ՀՀ Կառավարությունում տեղի է ունեցել State Award for Global Contribution to High-Tech պետական մրցանակին նվիրված փոստային բացիկի մարման արարողություն
13 մայիսի 2025
Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը մասնակցել է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված մեկ նամականիշով փոստային բացիկի և հատուկ ծրարի մարման արարողությանը: Միջոցառումը տեղի է ունեցել ՀՀ Կառավարությունում:
Նամականիշը և հատուկ ծրարը մարել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 15-րդ դափնեկիրը՝ ճապոնացի գիտնական, LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Շուշան Ալեքսանյանը, «Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, Մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն ու Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Այսօր մենք հպարտությամբ մասնակցում ենք «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական ​​մրցանակ»-ին նվիրված նամականիշի մարման արարողությանը։ Այս միջոցառումը ընդգծում է ապագան ձևավորող նվաճումները։ 15 տարի շարունակ Viva-ն աջակցել է այս նախաձեռնությանը, քանի որ հավատում է, որ տեխնոլոգիաները բարելավում են կյանքը։ Մենք ջերմորեն ողջունում ենք պարոն Հագիվարային Հայաստանում և վստահ ենք, որ նրա պատմությունը կոգեշնչի մեր երիտասարդներին։ Երիտասարդ սերունդն ունի հսկայական ներուժ, նորարար է, էներգիայով լի և պատրաստ մարտահրավերների։ Տեխնոլոգիան ոչ միայն գործիք է, այլև հնարավորություն՝ ստեղծելու, կապվելու և ավելի լավ ապագա կառուցելու։ Թող այս նամականիշը լինի առաջընթացի, համագործակցության և կայուն աճի խորհրդանիշ։ Միասին մենք կձևավորենք տեխնոլոգիական ապագա, որտեղ Հայաստանը կլինի համաշխարհային նորարարական տնտեսության աճի շարժիչներից մեկը», - իր ելույթում նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
400 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով փոստային բացիկի նամականիշի վրա պատկերված է մրցանակակրին տրվող ոսկե մեդալը, իսկ փոստային բացիկի վրա պատկերված է 2022 թվականին Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում պետական մրցանակին արժանացած Adobe ընկերության նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը, 2023 թվականի մրցանակակիր՝ «Ինֆոսիս» ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին և 2024 թվականի մրցանակակիր՝ ճապոնացի գիտնական, LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է 2024 թվականին Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 15-րդ դափնեկիրը՝ ճապոնացի գիտնական, LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան և «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված երկու նամականիշով գեղաթերթիկը:

Генеральный директор Viva Армен Аветисян принял участие в церемонии погашения почтовой открытки с одной маркой и специального конверта, посвященного теме «Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в сферу высоких технологий». Мероприятие состоялось в Правительстве Республики Армения.
Марку погасили руководитель аппарата Премьер-министра Республики Армения Араик Арутюнян, министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян, 15-й лауреат Государственной премии Республики Армения, японский ученый, президент лаборатории LOCOMTEC AIPS Ёсиаки Хагивара, генеральный исполнительный директор ЗАО «Айпост» Шушан Алексанян, генеральный директор ЗАО «Вива Армения» Армен Аветисян и председатель Исполнительного совета премии, директор «Synopsys Armenia» и председатель Союза филателистов Армении Овик Мусаелян.
«Сегодня мы с гордостью участвуем в церемонии гашения марки, посвященной Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в высокие технологии. Это событие подчеркивает важность достижений, формирующих будущее. Viva уже 15 лет поддерживает эту инициативу, потому что мы верим, что технологии улучшают жизнь. Мы тепло приветствуем г-на Хагивару в Армении и уверены, что его история вдохновит нашу молодежь. Молодое поколение обладает огромным потенциалом, нацеленным на инновации, энергичным и готовым к вызовам. Технологии — это не только инструмент, но и возможность творить, объединять и строить лучшее будущее. Пусть эта марка станет символом прогресса, сотрудничества и устойчивого роста. Вместе мы сформируем технологическое будущее, в котором Армения станет одним из драйверов роста в мировой инновационной экономике», — заявил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
На почтовой марке карточки с номинальной стоимостью 400 драмов изображена золотая медаль, врученная лауреату, а на карточке — Шантану Нараян, президент и генеральный директор «Adobe», получивший Государственную премию в области высоких технологий в 2022 году, Нараяна Мурти, основатель «Infosys», лауреат 2023 года, и Ёсиаки Дэймон Хагивара, японский ученый и президент лаборатории LOCOMTEC AIPS, лауреат 2024 года.
На специальном конверте изображен 15-й лауреат Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в высокие технологии 2024 года г-н Хагивара.
На специальном конверте приклеен почтовый блок с двумя марками, посвященными теме «Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в высокие технологии», выпущенными в 2024 году.