Կառավարման մարմիններ
«Օպերատոր» կամ «Viva»՝ «Վիվա Արմենիա» Փակ Բաժնետիրական Ընկերություն, որը հիմնադրվել է օրինական կարգով և ունի Հայաստանի Հանրապետությունում հանրային էլեկտրոնային  հաղորդակցության ծառայություններ մատուցելու հավաստագիր:
«Ավելացված Արժեքի Ծառայությունների Մատուցող» կամ «ԱԱԾՄ»` անձ, որի հետ Օպերատորն ունի ինտերակտիվ ծառայությունների կամ էլեկտրոնային բովանդակության մատուցման պայմանագիր: Բաժանորդներին հասանելի ինտերակտիվ ծառայությունների և էլեկտրոնային բովանդակության ցանկը, ԱԱԾՄ-ի կոնտակտային տվյալները, ԱԱԾՄ-ի վեբ կայքերը և Ծառայությունների սակագները տեղադրվում են Օպերատորի կայքում: Եթե Օպերատորի վեբ կայքում որևէ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ նշված չէ որպես ԱԱԾՄ որոշակի ինտերակտիվ ծառայությունների կամ էլեկտրոնային բովանդակության համար, այդպիսի ծառայությունը կամ բովանդակությունը համարվում է տրամադրված Օպերատորի կողմից, և Օպերատորն այդ դեպքում սույնով համարվում է նման ծառայության կամ բովանդակության ԱԱԾՄ:
«Բաժանորդ»` Օպերատորի հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանկացած կանխավճարային կամ հետվճարային բաժանորդ:
«Ծառայություն»՝ Բաժանորդի պահանջով ինտերակտիվ ծառայության կամ էլեկտրոնային բովանդակության տրամադրումը:
«Ծառայության վճար»՝ Բաժանորդի կողմից պահանջված Ծառայության դիմաց Բաժանորդից գանձվող վճար: Ծառայության վճարը պահանջված Ծառայության դիմաց Բաժանորդի կողմից վճարվող վերջնական գումարի չափն է:
«Պահանջ»՝ ցանկացած հարցում, ներառյալ՝ ցանկացած հաղորդագրություն, կոդ, հրաման, զանգ կամ ազդանշան, որն Օպերատորը ստանում է Բաժանորդի համարից SMS-ի, IVR-ի, USSD-ի միջոցով կամ այլ միջոցներով, որոնք  սովորաբար օգտագործվում են Ծառայությունների համար դիմելիս, ինչպես նկարագրված է Օպերատորի կայքում:
«IVR»՝ (Interactive Voice Response system) Ինտերակտիվ ձայնային պատասխանի համակարգ:
«SMS»՝ Կարճ հաղորդագրությունների համակարգ կամ ըստ համատեքստի՝ Կարճ հաղորդագրությունների համակարգով ուղարկված հաղորդագրություն:
«USSD»՝ (Unstructured Supplementary Service Data) Չհամակարգված լրացուցիչ ծառայության տվյալներ:
«Օպերատորի վեբ կայք»՝ Օպերատորի պաշտոնական վեբ կայքը, որը գործում է www.viva.am ինտերնետային հասցեով:
«ԱԱԾՄ-ի վեբ կայք»՝ ԱԱԾՄ-ի վեբ կայքը, որը նշված է Օպերատորի վեբ կայքում:
«Կողմ»՝ Օպերատորը, ԱԱԾՄ-ն կամ Բաժանորդը:
2. Ընդհանուր դրույթներ և պայմաններ
2.1. Սույն փաստաթուղթը սահմանում է Օպերատորի կողմից Բաժանորդներին մատուցվող Ծառայությունների ընդհանուր պայմանները:
2.2. Օպերատորը հավաստիացնում է, որ Օպերատորի վեբ կայքում նշված յուրաքանչյուր ԱԱԾՄ ծանոթացել և պարտավորվել է հետևել Ընդհանուր պայմանների պահանջներին:
2.3. Համապատասխան բաժանորդային պայմանագրով Օպերատորի կողմից մատուցվող էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայություններին վերաբերող պայմանները, որոնք չեն հակասում Ընդհանուր պայմաններին, համարվում են սույն փաստաթղթում ներառված և վերաբերում են Ծառայություններին:
3. Հատուկ պայմաններ
3.1. Յուրաքանչյուր Ծառայության տրամադրումը կարող է կանոնակարգվել ըստ Օպերատորի և/կամ ԱԱԾՄ-ի վեբ կայքերում հրապարակված հատուկ պայմանների:
3.2. Ծառայություններ մուտք գործելու համար օգտագործվող համարները կամ կոդերը, ցանկացած համարների կամ կոդերի համար նախատեսված Ծառայությունները, ինչպես նաև յուրաքանչյուր Ծառայության համար կիրառվող Ծառայության վճարները և Հատուկ պայմանները կարող են ժամանակ առ ժամանակ փոփոխվել առանց նախնական ծանուցման: Նման փոփոխությունները պարտադիր տեղադրվում են միայն Օպերատորի վեբ կայքում, իսկ հնարավորության դեպքում նաև ԱԱԾՄ-ի վեբ կայքում: Բացի այդ, սահմանվում է, որ Հատուկ պայմանները կարող են մանրամասնորեն չարտացոլվել Օպերատորի կամ ԱԱԾՄ-ի գովազդային նյութերում: Հետևաբար, նախքան որևէ Ծառայությունից օգտվելը, Բաժանորդները պարտավորվում են ծանոթանալ Հատուկ պայմաններին և Ծառայության վճարներին:
3.3. Սույն Ընդհանուր պայմաններն առանձին Ծառայության նկատմամբ կիրառելի Հատուկ պայմանների հետ միասին համարվում են Օպերատորի կողմից նման Ծառայություն մատուցելու համար Բաժանորդներին արվող հրապարակային առաջարկ (օֆերտա): Օպերատորի կողմից Բաժանորդի պահանջը ստանալուց հետո Օպերատորի հրապարակային առաջարկը համարվում է Բաժանորդի կողմից հասկացված և ընդունված և հանդիսանում է պարտադիր համաձայնություն, որը կարգավորում է Բաժանորդի, Օպերատորի, ԱԱԾՄ-ի և, անհրաժեշտության դեպքում, երրորդ կողմերի հարաբերությունները:
4. Ծառայություններ
4.1. Ծառայությունները տրամադրվում են Բաժանորդի պահանջի հիման վրա: Օպերատորը Բաժանորդների պահանջները փոխանցում է ԱԱԾՄ-ներին և դրանք մշակվում են վերջիններիս կողմից, իսկ ԱԱԾՄ-ների և Բաժանորդների միջև ցանկացած տրաֆիկ փոխանցվում է Օպերատորի կողմից առանց բովանդակության փոփոխության:
4.2. Օպերատորը չի երաշխավորում որևէ Ծառայության համապատասխանությունը որևէ հատուկ նպատակի: Բաժանորդները Ծառայություններից օգտվում են սեփական ռիսկով և պատասխանատվությամբ: Եթե այլ բան սահմանված չէ, Ծառայությունները չեն կարող օգտագործվել Բաժանորդների կողմից առևտրային նպատակներով:
4.3. Ծառայությունները հասանելի են Օպերատորի ցանցի ծածկույթում: Ծառայությունների հասանելիությունը մեծապես կախված է Օպերատորի և ԱԱԾՄ-ի տեխնիկական հնարավորություններից, ինչպես նաև իրենց վերահսկողությունից դուրս գտնվող այլ գործոններից:
4.4. Եթե Բաժանորդը Ծառայություններից օգտվելիս հանդիպում է որևէ խնդրի, նման խնդիրների մասին անհրաժեշտ է զեկուցել Օպերատորին կամ ԱԱԾՄ-ին 24 ժամվա ընթացքում: Դրանից հետո ոչ մի հայտ չի ընդունվելու:
5. Կողմերի իրավունքներն ու պարտականությունները
5.1. Օպերատորն իրավունք ունի փոփոխելու, հետաձգելու կամ չեղարկելու ցանկացած Ծառայություն առանց նախնական ծանուցման:
5.2. Օպերատորը պարտավոր է.
5.2.1.    Տրամադրել Ծառայություններ՝ Բաժանորդների կողմից Պահանջը ստանալու դեպքում,
5.2.2.    Գրանցել Բաժանորդներից ստացված Պահանջը 2 (երկու) ամիսների ընթացքում, և Բաժանորդներից գանձել վճարները՝ այդ գրառումներին համապատասխան,
5.2.3.    Բաժանորդներին տրամադրել հաճախորդների սպասարկման ծառայություններ,
5.3. Բաժանորդը պարտավոր է.
5.3.1.    Ծանոթանալ և հետևել Ընդհանուր դրույթներին և պայմաններին, ինչպես նաև կիրառելի Հատուկ դրույթներին և պայմաններին, որոնք գործում են Պահանջի ներկայացման պահին,
5.3.2.    Օգտագործել համապատասխան բջջային հեռախոս Պահանջ ներկայացնելու և Ծառայություններ ստանալու համար,
5.3.3.    Վճարել Պահանջի դիմաց,
5.3.4.    Չօգտագործել ծառայությունները ցանկացած ապօրինի նպատակով կամ եղանակով, որը կարող է խախտել կամ վնաս հասցնել ցանկացած այլ անձի իրավունքներին,
5.3.5.    Չվերավաճառել Ծառայությունը կամ սույնով ստացված ցանկացած բովանդակություն՝ առանց Օպերատորի նախնական գրավոր համաձայնության:
6. Վճարում ծառայությունների համար
6.1. Օպերատորին ներկայացված յուրաքանչյուր Պահանջի համար Բաժանորդից գանձվում է համապատասխան Ծառայության վճար:
6.2. Կանխավճարային բաժանորդագրության դեպքում Ծառայության վճարը հանվում է Բաժանորդի հաշվի մնացորդից:  Հետվճարային բաժանորդագրության դեպքում Ծառայության վճարն արտացոլվում է Բաժանորդի ամսական հաշիվ-ապրանքագրում:
6.3. Օպերատորը չի ստուգում Բաժանորդի Պահանջի վավերականությունը և փոխանցում է այն ԱԱԾՄ-ին: Եթե այլ բան սահմանված չէ, և Բաժանորդի Պահանջը չի համապատասխանում Օպերատորի կամ ԱԱԾՄ-ի պահանջներին, կամ Բաժանորդի բջջային հեռախոսը հարմար չէ պահանջվող ծառայությունից օգտվելու համար, Ծառայության վճարն, այնուամենայնիվ, գանձվում է Բաժանորդի հաշվից, ասես կատարվել է Ծառայությունների պատշաճ հարցում և տրամադրում: Այնքանով, որքանով տեխնիկապես հնարավոր է, Բաժանորդը տեղեկացվում է այն մասին, որ իր Պահանջն անվավեր էր:
6.5. Բաժանորդը կարող է ստանալ փոխհատուցում միայն այն դեպքում, եթե պահանջվող Ծառայությունն անհասանելի է եղել Օպերատորի և/կամ ԱԱԾՄ-ի մեղքով:
6.6. Չնայած «Ընդհանուր դրույթների և պայմանների» այլ դրույթներին, Օպերատորը կարող է ԱԱԾՄ-ից գանձել գումար ԱԱԾՄ-ի պահանջով Բաժանորդներին հեռահաղորդակցության ծառայություններ տրամադրելու համար:
7. Սպասարկում
7.1. Հնարավոր է, որ Օպերատորը չկարողանա պատասխանել Ծառայություններին վերաբերող Բաժանորդի բոլոր հարցերին և կարող է վերահասցեագրել դրանք ԱԱԾՄ-ին:
8. Պատասխանատվության սահմանափակում
8.1. ԱԱԾՄ-ն կրում է պատասխանատվություն՝ երաշխավորելու, որ Ծառայությունները արգելված չեն օրենքով և չեն խախտում  հանրային արժեքները, էթիկայի ընդունված նորմերը, մտավոր սեփականության իրավունքները, ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց ցանկացած այլ իրավունքները: Ընդհանուր դրույթների և պայմանների կամ Հատուկ դրույթների և պայմանների ապահովումը, կամ Օպերատորի որևէ գործողություն (կամ գործողության բացակայությունը) չի համարվում Օպերատորի կողմից ցանկացած բովանդակության արտահայտված կամ ենթադրյալ հաստատում, հավանություն կամ հավաստում:
8.2. Պահանջ ներկայացնելով՝ Բաժանորդները տալիս են համաձայնություն Օպերատորին զերծ պահել և պաշտպանել բովանդակությանը կամ Ծառայությունների համապատասխանությանը վերաբերող ցանկացած հայտերից:
8.3. Ոչ մի պարագայում Օպերատորը և ԱԱԾՄ-ը պատասխանատվություն չեն կրում որևէ ուղղակի, անուղղակի, պատահական կամ փոխկապակցված վնասների կամ կորուստների համար (ներառյալ գործի կորուստը, հնարավորության կամ նման այլ կորուստ), որոնք առաջացել են ցանկացած Ծառայության անհամապատասխանության, անհասանելիության կամ դադարեցման հետևանքով, և միայն պատասխանատու են Բաժանորդին գումարը փոխհատուցելու համար, որը գանձվել էր Օպերատորի կամ ԱԱԾՄ-ի մեղքով անհասանելի կամ չկիրառվող Ծառայությունների դիմաց:
8.4. Բաժանորդի նկատմամբ Օպերատորի և/կամ ԱԱԾՄ-ի ստանձնած պատասխանատվությունը, ամեն դեպքում, չի գերազանցում այն որոշակի Ծառայության վճարի չափը, որը գանձվել է Բաժանորդի հաշվից:
9. Մտավոր սեփականության իրավունքներ
9.1. Ծառայության մասը կազմող և հեղինակային իրավունքով պաշտպանված ցանկացած բովանդակության օգտագործման իրավունքը համարվում է շնորհված Բաժանորդին ԱԱԾՄ-ի կողմից և սահմանափակվում է միայն Բաժանորդի անձնական օգտագործմանը՝ առանց այն կոմերցիոն նպատակներով օգտագործման կամ տարածման իրավունքի:
10. Կիրառելի օրենքը և վեճերի լուծումը
10.1. Ծառայությունների շրջանակում Կողմերի միջև հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
10.2. Կողմերը ձգտում են բոլոր վեճերը լուծել բանակցությունների և խորհրդակցությունների միջոցով, իսկ փոխադարձ համաձայնությամբ չլուծվելու դեպքում վեճերը ենթակա են լուծման իրավասու դատարանների կողմից` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն:

"Общие положения и условия" - настоящий документ.
“Оператор” или “Viva” - Закрытое акционерное общество “Вива Армения”, должным образом основанное и имеющее лицензию на предоставление услуг публичной электронной связи в республике Армения.
“Провайдер дополнительных услуг” или “ПДУ” – физическое или юридическое лицо, с которым Оператор заключил договор на предоставление Абоненту интерактивных услуг и электронного контента. Список интерактивных услуг и электронного контента, доступные для Абонентов, контактные данные ПДУ, веб-сайты и Стоимость услуг ПДУ размещены на веб-сайте Оператора. В случае, если никакое иное физическое или юридическое лицо не указаны на веб-сайте Оператора в качестве ПДУ для определенных интерактивных услуг или электронного контента, данная услуга, или контент будут считаться предоставленными Оператором, и в данном случае Оператор будет рассматриваться как ПДУ для таких услуг или контента.
“Абонент” – любой предоплатный или постоплатный абонент общедоступных электронных услуг связи Оператора.
“Услуга” – предоставление интерактивных услуг или электронного контента Абоненту на основании его запроса.
“Стоимость услуг” – плата, взимаемая с Абонента за Услуги, запрошенные Абонентом. Стоимость услуг – это окончательная сумма, подлежащая выплате Абонентом за запрошенную Услугу.
“Запрос” – любой запрос, включая любое сообщение, код, команду, вызов или сигнал, полученный Оператором с номера Абонента посредством SMS, IVR, USSD, или иными способами, обычно используемыми для подачи запросов на Услуги, как указано на веб-сайте Оператора.
“IVR” - Система интерактивного голосового ответа “СИГО”.
“SMS” – краткие текстовые сообщения, или, в зависимости от контекста, сообщение, отправленное посредством краткого текстового сообщения.
“USSD” – неструктурированные дополнительные сервисные данные (НДСД)
“Веб-сайт Оператора” – официальный веб-сайт Оператора, размещенный на www.viva.am web-address.
“Веб-сайт ПДУ” – веб-сайт ПДУ, указанный на веб-сайте Оператора.
“Сторона” – Оператор, ПДУ или абонент.
2. Общие положения и условия
2.1. Настоящий документ определяет основные положения и условия для предоставления услуг Оператора Абонентам.
2.2. Оператор гарантирует, что каждый ПДУ, указанный на веб-сайте Оператора, был ознакомлен и обязался соблюдать требования Общих положений и условий.
2.3. Положения и условия, в целом применимые к услугам электронной связи, предоставленные Оператором в соответствии с соответствующим абонентским соглашением, не противоречащие Общим положениям и условиям, считаются включенными в настоящий документ посредством ссылки и применяются к Услугам.
3. Особые положения и условия
3.1. Предоставление каждой Услуги может регулироваться особыми положениями и условиями, опубликованными на веб-сайте Оператора и/или на веб-сайте ПДУ.
3.2. Номера или коды, используемые для доступа к Услугам, Услуги, назначенные для любых номеров или кодов, а также Особые положения и условия и Стоимость услуг, применимые к каждой Услуге, могут время от времени изменяться без предварительного уведомления. Данные изменения должны быть размещены на веб-сайте Оператора и, в случае необходимости, на веб-сайте ПДУ. Кроме того, подразумевается, что Специальные положения и условия могут не отражаться в полном объеме в рекламных материалах Оператора или ПДУ. Таким образом, Абоненты обязуются ознакомиться со Специальными положениями и условиями и платой за услугу, прежде чем пользоваться Услугами.
3.3. Настоящие Общие положения и условия, вместе со Специальными положениями и условиями, применимыми к конкретной Услуге, считаются публичной офертой, сделанной Абонентам Оператором для предоставления данной Услуги. Публичная оферта Оператора считается понятной и принятой Абонентом и представляет собой обязывающее соглашение, регулирующее отношения между Абонентом, Оператором, ПДУ и, в соответствующих случаях, третьими лицами, при получении Оператором Запроса от Абонента.
4. Услуги
4.1. Услуги предоставляются на основании Запросов Абонента. Запросы Абонентов передаются Оператором ПДУ и обрабатываются последним, а любой трафик между Абонентами и ПДУ передается Оператором без каких-либо изменений контента.
4.2. Оператор не гарантирует пригодность услуг для каких-либо конкретных целей. Абоненты пользуются услугами на свой риск и под свою ответственность. Если не указано иное, Абоненты не будут пользоваться Услугами в коммерческих целях.
4.3. Услуги доступны в пределах покрытия сети Оператора. Доступность услуг во многом зависит от технических возможностей оператора и ПДУ, а также других факторов, находящихся вне их контроля.
4.4. При возникновении каких-либо проблем в связи с использованием услуг, Абонент должен сообщить об этом Оператору или ПДУ в течение 24 часов. Претензии не будут приняты после указанного времени.
5. Права и обязанности сторон
5.1. Оператор имеет право изменить, приостановить или отменить любую Услугу в любое время без предварительного уведомления.
5.2. Оператор обязан:
5.2.1. Предоставлять Услуги при получении Запросов Абонентов;
5.2.2. Вести учет о Запросах, полученных от Абонентов в течение 2 (двух) месяцев и взимать с Абонентов плату в соответствии с этими данными;
5.3.2. Предоставлять Абонентам услуги поддержки;
5.3. Абонент должен:
5.3.1. Ознакомиться и соблюдать Общие положения и условия, а также применимые Специальные положения и условия, действующие на момент подачи Запроса;
5.3.2. Использовать подходящее мобильное устройство для отправки Запросов и получения Услуг;
5.3.3. Платить за свои Запросы;
5.3.4. Воздерживаться от использования Услуг в любых незаконных целях или способом, который может привести к нарушению или ущемлению прав любых лиц;
5.3.5. Воздерживаться от перепродажи Услуг или распространения любого контента, полученного в рамках настоящих положений без предварительного письменного согласия Оператора.
6. Плата за услуги
6.1. За каждый Запрос, поданный Оператору, с Абонента взимается соответствующая Плата за услугу.
6.2. В случае предоплатной подписки Плата за услугу вычитается с расчетного баланса Абонента. В случае постоплатной подписки Плата за услугу отражается на ежемесячном счете Абонента.
6.3. Оператор не проверяет достоверность Запросов Абонента и передает их ПДУ. Если не установлено иное, в случае, если Запрос Абонента не соответствует требованиям Оператора или ПДУ, или мобильный телефон Абонента не подходит для использования запрашиваемой Услуги, Плата за услугу, тем не менее, взимается со счета Абонента, как если бы Услуги были должным образом запрошены и предоставлены. По мере технической возможности, Абоненту отправляется уведомление о том, что его Запрос недействителен.
6.5. Абонент имеет право на возврат средств только в том случае, если запрашиваемая Услуга была недоступна по вине Оператора и/или ПДУ.
6.6. Несмотря на прочие условия «Общих положений и условий», Оператор может взимать с ПДУ сумму за предоставление телекоммуникационных услуг Абонентам, запрашиваемых ПДУ.
7. Поддержка
7.1. Оператор может быть не в состоянии отвечать на все вопросы Абонента, связанные с Услугами, и может перенаправлять их ПДУ.
8. Ограничение ответственности
8.1. ПДУ несет ответственность за обеспечение законности Услуг, а также за предотвращение нарушений общественных ценностей, общих этических норм, прав интеллектуальной собственности или любых других прав физических или юридических лиц. Обеспечение положений Общих условий и положений или Особых условий и положений, а также любые действия (или бездействие) Оператора не должны рассматриваться как явное или подразумеваемое утверждение, одобрение или заверение Оператором какого-либо контента.
8.2. Отправляя Запросы, Абоненты соглашаются не предъявлять претензий Оператору в связи с содержанием или пригодностью Услуг.
8.3. Ни при каких обстоятельствах Оператор или ПДУ не несут ответственности за прямые, косвенные, случайные или возникшие как последствия убытки или потери (включая потерю бизнеса, упущение возможности и т.п.), являющиеся результатом непригодности, недоступности или прекращения предоставления каких-либо Услуг, за исключением обязательства возместить плату за Услуги, которые были недоступны или непригодны для использования по вине Оператора или ПДУ.
8.4. Ответственность Оператора и/или ПДУ перед Абонентом в любом случае не может превышать сумму конкретной Платы за услугу, взимаемую со счета Абонента.
9. Права на интеллектуальную собственность
9.1. Право на использование любого контента, защищенного авторским правом и составляющего часть Услуги, считается предоставленным Абоненту от ПДУ и ограничивается личным использованием Абонента без права его распространения и использования в коммерческих целях.
10. Применимое право и разрешение споров
10.1. Отношения между Сторонами относительно Услуг регулируются законодательством Республики Армения.
10.2. Стороны будут стремиться разрешить все споры посредством проведения переговоров и консультаций, а при невозможности их разрешения на основе взаимной договоренности, они подлежат разрешению компетентными судами Республики Армения.