Ջրային թերապիա՝ բաց միջավայրում
Աուտիզմով մարդիկ հաճախ ունենում են զգայական դժվարություններ. կա՛մ չափազանց զգայուն են լինում, կա՛մ հակառակը՝ քիչ են արձագանքում ձայներին, հպումներին, ջերմաստիճանին: Վիճակը մեղմելու միջոցներից մեկը ջրային թերապիան է: Վերականգնողական այս մեթոդն ընդունված է աշխարհում և աուտիկ սպեկտրի խանգարումներ ունեցող երեխաների մոտ կարող է զարգացնել շարժողական, զգայական և սոցիալական հմտություններ:
Viva-ի աջակցությամբ «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնում մեկ տարի առաջ ադապտիվ ֆիզկուլտուրայի դասընթացներն առավել ինտենսիվ են դարձել: Գործընկեր կազմակերպությունները ջանքեր են գործադրել ջրային թերապիայի ապահովման ուղղությամբ: Գրեթե ամենօրյա ռեժիմով իրականացված պարապմունքների արդյունքը գնահատելու համար մեկ տարի անց ջրային հերթական թերապիան իրականացվել է բաց միջավայրում՝ Սևանում:
Մասնագետների գնահատմամբ՝ «Իմ ուղին» կենտրոնի փոքրիկ լողավազաններից հետո բնական միջավայրում կազմակերպված թերապիան յուրօրինակ ստուգատես է ոչ միայն երեխաների, այլև իրենց համար: Այստեղ դրսևորվում են և՛ ձեռքբերումները, և՛ բացթողումները:
«Ջրային միջավայրում վտանգների հաղթահարման առումով՝ աուտիզմով երեխաներն ավելի խոցելի են: Շատերի մոտ առկա են հավասարակշռության, տեղային կողմնորոշման և շարժումների պլանավորման խնդիրներ: Սևանի բնական ձայնը հավասարակշռում է նյարդային համակարգը, ալիքների տատանումն ու դիմադրությունը զարգացնում են մկանային ուժն ու ճկունությունը՝ չծանրաբեռնելով հոդերը: Այստեղ նրանք կարողանում են այնպիսի շարժումներ անել, որոնք ցամաքում դժվար կլինեն: Թերապիայի ընթացքում երեխաները սովորում են լողալ, ջրում անվտանգ մնալ, սահմաններ պահել և հարկ եղած դեպքում օգնություն կանչել: Սա ոչ միայն թերապիա է, այլև ներառականություն և սոցիալացում ապահովող կամուրջ», - ասել է ծրագրի ղեկավար Գոհար Կարապետյանը:
Բաց միջավայրում իրականացված ջրային թերապիան արդյունավետ է եղել: Սևանի ալիքների մեղմ ճնշումն ու մասնագետների փորձառությունը նպաստել են երեխաների հմտությունների դրսևորմանը: Ծրագրի արդյունքում արձանագրվել է շարժողական կարողությունների, ջրում անվտանգ վարքագծի, ներառականության և սոցիալացման դրսևորում:
Viva-ն երկար տարիներ աջակցում է աուտիզմ ունեցող երեխաների խնդիրներով զբաղվող «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնին: Ընկերությունը 19 տարվա ընթացքում ներդրել է ավելի քան 251 մլն դրամ:

Water therapy in an open environment
People with autism often experience sensory challenges: they are either overly sensitive or, on the contrary, show little response to sounds, touch, and temperature. One way to help is through water therapy. This rehabilitation method is recognised worldwide and supports the development of motor, sensory, and social skills in children with autism spectrum disorders.
With Viva’s support, adaptive physical education classes at the “My Way” Social-Habilitation, Educational, and Vocational Training Day Care Center became more intensive a year ago. Partner organizations worked to provide water therapy. To assess the results of the almost daily classes, a regular open-air water therapy session was held in Sevan one year later.
According to experts, the therapy organized in a natural environment after the small pools of the “My Way” center is a unique challenge not only for the children, but also for the specialists themselves. In this environment, both achievements and areas for improvement become more evident.
“In terms of overcoming dangers in the aquatic environment, children with autism are more vulnerable. Many struggle with balance, spatial orientation, and movement planning. The natural sound of Lake Sevan balances the nervous system, the waves’ motion and resistance develop muscle strength and flexibility without straining the joints. Here, the children can perform movements that would be difficult on land. During therapy, they learn to swim, stay safe in the water, maintain boundaries, and call for help if needed. This is not only therapy, but also a bridge that ensures inclusion and socialization,” said Gohar Karapetyan, head of the program.
The open-air water therapy proved effective. The gentle rhythm of Lake Sevan’s waves combined with the expertise of the specialists helped bring out the children’s skills. As a result, improvements were recorded in motor skills, water safety, inclusion, and social interaction.
Viva has been supporting the “My Way” Social-Habilitation, Educational, And Vocational Training Day Care Center for children with autism for many years. Over the past 19 years, the company has invested more than AMD 251 million. “My Way” began its work in 2006, supporting 5 families with 5 specialists. Today, the center serves 253 children. “My Way” has its motto: “I am not like you, I am one of you.” The center celebrates each step forward as an important achievement, which was made possible thanks to the dedication of its specialists and the support of organizations that trust them.