ՀՀ Կառավարությունում տեղի է ունեցել State Award for Global Contribution to High-Tech պետական մրցանակին նվիրված փոստային բացիկի մարման արարողություն
13 մայիսի 2025
Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը մասնակցել է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված մեկ նամականիշով փոստային բացիկի և հատուկ ծրարի մարման արարողությանը: Միջոցառումը տեղի է ունեցել ՀՀ Կառավարությունում:
Նամականիշը և հատուկ ծրարը մարել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 15-րդ դափնեկիրը՝ ճապոնացի գիտնական, LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Շուշան Ալեքսանյանը, «Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, Մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն ու Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Այսօր մենք հպարտությամբ մասնակցում ենք «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական ​​մրցանակ»-ին նվիրված նամականիշի մարման արարողությանը։ Այս միջոցառումը ընդգծում է ապագան ձևավորող նվաճումները։ 15 տարի շարունակ Viva-ն աջակցել է այս նախաձեռնությանը, քանի որ հավատում է, որ տեխնոլոգիաները բարելավում են կյանքը։ Մենք ջերմորեն ողջունում ենք պարոն Հագիվարային Հայաստանում և վստահ ենք, որ նրա պատմությունը կոգեշնչի մեր երիտասարդներին։ Երիտասարդ սերունդն ունի հսկայական ներուժ, նորարար է, էներգիայով լի և պատրաստ մարտահրավերների։ Տեխնոլոգիան ոչ միայն գործիք է, այլև հնարավորություն՝ ստեղծելու, կապվելու և ավելի լավ ապագա կառուցելու։ Թող այս նամականիշը լինի առաջընթացի, համագործակցության և կայուն աճի խորհրդանիշ։ Միասին մենք կձևավորենք տեխնոլոգիական ապագա, որտեղ Հայաստանը կլինի համաշխարհային նորարարական տնտեսության աճի շարժիչներից մեկը», - իր ելույթում նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
400 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով փոստային բացիկի նամականիշի վրա պատկերված է մրցանակակրին տրվող ոսկե մեդալը, իսկ փոստային բացիկի վրա պատկերված է 2022 թվականին Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում պետական մրցանակին արժանացած Adobe ընկերության նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը, 2023 թվականի մրցանակակիր՝ «Ինֆոսիս» ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին և 2024 թվականի մրցանակակիր՝ ճապոնացի գիտնական, LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է 2024 թվականին Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 15-րդ դափնեկիրը՝ ճապոնացի գիտնական, LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան և «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված երկու նամականիշով գեղաթերթիկը:

A postcard redemption ceremony dedicated to the State Award for Global Contribution to High-Tech was held at the Government
13 May 2025
Viva General Director Armen Avetisian participated in the ceremony of redeeming a postcard with one stamp and a special cover dedicated to the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High Technologies”. The event took place at the Government of the Republic of Armenia.
The stamp was cancelled by Arayik Harutyunyan, Chief of Staff to the Prime Minister of the Republic of Armenia; Mkhitar Hayrapetyan, Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia; Yoshiaki Hagiwara, 15th laureate of the State Award of the Republic of Armenia, Japanese scientist, and President of LOCOMTEC AIPS Laboratory; Armen Avetisian, General Director of “Viva Armenia” CJSC; Hovik Musayelyan, the Chairman of the Executive Board of the Award, the Director of “Synopsys Armenia” and the President of the Armenian Association of Philatelists; and Shushan Aleksanyan, Chief Executive Officer of “Haypost” CJSC.
“Today we proudly participate in the stamp cancellation ceremony dedicated to the “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High Technologies”. This event highlights the achievements that shape the future. For 15 years, Viva has supported this initiative because it believes that technology improves lives. We warmly welcome Mr. Hagiwara to Armenia and are confident that his story will inspire our youth. The young generation has enormous potential: they are innovative, full of energy and ready for challenges. Technology is not only a tool, but also an opportunity to create, connect, and build a better future. Let this stamp be a symbol of progress, cooperation, and sustainable growth. Together we will shape a technological future where Armenia will become one of the drivers of growth in the global innovative economy”, - in his speech noted Armen Avetisian, the General Director of Viva.
The postage stamp of the postcard, with a nominal value of AMD 400, depicts the commemorative gold medal awarded to the laureate. The postcard features Shantanu Narayen, Chairman and CEO of “Adobe”, the laureate of the State Award in High Technologies in 2022; Narayana Murthy, Founder of “Infosys” and the 2023 laureate; and Yoshiaki Daimon Hagiwara, the 2024 laureate, Japanese scientist, and President of LOCOMTEC AIPS Laboratory.
The special cover depicts the 15th laureate of the 2024 State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High Technologies, the Japanese scientist, President of LOCOMTEC AIPS Laboratory Yoshiaki Daimon Hagiwara.
A souvenir sheet with two postage stamps dedicated to the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High Technologies” and issued in 2024 is attached on the special cover.