Ջրային թերապիա՝ բաց միջավայրում
Աուտիզմով մարդիկ հաճախ ունենում են զգայական դժվարություններ. կա՛մ չափազանց զգայուն են լինում, կա՛մ հակառակը՝ քիչ են արձագանքում ձայներին, հպումներին, ջերմաստիճանին: Վիճակը մեղմելու միջոցներից մեկը ջրային թերապիան է: Վերականգնողական այս մեթոդն ընդունված է աշխարհում և աուտիկ սպեկտրի խանգարումներ ունեցող երեխաների մոտ կարող է զարգացնել շարժողական, զգայական և սոցիալական հմտություններ:
Viva-ի աջակցությամբ «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնում մեկ տարի առաջ ադապտիվ ֆիզկուլտուրայի դասընթացներն առավել ինտենսիվ են դարձել: Գործընկեր կազմակերպությունները ջանքեր են գործադրել ջրային թերապիայի ապահովման ուղղությամբ: Գրեթե ամենօրյա ռեժիմով իրականացված պարապմունքների արդյունքը գնահատելու համար մեկ տարի անց ջրային հերթական թերապիան իրականացվել է բաց միջավայրում՝ Սևանում:
Մասնագետների գնահատմամբ՝ «Իմ ուղին» կենտրոնի փոքրիկ լողավազաններից հետո բնական միջավայրում կազմակերպված թերապիան յուրօրինակ ստուգատես է ոչ միայն երեխաների, այլև իրենց համար: Այստեղ դրսևորվում են և՛ ձեռքբերումները, և՛ բացթողումները:
«Ջրային միջավայրում վտանգների հաղթահարման առումով՝ աուտիզմով երեխաներն ավելի խոցելի են: Շատերի մոտ առկա են հավասարակշռության, տեղային կողմնորոշման և շարժումների պլանավորման խնդիրներ: Սևանի բնական ձայնը հավասարակշռում է նյարդային համակարգը, ալիքների տատանումն ու դիմադրությունը զարգացնում են մկանային ուժն ու ճկունությունը՝ չծանրաբեռնելով հոդերը: Այստեղ նրանք կարողանում են այնպիսի շարժումներ անել, որոնք ցամաքում դժվար կլինեն: Թերապիայի ընթացքում երեխաները սովորում են լողալ, ջրում անվտանգ մնալ, սահմաններ պահել և հարկ եղած դեպքում օգնություն կանչել: Սա ոչ միայն թերապիա է, այլև ներառականություն և սոցիալացում ապահովող կամուրջ», - ասել է ծրագրի ղեկավար Գոհար Կարապետյանը:
Բաց միջավայրում իրականացված ջրային թերապիան արդյունավետ է եղել: Սևանի ալիքների մեղմ ճնշումն ու մասնագետների փորձառությունը նպաստել են երեխաների հմտությունների դրսևորմանը: Ծրագրի արդյունքում արձանագրվել է շարժողական կարողությունների, ջրում անվտանգ վարքագծի, ներառականության և սոցիալացման դրսևորում:
Viva-ն երկար տարիներ աջակցում է աուտիզմ ունեցող երեխաների խնդիրներով զբաղվող «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնին: Ընկերությունը 19 տարվա ընթացքում ներդրել է ավելի քան 251 մլն դրամ:

Viva и «Мой путь» подвели итоги работ, проведенных за предыдущий год
У людей с аутизмом часто возникают сенсорные нарушения: они либо чрезмерно чувствительны, либо, наоборот, слабо реагируют на звуки, прикосновения и температуру. Одним из способов облегчения состояния является акватерапия. Этот метод реабилитации принят во всем мире и позволяет развивать двигательные, сенсорные и социальные навыки у детей с расстройствами аутистического спектра.
При поддержке Viva год назад занятия адаптивной физкультурой в дневном центре социально-абилитационного, образовательного и профессионального обучения «Мой путь» стали более интенсивными. Партнёрские организации приложили усилия для организации водной терапии. Чтобы оценить результаты практически ежедневных занятий, год спустя было проведено ещё одно лечебное мероприятие на открытом воздухе, в водах озера Севан.
По словам специалистов, после небольших бассейнов центра «Мой путь», терапия, организованная в естественной среде, — это уникальное испытание не только для детей, но и для них самих. Здесь проявляются как достижения, так и недостатки программы.
«В плане преодоления опасностей в водной среде дети с аутизмом более уязвимы. У многих из них есть проблемы с равновесием, ориентацией в пространстве и планированием движений. Естественный шум озера Севан уравновешивает нервную систему, а колебания и сопротивление волн развивают мышечную силу и гибкость, не нагружая суставы. Здесь они могут выполнять движения, которые были бы затруднены на суше. Во время терапии дети учатся плавать, безопасно оставаться в воде, соблюдать границы и обращаться за помощью при необходимости. Это не только терапия, но и мост, обеспечивающий инклюзивность и социализацию», — отметила руководитель программы Гоар Карапетян.
Водная терапия, проведенная в открытой среде, доказала свою эффективность. Мягкое давление волн озера Севан и опытный подход специалистов при проведении программы способствовали проявлению необходимых навыков у детей. В результате программы были зафиксированы развитие двигательных навыков, навыков безопасного поведения в воде, а также были обеспечены инклюзия и социализация.
Viva уже много лет поддерживает социально-абилитационный, образовательный и профессионально-учебный дневной центр для детей с аутизмом «Мой путь». За последние 19 лет компания инвестировала более 251 миллиона драмов. «Мой путь» начал свою работу в 2006 году, имея в штате 5 специалистов, и в первый период поддерживала 5 семей. Сегодня центр посещают 253 ребёнка. Девиз «Моего пути»: «Я не такой, как вы, я один из вас». Прогресс здесь считается важным достижением, достигаемым благодаря самоотверженности специалистов и поддержке организаций, которые им доверяют.