Viva-ն`համահայկական ստեղծագործական հարթակի աջակից
Չորս տարի առաջ, «Ծիլ» կրթական ծրագրով ստեղծվել է հարթակ՝ աշխարհասփյուռ հայ պատանիներին համախմբելու և հայկականության պահպանմանն ուղղված քայլերի համար: Հաջողված մոդելի կիրառման արդյունքում, «Կրթության զարգացման և նորարարության ազգային կենտրոն» (ԿԶՆԱԿ) հիմնադրամի փորձագիտական եզրակացությամբ, 2025 թվականին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը պաշտոնապես կրթական է ճանաչել «Ծիլ տուր հայերեն» ստեղծագործական մրցույթը: Նույն թվականին, «Ամրոց» հիմնադրամի նախաձեռնած մրցույթի կազմակերպմանն ու համահայկական հարթակի աջակցմանն է միացել հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր Viva-ն:
Առցանց տիրույթում իրականացված մրցույթը 2025 թվականի կրել է «Իմ անունով երկիրը» խորագիրը: Արձանագրվել է Հայաստանի և Սփյուռքի պատանիների ակտիվ մասնակցության ցուցանիշ` 200 հայտ: Մասնակիցներին հնարավորություն է տրվել հայրենիքի, ինքնության և պատկանելության մասին իրենց պատկերացումներն արտահայտել հայերենով կամ օտար լեզուներով:
«Այս նախաձեռնության կարևորությունն անգնահատելի է: Սա ոչ թե ուղղակի շարադրության կամ ստեղծագործական մտքի մրցույթ է, այլ հայկական մեծ սփյուռքի երիտասարդությանը համախմբելու ռազմավարական քայլ: Ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ այս հարթակը կապում է աշխարհի տարբեր մասերում ապրող հայերի ժառանգներին՝ անկախ նրանից, թե ինչ լեզվով են նրանք արտահայտում իրենց մտքերը, անգամ՝ օտարագիր:  Ինձ քաջ ծանոթ է սփյուռքի փորձը. լեզուն մեր ինքնության հիմքն է, սակայն պատկանելությունը չափվում է ոչ թե առոգանությամբ կամ լեզվի իմացությամբ, այլ ժողովրդի և մշակույթի հետ ներքին կապով: Ես սիրում եմ «Իմ անունով երկիրը»: Համոզված եմ, որ անկախ լեզվից՝ բոլորի աշխատանքներում արտահայտվել է մտքի նույն ջերմությունը»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Աշնանը մեկնարկած մրցույթի արդյունքներն արդեն ամփոփվել են: Դրանք գնահատող հանձնաժողովի անդամներն արձանագրել են ձեռքբերումներն ու արել կարևոր դիտարկումներ՝ հետագայում մրցույթի ազդեցությունն ավելի թիրախային դարձնելու համար: Արևելահայերենով, արևմտահայերենով և հայերենի տարբեր բարբառներով  ինքնատիպ աշխատանքներ են ներկայացվել գրական ստեղծագրության, տեսողական արվեստի և օտարագիր (խրախուսական) անվանակարգերում։ Սփյուռքից ստացվել են նաև  ռուսերեն, անգլերեն և իսպաներեն գրված աշխատանքներ:
«Ծիլ 2025»-ի հայտերի քանակը փաստեց պատանիների մեծ հետաքրքրությունն ու աճի ներուժը, բայց և ուրվագծեց մեր անելիքների ծավալը։ Գալիք տարի նախատեսում ենք իրականացնել «Ծիլ տուր» աշխատարանները՝ ստեղծելու այնպիսի միջավայր, որտեղ պատանիները կունենան անընդհատ գրելու հնարավորություն ու կհասկանան՝ ստեղծագործելը նաև նվիրված աշխատանք ու կարգապահություն է։ Մեր նպատակն է օգնել նրանց ստեղծել արժեքավոր բովանդակություն, որը կդառնա իրենց ինքնության ու հայացքների վավերական արտահայտումը։ Հաճելի է արձանագրել, որ թվային տեխնոլոգիաների դարում, սերունդների և համայնքների միջև լեզվական ու մշակութային կամուրջ ստեղծելու ճանապարհին, «Ամրոց» հիմնադրամին միացավ հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր Viva-ն: Երազանքս է տեսնել լեզվով ամուր սերունդ, որը սիրում է հայերենն ու այդ սերը փոխանցում աշխարհին», - ասել է «Ամրոց» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Անի Ղարաբաղցյանը։
Կայացել է մրցույթի պաշտոնական փակումն ու կազմակերպվել մրցանակաբաշխությունը: Հիմնական անվանակարգերում առանձնացվել, դրամական ու խրախուսական մրցանակի է արժանացել 3-ական լավագույն աշխատանք: Իսկ առաջին անգամ ներկայացված՝ «Օտարագիր» խրախուսական անվանակարգում լավագույն աշխատանքների հեղինակները  ստացել են հայագիտական կրթական ծրագրերի մասնակցելու հնարավորություն: Ի դեպ, 2025 թվականի մրցույթին առաջին անգամ ստեղծվել է նաև թերթոն, ինչը ևս համարվում է կարևոր ձեռքբերում: Դրանում տեղ են գտել լավագույնը ճանաչված և խրախուսանքի ներկայացված աշխատանքները:

Подведены итоги творческого конкурса «Цил тур айерен – 2025»(Расти по-армянски – 2025)
Четыре года назад образовательная программа «Цил» («Росток») создала платформу для объединения армянской молодежи по всему миру и принятия мер по сохранению армянской идентичности. В результате успешного применения этой модели Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения официально признало творческий конкурс «Цил тур айерен» в 2025 году на основании экспертного заключения Фонда «Национальный центр развития образования и инноваций». В том же году ведущий оператор телекоммуникаций Viva присоединился к организации конкурса, инициированного Фондом «Амроц» при поддержке общеармянской платформы.
Проведенный в режиме онлайн конкурс 2025 года назывался «Страна, названная моим именем». Свидетельством активного участия молодежи из Армении и диаспоры стали поданные 200 заявок. Участникам была предоставлена возможность выразить свои идеи о родине, идентичности и принадлежности на армянском или иностранных языках.
«Значение этой инициативы невозможно переоценить. Это не просто конкурс эссе или творческих идей, а стратегический шаг к объединению молодежи обширной армянской диаспоры. Благодаря современным технологиям эта платформа объединяет потомков армян, живущих в разных уголках мира, — на каком бы языке они ни выражали свои мысли, включая неродной. Я хорошо знаю опыт диаспоры: язык — опора нашей идентичности. Но принадлежность измеряется не акцентом и не уровнем владения языком, а внутренней связью с народом и культурой. Мне очень импонирует “Страна, названная моим именем”. И я убежден: независимо от языка, все представленные работы излучают объединяющую их теплоту мысли», — сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Результаты конкурса, начавшегося осенью, уже подведены. Члены оценочной комиссии зафиксировали достижения и сделали важные наблюдения, чтобы в будущем влияние конкурса стало более целенаправленным. Оригинальные работы на восточноармянском, западноармянском языках и различных диалектах армянского языка были представлены в номинациях литературного и визуальных произведений, а также в номинациях для произведений на неродном языке. Из диаспоры также были получены работы на русском, английском и испанском языках.
Количество заявок на «Цил 2025» свидетельствует о большом интересе и потенциале роста среди молодежи, а также определяет масштабы предстоящей работы. В следующем году мы планируем провести мастер-классы «Цил тур», чтобы создать среду, где у молодежи будет возможность постоянно писать и понимать, что творчество — это также самоотверженный труд и дисциплина. Наша цель — помочь им создавать ценный контент, который станет действенным выражением их идентичности и взглядов. С удовольствием отмечаю, что в эпоху цифровых технологий, на пути к созданию языкового и культурного моста между поколениями и общинами, к Фонду “Амроц” присоединился ведущий оператор телекоммуникаций Viva. Моя мечта — увидеть поколение, хорошо владеющее языком, любящее армянский язык и передающее эту любовь миру», — сказала исполнительный директор Фонда «Амроц» Ани Карабахцян.
Состоялось официальное закрытие конкурса и церемония награждения. В основных номинациях были отмечены по 3 лучшие работы, награжденные денежными и поощрительными призами. А в поощрительной номинации «Отарагир» (пишущий на неродном языке), представленной впервые, авторы лучших работ получили возможность участвовать в образовательных программах по арменоведению. К слову, впервые был создан буклет к конкурсу 2025 года, что также считается важным достижением. В нем собраны работы, признанные лучшими и представленные для поощрения.