Հատուկ ծրար՝ նվիրված «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային
16 հոկտեմբերի 2025
2025 թվականի հոկտեմբերի 15-ին մարվել է հատուկ ծրար` նվիրված «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային:
Հատուկ ծրարը մարել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանը, Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 16-րդ դափնեկիրը՝ գիտնական, «Analog Devices Inc.» (ADI) ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշը, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Շուշան Ալեքսանյանը, Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանն ու Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ, Մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է 2025 թվականին Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 16-րդ դափնեկիրը՝ «Analog Devices Inc.» (ADI) ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշը:
Հատուկ ծրարի վրա փակցված է 2024 թվականին թողարկված «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված երկու նամականիշով գեղաթերթիկը:
16 տարի շարունակ, Global High-Tech պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է՝ Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը, իսկ նախաձեռնողն ու աջակիցը՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը: Հաջողված գործակցության արդյունքում, տարբեր տարիների Հայաստան են ժամանել համաշխարհային առաջատարներ, որոնց շնորհիվ էական փոփոխություններ են արձանագրվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, մարդկանց կյանքում և համաշխարհային տնտեսության մեջ:
«Մեծ պատիվ է այսօր հանդես գալ հատուկ ծրարի պաշտոնական մարման հանդիսավոր արարողության ընթացքում, որը նվիրված է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» պետական 16-րդ մրցանակի հանձնմանը։ Այս մրցանակը ոչ միայն գնահատանքի արտահայտություն է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ձեռք բերված համաշխարհային նշանակության նվաճումների համար, այլև վկայություն է Հայաստանի՝ միջազգային տեխնոլոգիական հարթակում իր դիրքը շարունակաբար ամրապնդելու հանձնառության։
Viva-ի համար այս նախաձեռնությանը մասնակցությունն ավելին է, քան գործընկերությունը: Այն ներկայացնում է նորարարություններին, կրթությանը և Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի կայուն աճին ուղղված մեր երկարաժամկետ նվիրվածությունը։ Այսօր ներկայացվող հատուկ ծրարը խորհրդանշում է մեր կողմից՝ դափնեկրի ունեցած ներդրման արժևորումը՝ վերահաստատելով Հայաստանի դերը որպես գիտելիքը, ստեղծարարությունը և տեխնոլոգիական առաջընթացը գնահատող երկիր։
Մենք հպարտությամբ արձանագրում ենք, որ արդեն տասնվեց տարի շարունակաբար աջակցում ենք «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» պետական մրցանակի նախաձեռնությանը և շարունակում ենք աջակցել պետության, մասնավոր հատվածի և համաշխարհային տեխնոլոգիական առաջնորդների համագործակցության խորացմանը՝ հանուն ապագա սերունդների և Հայաստանի թվային ապագայի առաջխաղացման», – նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։

On October 15th, 2025 the Special Cover dedicated to the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High-Tech Sphere” has been cancelled.
The Special Cover were cancelled by the Chief of the Prime Minister’s Staff Arayik Harutyunyan, Deputy Minister of High-Tech Industry Gevorg Meliksetyan, the 16th laureate of the State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution to High Technologies, Chief Executive Officer and the Chairman of the Board of Directors of “Analog Devices Inc.” (ADI) Vincent Roche, CEO of “Haypost” CJSC Shushan Aleksanyan, General Director of “Viva Armenia” CJSC Armen Avetisyan and President of the Philatelists' Union of Armenia, Chairman of the Executive Board of the Award Hovik Musayelyan.
The Special Cover depicts the 16th Laureate of the 2025 State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High-Tech Sphere, the Chief Executive Officer and the Chairman of the Board of Directors of “Analog Devices Inc.” (ADI) Vincent Roche.
A souvenir sheet with two postage stamps dedicated to the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High-Tech Sphere” and issued in 2024 is attached on the Special Cover.
“It is a great honor to speak today at the Special Cover official cancellation ceremony dedicated to the recognition of the 16th Laureate of the Global High-Tech Award. This award is not only a tribute to outstanding global achievements in high technologies but also a reflection of Armenia’s continued commitment to strengthening its position on the international technological landscape. For Viva, participation in this initiative goes beyond partnership. It represents a long-term commitment to supporting innovation, education, and the sustainable growth of Armenia’s ICT sector. The Special Cover presented today serves as a symbolic expression of recognition, honoring the laureate’s contribution and reaffirming Armenia’s role as a nation that values knowledge, creativity, and technological progress. We take pride in having supported the Global High-Tech Award initiative for sixteen consecutive years and remain committed to fostering cooperation between the state, the private sector, and global industry leaders, for the benefit of future generations and the advancement of Armenia’s digital future”, the General Director of Viva Armen Avetisian, said.