔԱՅԻՆ ԻՐԱԴԱՐՁՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հեռահաղորդակցության, ինչպես նաև թվային ծառայությունների ոլորտները ենթարկվում են տեխնոլոգիական արագ և զգալի փոփոխությունների և բնութագրվում են նոր ապրանքատեսակների և ծառայությունների շարունակական ներդրմամբ: Բջջային հեռահաղորդակցության և թվային ծառայությունների ոլորտները Հայաստանում նույնպես զգալի տեխնոլոգիական փոփոխություններ են գրանցում, ինչի վկայությունն է ռադիոհեռահաղորդակցության ստանդարտների մշտական տեխնոլոգիական զարգացումը: Ապրանքատեսակների և ծառայությունների հին մոտեցումներն այլևս կոմերցիոն առումով արդյունավետ չեն, և մենք շարունակաբար փոփոխում ենք մեր ապրանքատեսակները կամ ծառայությունները՝ ի պատասխան շուկայի պահանջարկի, ինչը ենթադրում է նոր տեխնոլոգիաների և զարգացող արդյունաբերության ստանդարտների ընդունում՝ մեր՝ արդեն իսկ առկա տեխնոլոգիաներով:
2020 թվականին Վիվա-ՄՏՍ-ը բախվեց շուկայում աճող մրցակցությանը. մրցակցության թեժացմանը, ի թիվս այլ հանգամանքների, նպաստեց պոտենցիալ մրցակիցների միաձուլումն ու համախմբումը, ինչպես նաև COVID-19 համավարակը, որն ի ազդեցությունն ունեցավ ողջ հասարակության վրա:
Մենք շուկայում առաջինն ենք, որ հանդես ենք եկել առցանց կրթությունն աջակցելուն ուղղված առաջարկներով և օգնել ենք Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանին 2020 թվականի մարտի 23-ին գործարկել առաջին հայկական առցանց համալսարանական կրթական հարթակը՝ «iUniversity»-ն:
Երբ ամբողջ կրթական համակարգը հայտարարեց առցանց աշխատելու մասին, և մեծ ընկերությունները սկսեցին հեռավար աշխատել, Վիվա-ՄՏՍ-ը ներկայացրեց «+Meeting» ծառայությունը` «X», «Y» և «Z» սակագնային պլանների բաժանորդների համար՝ նախատեսված «Zoom» և «Skype» հավելվածներով առցանց անցկացվող աշխատանքային հանդիպումների և այլ վիրտուալ շփումների համար` առանց փաթեթների շրջանակում տրամադրվող ինտերնետի մեգաբայթների սպառման:
2020 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանում ռազմական դրություն էր հայտարարվել՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրման հետ։ Շարունակվող լարվածությունը և հակամարտության հետագա սրումը բացասաբար ազդեցին Հայաստանի տնտեսության, ինչպես նաև բիզնեսի, ֆինանսական վիճակի և գործունեության արդյունքների վրա։
Վիվա-ՄՏՍ-ն առաջինն էր, որ 2020 թվականի հոկտեմբերից Արցախում իր բաժանորդների համար ներկայացրեց 0 դրամ/րոպե սակագին դեպի Վիվա-ՄՏՍ, ինչպես նաև Արցախի բջջային և ֆիքսված ցանցեր զանգերի և բոլոր ռոումինգ ծառայությունների համար:
2020 թվականին, տվյալների նկատմամբ աճող պահանջարկը հաշվի առնելով` Վիվա-ՄՏՍ-ը Հայաստանում մեկնարկեց ցանցի արդիականացման խոշոր նախագիծ, որի արդյունքում զգալիորեն ավելացավ 4G ծառայությունների ծածկույթը, ինչպես նաև ցանցի թողունակությունը: Արդիականացման շրջանակում վերակառուցվեց 900 ՄՀց հաճախականության տիրույթը` UMTS-ի և 1800 ՄՀց հաճախականության տիրույթը LTE ցանցի՝ «Carrier Aggregation» տեխնոլոգիաների ներդրմամբ: Հիմնական ցանցի նոր հանգույցները շահագործման են հանձնվել 2020 թվականին՝ նշանավորելով ավելի մեծ CS և PS Core արդիականացման նախագծի ավարտը։ 2020 թվականի վերջի դրությամբ «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի ցանցն ունի ընդհանուր առմամբ 1700 2G բազային փոխանցող կայան, 2517 3G բազային կայան և 1805 4G տեղանք։

KEY EVENTS HAPPENED IN 2020
The telecommunications industry as well as the digital services sector are subject to rapid and significant changes in technology and are characterized by the continuous introduction of new products and services. The mobile telecommunications and digital services industries in Armenia are also experiencing significant technological change, as evidenced by the constant technological evolution of standards for radio telecommunications. Old approaches for products and services are no more commercially effective and we are continually changing our products or services in response to market demand that requires the adoption of new technologies and emerging industry standards with our existing technology.
In 2020, Viva-MTS faced increasing competition in the market, including potential M&A of competitors, as well as the global COVID-19 pandemic that has affected the entire society.
We were the first in the market with offers that aimed to support online education, helping the National Polytechnic University of Armenia to launch the first Armenian online university educational platform “iUniversity” on March 23, 2020.
When the entire education stated to go online, and major companies started working remotely, Viva-MTS presented “+Meeting” service for “X”, “Y” and “Z” tariff plans subscribers to use applications such as “Zoom” and “Skype” without embedded internet package consumption. KEY EVENTS HAPPENED IN 2020 mts.am Key Events happened in 2020 | 22
Viva-MTS led by example and starting from October 2020 presented 0 AMD/minute tariff for its subscribers in Artsakh for calls to Viva-MTS, as well as to Artsakh mobile and fixed networks and all roaming services.
In 2020, with the increasing demand for data, Viva-MTS launched a major network upgrade project in Armenia, which resulted in a significant increase of 4G services coverage, as well as network capacity. It includes a reframing of 900 MHz frequency band to UMTS and 1800 MHz band to LTE with the implementation of Carrier Aggregation technology. New Core network nodes were put in operation in 2020, marking the completion of a bigger CS and PS Core modernization project. At the end of 2020, MTS Armenia network has 1,700 2G BTS in total, 2,517 3G base stations, and 1,805 4G sites.