Viva-ն և «Իմ ուղին» նպատակների նոր շեմ են սահմանում
Աուտիզմ ունեցողների շրջանում խելացի զբաղվածություն ապահովելը կարևոր է նրանց հետագա ինքնաբավության համար: Էրգոթերապիան այդ ամենն ստեղծող կամուրջն է: Այն նաև  ինտեգրման բաղադրիչ ունի: Էրգոթերապիայի ինտենսիվ կիրառումը նպաստավոր է մի քանի ուղղություններով արդյունքի հասնելու համար:
Viva-ն շարունակում է աջակցել «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնին՝ գործակցության ընթացքում նպատակների նոր շեմ սահմանելով: Կենտրոնում կարևոր տեղ է հատկացվում խելացի զբաղվածության ապահովմանը:
Ամբողջ ամռան ընթացքում «Իմ ուղին» կենտրոնում էրգոթերապիային մեծ տեղ է հատկացվել: Այժմ էլ ընթացքում է հերթական ծրագիրը՝ կանաչիների և մրգերի չորացման ուղղությամբ: Այն  պլանավորելիս մասնագետները դրսևորում են համապարփակ մոտեցում. հաշվի են առնում երեխայի ֆիզիկական, սոցիալական, էմոցիոնալ, զգայական և ճանաչողական կարողությունները և նրա կարիքները։ Էրգոթերապիստների ուղղորդման շնորհիվ ծրագրի յուրաքանչյուր մասնակից արտադրական շղթայի մաս է կազմում, հստակ պատկերացնում է իր անելիքն ու կատարում անհրաժեշտ քայլերը: Առավելագույն արդյունքի հասնելու համար փոքրիկ խմբեր են կազմվում: Դա թույլ է տալիս զարգացնել շահառուների աշխատասիրությունը, պատասխանատվության զգացումը, սոցիալական հմտությունները, նպաստել էմոցիոնալ կարգավորմանը, կոգնիտիվ հմտությունների բարելավմանը, իսկ հետագայում արդեն աշխատանքային հնարավորությունների ստեղծմանը:
Կանաչիների լվացման փուլից մինչև չորանոցային մշակում և փաթեթավորում իրականացնում են  «Իմ ուղին» կենտրոնի սաները: Մասնագետներն աջակցում են քայլերի հաջորդականության և ուղղորդման հարցերում: Աշխատանքի վերջնարդյունքն իրացնելուց հետո ստեղծված միջոցներն օգտագործվելու են խելացի զբաղվածության ապահովման համար:
«Երկարաժամկետ ծրագրերը պահանջում են համբերություն և  համակարգված մոտեցում: Արդյունքի հասնելու ճանապարհը հեշտերից չէ, բայց եթե կա նվիրում, պրոֆեսիոնալիզմ և աշխատանքի ճիշտ պլանավորում՝ հաջողությունն անխուսափելի է: Տարիների մեր համագործակցությունը դրա վկայությունն է: Մեզ ոգևորում է մասնագետների նպատակասլացությունն ու հետևողականությունը: Եթե նրանք չհավատան իրենց ուժերին և բավարար քայլեր չկատարեն թեկուզ ամենաչնչին դրական փոփոխություն ստանալու համար՝ կողմնակի ցանկացած միջամտություն անիմաստ կլիներ: Ուրախ եմ արձանագրել, որ հենց հաջողված համագործակցության շնորհիվ, մեզ հաջողվում է արդյունքի հասնել և մեր առջև նոր նպատակներ դնել»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Viva-ն երկար տարիներ աջակցում է աուտիզմ ունեցող երեխաների խնդիրներով զբաղվող «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնին՝ իր առջև դրած ծրագրերն իրականացնելու և ցանկալի արդյունք ապահովելու համար: Ընկերությունը 20 տարվա ընթացքում ներդրել է ավելի քան 256 մլն դրամ: Մասնագետները բարձր են գնահատում շարունակական աջակցությունը: Դա թույլ է տալիս հնարավորինս հետևողական ջանքեր գործադրել՝ վերականգնողական բոլոր թերապիաների իրականացման ուղղությամբ:

Viva and “My Way” set a new milestone of goals
Ensuring meaningful employment for people with autism is important for their future independence. Occupational therapy is the bridge towards this goal. It also has an integration component. Its intensive application helps achieve progress in several directions.
Viva continues to support the “My Way” Social-Habilitation, Educational, and Vocational Training Day Care Center, setting a new milestone in their partnership. A key focus at the center is ensuring meaningful employment opportunities.
Throughout the summer, ergotherapy has played a central role at “My Way”. Now another program is underway, aimed at drying greens and fruits. When planning it, specialists take a comprehensive approach, considering each child’s physical, social, emotional, sensory, and cognitive abilities and needs. With the guidance of occupational therapists, each participant becomes part of the production chain: they clearly understand their role and take the necessary steps. Small groups are formed to achieve maximum results. It helps beneficiaries develop diligence, responsibility, social skills, also contributing to emotional regulation, improving cognitive skills, and ultimately creating job opportunities.
From washing greens to drying and packaging, the students of the “My Way” center carry out the work. Specialists support in the sequence of steps and guidance. The funds generated from the final products are reinvested to further promote smart employment.
“Long-term projects require patience and a systematic approach. The path to results is never easy, but with dedication, professionalism, and proper planning, success becomes inevitable. Our years of cooperation stand as proof of this. What inspires us is the determination and consistency of the specialists. If they do not believe in their own abilities and do not take sufficient steps — even toward the smallest positive change — any external intervention would be meaningless. I am pleased to note that thanks to this successful collaboration, we are able to achieve results and set new goals ahead of us,” said General Director of Viva Armen Avetisian.
For many years, Viva has supported the “My Way” Social-Habilitation, Educational, and Vocational Training Day Care Center, which works with children with autism, helping them implement programs and ensure the desired results. Over the past 20 years, the company has invested more than 256 million drams. Specialists highly value this ongoing support which allows them to consistently implement all rehabilitation therapies as effectively as possible.