Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 16-րդ դափնեկիր, «Analog Devices Inc.» (ADI) ընկերության գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշը, որը ժամանել է Հայաստան իր մրցանակը ստանալու համար՝ մամուլի ասուլիսով հանդես եկավ Viva ընկերությունում։
Ասուլիսի մյուս բանախոսներն էին Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Հյուսիսային Ասիայի McKinsey & Company-ի պատվավոր նախագահ Անդրե Անդոնյանը։
«Երբ աշխարհի ՏՏ ոլորտի լեգենդները գալիս են Հայաստան, ստեղծվում է առանձնահատուկ էներգիա։ Սա պարզապես արարողություն չէ․ սա հանդիպում է այն մարդկանց հետ, ովքեր փոխում են տեխնոլոգիական պատմությունը և ոգեշնչում հավատալ սեփական ուժերին։
Երիտասարդների, ստարտափների և ոլորտի ներկայացուցիչների համար սա հզոր ազդակ է․ հաջողությունը հնարավոր է, նույնիսկ եթե նոր ճանապարհով ոչ ոք դեռևս չի անցել։ Այդպիսի այցելությունները միավորում են սերունդներին ու գաղափարները՝ ցույց տալով, որ Հայաստանը դառնում է գլոբալ նորարարական աշխարհի ակտիվ մասնակիցը։ Մենք hպարտ ենք, որ արդեն 16 տարի աջակցում ենք նախաձեռնությանը, որը ոգեշնչում է, միավորում և տարածում գիտելիք։ Եվ մեզ համար մեծ պատիվ է լինել այս ճանապարհի մաս», – նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
16 տարի շարունակ, Global High-Tech պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է՝ Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը, իսկ նախաձեռնողն ու աջակիցը՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը: Հաջողված գործակցության արդյունքում, տարբեր տարիների մեր երկիր են ժամանել համաշխարհային առաջատարներ, որոնց շնորհիվ էական փոփոխություններ են արձանագրվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, մարդկանց կյանքում և համաշխարհային տնտեսության մեջ:
«Մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է այս ճանաչմանն արժանանալը աշխարհի առաջամարտիկներին և համայնքներին միավորող երկու արժեքների՝ նորարարության ու գործած ազդեցության համար», - ասել է «ADI»-ի գործադիր տնօրեն և նախագահ Վինսենթ Ռոշը։ - ««ADI»-ում մենք ներդրումներ ենք կատարում մարդկանց և գաղափարների համար, որոնք առաջ են մղում տեխնոլոգիաները՝ ի շահ հասարակության և մոլորակի, որպեսզի միասին կարողանանք շարունակել դրական ազդեցություն ունենալ ամբողջ աշխարհում ու գալիք սերունդների համար։ Ապագայում էլ մենք հանձնառու ենք հզորացնել հաջորդ սերնդին և խրախուսել երիտասարդ տաղանդներին, ովքեր կստեղծեն լուծումներ, որոնց մասին ներկայումս պատկերացում անգամ չունենք»։
Ռոշը մրցանակը կստանա հոկտեմբերի 15-ին։ Այցելության շրջանակում դափնեկիրը կայցելի Ինժեներական քաղաք, որտեղ կմասնակցի լեգենդների փառքի արահետի բացմանը: Ինչպես միշտ՝ դափնեկիրը կայցելի Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան, որտեղ նրան կշնորհվի բուհի պատվավոր դոկտորի կոչում։ Այցի օրակարգը նաև ընդգրկում է հանդիպում Հայաստանի վեց բուհերի ուսանողների հետ, ինչպես նաև այց Սինոփսիս Արմենիայի R&D կենտրոն և Ուսումնական դեպարտամենտ։

Vincent Roche visited Viva's headquarters and took part in a joint press conference
One of the speakers featured Vincent Roche, CEO and Chair of ADI, who will be honored as the 16th Laureate of the Global High-Tech Award of the Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through High-Tech.
Today, Viva hosted a press conference at Viva which featured speeches from various influential leaders.
Vincent Roche, Chief Executive Officer (CEO) and Chair of the Board of Directors of Analog Devices, Inc. (ADI), spoke at the press conference as part of his visit to Armenia where he will be honored on 15 October as the 16th Laureate of the Global High-Tech Award of the Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through High-Tech. Other speakers at the press conference included Armen Avetisian, General Director of Viva, Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of Armenia, and Hovik Musayelyan, Director of Synopsys Armenia and Coordinator of the Executive Board and International Selection Committee of the Award and André Andonian, Chair APAC Flagship Pioneering, Chairman Emeritus North Asia McKinsey & Company.
“When legends of the global IT industry come to Armenia, a special kind of energy emerges. This is not just a ceremony — it is a meeting with people who shape technological history and inspire confidence in our own abilities. For young people, startups, and industry professionals, this is a powerful signal: success is possible, even when the path has not yet been taken. Such visits connect generations and ideas, showing that Armenia is becoming an active participant in the global innovation world. We are proud that for 16 years we have been supporting an initiative that inspires, unites, and spreads knowledge. And it is a great honor for us to be part of this journey,” Armen Avetisian, General Director of Viva, said.
As part of his trip to Armenia, Mr. Roche will visit the Engineering City, where he will participate in the opening of the Legends’ Walk of Fame and will plant a tree. As always, the laureate will visit the National Polytechnic University of Armenia, where he will be awarded an honorary doctorate from the university. The visit's agenda also includes a meeting with students from six Armenian universities, as well as a visit to Synopsys Armenia R&D Center and Educational Department.
“It’s both an honor and humbling to receive this recognition celebrating innovation and impact—values that unite pioneers and communities around the world,” said Vincent Roche, ADI’s CEO and Chair. “At ADI, we’re committed to investing in people and ideas that advance technology for the benefit of both society and the planet, so that together, we can continue to create positive impact across borders and generations. As we look to the future, we are committed to empowering the next generation and nurturing the young talent who will invent solutions yet unimagined.”