Viva-ն մագաղաթյա բացառիկ Ավետարան է ընծայաբերել Մատենադարանին
Հայոց ցեղասպանության տարիներին կորած համարվող մատյաններից մեկը՝ Պարսամ երեցի գրչին պատկանող մագաղաթյա Ավետարանը, 355 տարի անց իր տեղը գտավ Մատենադարանում: Ձեռագիրը դեռևս 20-րդ դարասկզբին տեսել և իր Վասպուրականի ձեռագրացուցակում նկարագրել է ազգագրագետ, բանահավաք, գրող և բանասեր Երվանդ Լալայանը: Նրա կազմած ցուցակում ընդգրկված է 480 ձեռագիր: Դրանց կեսից ավելին՝ 281 մատյան, պահվում է Մատենադարանում, իսկ մնացյալ 199-ը դեռևս համարվում են կորած: Ցուցակում ներառվածների թիվը մեկով նվազեց:
Բասեն գավառում ստեղծված, 1670թ. թվագրվող և Հայոց ցեղասպանության տարիներին կորսված համարվող մագաղաթյա բացառիկ Ավետարանն արդեն Մատենադարանում է: Մատյանի ձեռքբերման ծախսերը մասնակիորեն հոգալու և այն Մատենադարանին ընծայաբերելու համար Viva-ն  նվիրաբերել է 15 200 000 (տասնհինգ միլիոն երկու հարյուր հազար) ՀՀ դրամ: Մատյանի ընծայաբերման հանդիսավոր արարողությունը կայացել է Հայագիտական միջազգային կոնգրեսի շրջանակներում կազմակերպված «1 տարվա հավերժությունը-Բ. Մատենադարանի ձեռագրական համալրումները» խորագրով ցուցադրության բացման ժամանակ: Մատյանի ընծայաբերման արարողությանը մասնակցել են աշխարհի տարբեր երկրներից շուրջ չորս տասնյակ առաջատար գիտակրթական հաստատությունների հեղինակավոր հայագետներ ու հոգևոր-ձեռագրական կենտրոնների ներկայացուցիչներ, թանգարանների ղեկավարներ, գիտնականներ, մշակութային գործիչներ, գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
«Մատենադարանի գործընկերների շարքը համալրվեց ևս մեկ առաջատար կազմակերպությամբ: «Վիվա Արմենիա» ընկերության աջակցությամբ տուն է վերադառնում հայոց ցեղասպանությունից առաջ նկարագրված, այնուհետև կորսված համարվող մի Ավետարան, որը կոչվել է «Փրկագործ»: Այս նույն տիտղոսով այսուհետ կարող ենք օժտել նաև «Վիվա Արմենիա» ընկերությանը, քանզի նրա աջակցությամբ մոռացությունից փրկվեց և Մատենադարանի ձեռագրական գանձարանում իր հավերժ հանգրվանը գտավ այս բացառիկ մագաղաթե ամբողջական ձեռագիրը»,-ասել է Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը:
«Երբ Մատենադարան եկա, տնօրենն ինձ պատմեց այն ջանքերի մասին, որոնք նրանք ներդրել են մասունքները պատմական հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ։ Ես նաև հնարավորություն ունեցա ծանոթանալու, թե ինչպես ու ինչի վրա են աշխատում թանգարանի աշխատակիցները։ Հատկապես տպավորիչ էր պատմությունը՝ կորած Ավետարանի մասին, որը ստեղծվել է ավելի քան 355 տարի առաջ։ Մենք սովոր ենք խոսել ռազմավարությունների, տեխնոլոգիաների, թվերի մասին։ Սակայն կան բաներ, որոնք դուրս են առօրեականության սահմաններից։ Այն ամենը, ինչով զբաղվում են Մատենադարանի աշխատակիցները, պարզապես գիտական աշխատանք չէ, այլ Հայաստանի մշակույթի և պատմական ժառանգության հանդեպ սիրո դրսևորում։ Տեսնելը նրանց լաբորատորիաներում աշխատելիս և թե ինչպես են վերականգնում մեր հիշողության էջերը, անչափ տպավորիչ են։
Ահա թե ինչու մենք Viva-ում հսկայական պատասխանատվությամբ աջակցեցինք այս նախաձեռնությանը։ Մենք ուրախ ու երախտապարտ ենք, որ կարողացանք ներդրում ունենալ Ավետարանը՝ մեր հոգևոր և պատմական ԴՆԹ-ի մասնիկը վերադարձնելու գործում», - նշել է Viva-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Տիգրան Գասպարյանը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է հիշարժան այս իրադարձությանը մասնակցելը: Զուգահեռաբար հպարտություն է դա անել Հայաստանում 20 տարի շարունակ պատասխանատու մշակույթ ձևավորած կազմակերպության՝ Viva-ի անունից: Չինացիների մի ասացվածք հրաշալի կերպով նկարագրում է այն, ինչ այսօր զգում եմ․ «Նախնիներին մոռանալ նշանակում է լինել առվակ՝ առանց աղբյուրի, ծառ՝ առանց արմատների»։ Կարծում եմ՝ սենտիմենտալ չի դիտարկվի, եթե ասեմ, որ, թեև հանգամանքների բերումով հայերեն լիարժեք չեմ խոսում, դա չի խանգարում ամբողջ էությամբ մեր ինքնությանը հավատարիմ մնալուն: Այդ զգացողությունը կրկնապատկվեց այստեղ՝ մագաղաթյա բացառիկ Ավետարանն ընծայաբերելու ընթացքում: Ավելի քան երեք դար առաջ գրված, բացառիկ արժեք ներկայացնող մատյանը, որը Հայոց ցեղասպանության տարիներին կորսված էր համարվում, այսօր իր տեղն է գտնում համայն հայության համար կարևոր միջավայրում: Շնորհավորում եմ բոլորիս»,-ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Ավետարանի կազմն ունի մուգ շագանակագույն դրոշմազարդ կաշի, փեղկերը զարդարված են կոստեղերով, մեդալիոններով և ականակուռ մետաղե խաչով: Ձեռագիրը գրված է բոլորագրով, ամբողջական է, բովանդակում է չորս ավետարանիչների՝ Մաթևոսի, Մարկոսի, Ղուկասի և Հովհաննեսի ավետարանները:
Ձեռագիրն արժեքավոր է նաև մանրանկարչական հարդարանքի տեսանկյունից: Առկա են Ավետարաններին հատուկ մանրանկարչական տարրեր՝ ավետարանիչների պատկերներ և անվանաթերթեր, լուսանցազարդեր և լուսանցային մանրանկարներ, որոնք աչքի են ընկնում գունային անխառն, մաքուր լուծումներով և հորինվածքի կուռ ամբողջականությամբ:

Из провинции Басен до Еревана 355 лет спустя
Одна из рукописей, считающихся утерянными во время Геноцида армян - пергаментное Евангелие, созданное иереем Парсамом, спустя 355 лет обрела свое место в Матенадаране. Рукопись была обнаружена в начале XX века и описана в Перечне васпураканских рукописей этнографом, фольклористом, писателем и филологом Ервандом Лалаяном. Составленный им список включает 480 рукописей. Более половины из них - 281 рукопись, хранятся в Матенадаране, остальные 199 до сих пор считаются утерянными. Благодаря сегодняшнему приобретению число считающихся утерянными манускриптов сократилось.
Созданное в провинции Басен уникальное пергаментное Евангелие, датируемое 1670 годом, уже находится в Матенадаране. Для частичного покрытия расходов на приобретение рукописи и передачу ее в дар Матенадарану компания Viva пожертвовала 15 200 000 драмов. Торжественная церемония передачи рукописи состоялась во время открытия выставки «Вечность одного года: рукописные приобретения Матенадарана II», организованной в рамках международного арменоведческого конгресса. В церемонии передачи рукописи приняли участие видные арменоведы, представители духовных и исследовательских центров, руководители музеев, ученые, деятели культуры, представители партнерских организаций из около сорока ведущих научнообразовательных учреждений.
«Список партнеров Матенадарана пополнился именем еще одной ведущей организации. При поддержке Viva на родину возвращено Евангелие, описанное в период, предшествующий Геноциду армян, и считавшееся утерянным. Этот манускрипт назывался Спасительным. Так мы можем отныне называть и компанию Viva, поскольку благодаря ее поддержке эта уникальная пергаментная рукопись в целостном состоянии была спасена от забвения и обрела свой дом в сокровищнице Матенадарана», − заявил директор Института изучения древних рукописей Ара Хзмалян.
«Когда я оказался в Матенадаране, директор музея рассказал мне об усилиях направленных на возвращение реликвий на историческую родину. Также у меня была возможность ознакомиться с тем, как и над чем работают сотрудники музея. Особенно тронул рассказ об утерянном Евангелии, созданном более 355 лет назад. Мы привыкли говорить о стратегиях, технологиях, цифрах. Но есть вещи, которые выходят за рамки повседневности. То, чем занимаются сотрудники Матенадарана — это не просто научная работа, это акт любви к культуре и историческому наследию Армении. Видеть их в работе, в лабораториях, где они восстанавливают страницы нашей памяти — трогает до глубины души. Именно поэтому мы в Viva с огромной ответственностью поддержали эту инициативу. Мы счастливы и благодарны, что смогли внести вклад в возвращение Евангелия — части нашей духовной и исторической ДНК», - отметил председатель совета директоров Viva Тигран Гаспарян.
«Для меня большая честь участвовать в этом памятном событии. Я горжусь тем, что делаю это от имени Viva — организации, которая на протяжении 20 лет формирует культуру ответственного отношения в Армении. У китайцев есть пословица, которая хорошо описывает то, что я чувствую сегодня: «Забыть своих предков — значит быть ручьём без истока, деревом без корней». Надеюсь, это не покажется вам сентиментальностью, если я скажу, что, хотя жизненные обстоятельства не позволили мне в совершенстве овладеть литературным армянским, это никоим образом не мешает мне оставаться верным собственной идентичности. Это чувство усилилось здесь вдвойне во время презентации уникального пергаментного Евангелия. Исключительно ценная рукопись, созданная почти четыре века назад и считавшаяся утерянной, сегодня находит свое место в среде, важной для всех армян. Я поздравляю всех нас», − отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Переплет Евангелия выполнен из темно-коричневой тисненой кожи, украшен резьбой, медальонами и декорированным драгоценными камнями металлическим крестом. В рукописи использован болорагир, армянское круглое письмо, находится в целостном состоянии и содержит евангелия от Матфея, Марка, Луки и Иоанна.
Рукопись также ценна с точки зрения художественного оформления. Имеются миниатюрные элементы, характерные для евангелий изображения и титульные листы с символикой евангелистов, маргиналии и иллюминированные миниатюры, отличающиеся чистотой цветовых решений и цельностью композиции.