imID-ը ձեռք է բերել Mobile ID համակարգը Viva-ից՝ նոր փուլ բացելով Հայաստանի թվային ինքնության զարգացման գործում
2025 թ․ հուլիսի 28-ին imID և Viva ընկերությունները պաշտոնապես հայտարարեցին, որ Viva-ի կողմից մշակված և ներդրված Mobile ID համակարգը՝ այժմ ամբողջությամբ փոխանցվել է imID-ին։ Այս ձեռքբերումը տեղի է ունեցել պայմանագրի ստորագրման պաշտոնական արարողության ընթացքում, որին մասնակցել են ընկերությունների ղեկավարները՝ Կարեն Մկոյանը (imID) և Արմեն Ավետիսյանը (Viva)։
Mobile ID-ի ձեռքբերումը նշանակում է, որ Հայաստանի թվային ինքնության առանցքային տեխնոլոգիան այժմ կառավարելու է միակենտրոն, համախմբող և ռազմավարական նշանակության հարթակ՝ imID։ Այս փոփոխությունը թույլ է տալիս համախմբել բոլոր երեք հեռահաղորդակցային օպերատորներին և տասը առաջատար բանկերին՝ մեկ ազգային ենթակառուցվածքի ներքո։
«Viva-ն իր տեխնոլոգիական փորձը և երկարամյա փորձառությունը փոխանցում է imID-ին՝ հավատալով, որ նոր կառուցվածքի ներքո Mobile ID-ն կզարգանա առավել լայն թափով և կունենա համապետական նշանակություն։ Սա կարևոր քայլ է Հայաստանի թվայնացման ուղղությամբ», – նշել է Արմեն Ավետիսյանը։
imID-ը, որը հիմնադրվել է 2024 թվականին՝ բանկերի և հեռահաղորդակցական ընկերությունների կողմից, գործում է որպես վստահության ծառայություններ մատուցող (Trust Service Provider) ՝ նպատակ ունենալով ստեղծել ժամանակակից թվային ինքնության էկոհամակարգ։ Mobile ID-ի ձեռքբերումը նաև հիմք է ստեղծում ծառայությունների արդիականացման և նորարարական լուծումների ներդրման համար՝ հասանելի դարձնելով ապահով թվային նույնականացում և էլեկտրոնային ստորագրություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար։
«Մենք պատրաստում ենք ծառայությունների լայնածավալ փաթեթ, որը կբերի ոչ միայն տեխնոլոգիական արդիականացում, այլ նաև զգալի առաջընթաց թվային հասարակության կառուցման ճանապարհին։ Viva-ից ձեռք բերված Mobile ID լուծումը,որին արդեն ինտեգրված են Յուքոմ եւ Թիմ Տելեկոմ Արմենիա հեղահաղորդակցութան ընկերությունները, համատեղ ուժերով կվերափոխվի՝ դառնալով մատչելի, արագ և անվտանգ ինքնության հաստատման գործիք յուրաքանչյուրի համար՝ պետական, մասնավոր և անհատական մակարդակներում», – նշել է Կարեն Մկոյանը։
Այս ձեռքբերումը նոր ազդակ է տալիս Հայաստանի թվային փոխակերպման գործընթացին՝ մոտեցնելով այն միջազգային չափանիշներին և նպաստելով Հայաստանի ինտեգրմանը համաշխարհային թվային էկոհամակարգերին։

imID приобретает систему Mobile ID у Viva, открывая новый этап в развитии цифровой идентичности Армении
29 июля 2025
28 июля 2025 г. компании imID и Viva официально объявили, что система Mobile ID, разработанная и внедренная Viva, теперь полностью передана компании imID. Приобретение состоялось во время официальной церемонии подписания договора, на которой присутствовали руководители компаний Карен Мкоян (imID) и Армен Аветисян (Viva).
Приобретение Mobile ID означает, что ключевая технология цифровой идентификации Армении теперь будет управляться централизованной, унифицированной и стратегически важной платформой imID. Это изменение позволяет объединить всех трех операторов связи и десять ведущих банков в рамках единой национальной инфраструктуры.
«Viva передаёт свои технологические знания и многолетний опыт imID, полагая, что в рамках новой структуры Mobile ID получит более широкое развитие и будет иметь национальное значение. Это важный шаг на пути цифровизации Армении», — отметил Армен Аветисян.
Компания imID, основанная в 2024 году банками и телекоммуникационными компаниями, действует как поставщик услуг доверия (Trust Service Provider) с целью создания современной экосистемы цифровой идентификации. Приобретение Mobile ID также создает основу для модернизации услуг и внедрения инновационных решений, делая безопасную цифровую идентификацию и электронную подпись доступными для всех граждан Армении.
«Мы готовим масштабный пакет услуг, который принесёт не только технологическую модернизацию, но и значительный прогресс на пути построения цифрового общества. Решение Mobile ID, приобретённое у Viva и уже интегрированное телекоммуникационными операторами Ucom и Team Telecom Armenia, будет совместными усилиями трансформировано в доступный, быстрый и безопасный инструмент подтверждения личности для всех — на государственном, частном и индивидуальном уровнях», — отметил Карен Мкоян.
Это достижение придает новый импульс процессу цифровой трансформации Армении, приближая ее к международным стандартам и способствуя интеграции Армении в глобальные цифровые экосистемы.