Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 16-րդ դափնեկիր, «Analog Devices Inc.» (ADI) ընկերության գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշը, որը ժամանել է Հայաստան իր մրցանակը ստանալու համար՝ մամուլի ասուլիսով հանդես եկավ Viva ընկերությունում։
Ասուլիսի մյուս բանախոսներն էին Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Հյուսիսային Ասիայի McKinsey & Company-ի պատվավոր նախագահ Անդրե Անդոնյանը։
«Երբ աշխարհի ՏՏ ոլորտի լեգենդները գալիս են Հայաստան, ստեղծվում է առանձնահատուկ էներգիա։ Սա պարզապես արարողություն չէ․ սա հանդիպում է այն մարդկանց հետ, ովքեր փոխում են տեխնոլոգիական պատմությունը և ոգեշնչում հավատալ սեփական ուժերին։
Երիտասարդների, ստարտափների և ոլորտի ներկայացուցիչների համար սա հզոր ազդակ է․ հաջողությունը հնարավոր է, նույնիսկ եթե նոր ճանապարհով ոչ ոք դեռևս չի անցել։ Այդպիսի այցելությունները միավորում են սերունդներին ու գաղափարները՝ ցույց տալով, որ Հայաստանը դառնում է գլոբալ նորարարական աշխարհի ակտիվ մասնակիցը։ Մենք hպարտ ենք, որ արդեն 16 տարի աջակցում ենք նախաձեռնությանը, որը ոգեշնչում է, միավորում և տարածում գիտելիք։ Եվ մեզ համար մեծ պատիվ է լինել այս ճանապարհի մաս», – նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
16 տարի շարունակ, Global High-Tech պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է՝ Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը, իսկ նախաձեռնողն ու աջակիցը՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը: Հաջողված գործակցության արդյունքում, տարբեր տարիների մեր երկիր են ժամանել համաշխարհային առաջատարներ, որոնց շնորհիվ էական փոփոխություններ են արձանագրվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, մարդկանց կյանքում և համաշխարհային տնտեսության մեջ:
«Մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է այս ճանաչմանն արժանանալը աշխարհի առաջամարտիկներին և համայնքներին միավորող երկու արժեքների՝ նորարարության ու գործած ազդեցության համար», - ասել է «ADI»-ի գործադիր տնօրեն և նախագահ Վինսենթ Ռոշը։ - ««ADI»-ում մենք ներդրումներ ենք կատարում մարդկանց և գաղափարների համար, որոնք առաջ են մղում տեխնոլոգիաները՝ ի շահ հասարակության և մոլորակի, որպեսզի միասին կարողանանք շարունակել դրական ազդեցություն ունենալ ամբողջ աշխարհում ու գալիք սերունդների համար։ Ապագայում էլ մենք հանձնառու ենք հզորացնել հաջորդ սերնդին և խրախուսել երիտասարդ տաղանդներին, ովքեր կստեղծեն լուծումներ, որոնց մասին ներկայումս պատկերացում անգամ չունենք»։
Ռոշը մրցանակը կստանա հոկտեմբերի 15-ին։ Այցելության շրջանակում դափնեկիրը կայցելի Ինժեներական քաղաք, որտեղ կմասնակցի լեգենդների փառքի արահետի բացմանը: Ինչպես միշտ՝ դափնեկիրը կայցելի Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան, որտեղ նրան կշնորհվի բուհի պատվավոր դոկտորի կոչում։ Այցի օրակարգը նաև ընդգրկում է հանդիպում Հայաստանի վեց բուհերի ուսանողների հետ, ինչպես նաև այց Սինոփսիս Արմենիայի R&D կենտրոն և Ուսումնական դեպարտամենտ։

Генеральный директор и председатель совета директоров ADI Винсент Рош, 16-й лауреат Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в развитие высоких технологий, прибывший в Армению для получения награды, посетил головной офис Viva и принял участие в совместной пресс-конференции.
На пресс-конференции также выступили генеральный директор Viva Армен Аветисян, первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян, директор Synopsys Armenia, координатор Исполнительного совета и Международного отборочного комитета премии Овик Мусаелян и президент Азиатско-Тихоокеанского региона и стратегический советник биотехнологической компании Flagship Pioneering, а также почетный председатель McKinsey & Company по Северной Азии Андре Андонян.
«Когда в Армению приезжают легенды мировой ИТ-индустрии, ощущается особая энергия. Это не просто церемония — это встреча с людьми, которые меняют технологическую историю и вдохновляют верить в собственные силы.
Для молодёжи, стартапов и представителей индустрий это сильный сигнал: успех возможен, даже если путь неизведан. Такие визиты соединяют поколения и идеи, показывая, что Армения становится активным участником глобального инновационного мира.
Мы гордимся тем, что уже 16 лет поддерживаем инициативу, которая вдохновляет, объединяет и несёт знания. И для нас большая честь быть частью этого пути», - добавил генеральный директор Viva.
В течение 16-и лет основным партнёром Государственной премии является Viva, ведущий оператор в сфере телекоммуникаций Армении; инициатором и спонсором премии является Synopsys Armenia. В результате успешного сотрудничества в разные годы в Армению приезжали мировые лидеры, благодаря чему были зафиксированы значительные изменения в сфере высоких технологий, жизни людей и мировой экономике.
«Для нас это большая честь и ответственность – получить признание за две ценности, которые объединяют первопроходцев и сообщества по всему миру: инновации и влияние», – сказал Винсент Рош, генеральный директор и председатель «ADI». «В «ADI» мы стремимся инвестировать в людей и идеи, которые продвигают технологии на благо общества и планеты, чтобы вместе мы могли продолжать оказывать положительное влияние на мир, невзирая на границы и поколения. Смотря в будущее, мы стремимся развивать потенциал следующего поколения и взращивать молодые таланты, которые будут создавать решения, пока невообразимые».
Г-н Рош получит награду 15 октября. В рамках визита лауреат посетит Инженерный город, где примет участие в открытии Аллеи славы легенд и посадит дерево. Как всегда, лауреат посетит Национальный политехнический университет Армении, где ему будет присвоена почетная докторская степень университета. В программе визита также встреча со студентами шести армянских вузов, а также посещение Научно-исследовательского центра и учебного департамента Synopsys Armenia.