Viva-ն և «Իմ ուղին» նպատակների նոր շեմ են սահմանում
Աուտիզմ ունեցողների շրջանում խելացի զբաղվածություն ապահովելը կարևոր է նրանց հետագա ինքնաբավության համար: Էրգոթերապիան այդ ամենն ստեղծող կամուրջն է: Այն նաև  ինտեգրման բաղադրիչ ունի: Էրգոթերապիայի ինտենսիվ կիրառումը նպաստավոր է մի քանի ուղղություններով արդյունքի հասնելու համար:
Viva-ն շարունակում է աջակցել «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնին՝ գործակցության ընթացքում նպատակների նոր շեմ սահմանելով: Կենտրոնում կարևոր տեղ է հատկացվում խելացի զբաղվածության ապահովմանը:
Ամբողջ ամռան ընթացքում «Իմ ուղին» կենտրոնում էրգոթերապիային մեծ տեղ է հատկացվել: Այժմ էլ ընթացքում է հերթական ծրագիրը՝ կանաչիների և մրգերի չորացման ուղղությամբ: Այն  պլանավորելիս մասնագետները դրսևորում են համապարփակ մոտեցում. հաշվի են առնում երեխայի ֆիզիկական, սոցիալական, էմոցիոնալ, զգայական և ճանաչողական կարողությունները և նրա կարիքները։ Էրգոթերապիստների ուղղորդման շնորհիվ ծրագրի յուրաքանչյուր մասնակից արտադրական շղթայի մաս է կազմում, հստակ պատկերացնում է իր անելիքն ու կատարում անհրաժեշտ քայլերը: Առավելագույն արդյունքի հասնելու համար փոքրիկ խմբեր են կազմվում: Դա թույլ է տալիս զարգացնել շահառուների աշխատասիրությունը, պատասխանատվության զգացումը, սոցիալական հմտությունները, նպաստել էմոցիոնալ կարգավորմանը, կոգնիտիվ հմտությունների բարելավմանը, իսկ հետագայում արդեն աշխատանքային հնարավորությունների ստեղծմանը:
Կանաչիների լվացման փուլից մինչև չորանոցային մշակում և փաթեթավորում իրականացնում են  «Իմ ուղին» կենտրոնի սաները: Մասնագետներն աջակցում են քայլերի հաջորդականության և ուղղորդման հարցերում: Աշխատանքի վերջնարդյունքն իրացնելուց հետո ստեղծված միջոցներն օգտագործվելու են խելացի զբաղվածության ապահովման համար:
«Երկարաժամկետ ծրագրերը պահանջում են համբերություն և  համակարգված մոտեցում: Արդյունքի հասնելու ճանապարհը հեշտերից չէ, բայց եթե կա նվիրում, պրոֆեսիոնալիզմ և աշխատանքի ճիշտ պլանավորում՝ հաջողությունն անխուսափելի է: Տարիների մեր համագործակցությունը դրա վկայությունն է: Մեզ ոգևորում է մասնագետների նպատակասլացությունն ու հետևողականությունը: Եթե նրանք չհավատան իրենց ուժերին և բավարար քայլեր չկատարեն թեկուզ ամենաչնչին դրական փոփոխություն ստանալու համար՝ կողմնակի ցանկացած միջամտություն անիմաստ կլիներ: Ուրախ եմ արձանագրել, որ հենց հաջողված համագործակցության շնորհիվ, մեզ հաջողվում է արդյունքի հասնել և մեր առջև նոր նպատակներ դնել»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Viva-ն երկար տարիներ աջակցում է աուտիզմ ունեցող երեխաների խնդիրներով զբաղվող «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնին՝ իր առջև դրած ծրագրերն իրականացնելու և ցանկալի արդյունք ապահովելու համար: Ընկերությունը 20 տարվա ընթացքում ներդրել է ավելի քան 256 մլն դրամ: Մասնագետները բարձր են գնահատում շարունակական աջակցությունը: Դա թույլ է տալիս հնարավորինս հետևողական ջանքեր գործադրել՝ վերականգնողական բոլոր թերապիաների իրականացման ուղղությամբ:

Эрготерапия как мост к возможностям трудоустройства для людей с аутизмом
Обеспечение интеллектуальной занятости людей с аутизмом важно для их будущей самостоятельности. Эрготерапия – это способ достижения данной цели, обладающий интеграционным компонентом. Интенсивное использование эрготерапии способствует достижению результатов по нескольким направлениям.
Viva продолжает поддерживать дневной центр социальной абилитации, образования и профессионального обучения «My Way», ставя перед собой новые цели в рамках партнерства. Важное место в работе центра отводится обеспечению интеллектуальной занятости.
В течение всего лета в центре «My Way» большое внимание уделялось эрготерапии. Сейчас реализуется еще одна программа: обучение навыкам сушки зелени и фруктов. При ее планировании специалисты демонстрируют комплексный подход: учитываются физические, социальные, эмоциональные, сенсорные и когнитивные возможности ребенка и его потребности. Под чутким наблюдением эрготерапевтов каждый участник программы становится частью производственной цепочки: четко представляет свою функцию и выполняет необходимые действия. Для достижения максимальных результатов формируются небольшие группы. Это позволяет развивать у бенефициаров трудолюбие, чувство ответственности, социальные навыки, способствует эмоциональной регуляции, совершенствуются когнитивные навыки, создаются возможности для дальнейшего трудоустройства.
От этапа мытья зелени до сушки и упаковки, работу выполняют воспитанники центра «My Way». Специалисты следят за соблюдением последовательности этапов работы и направляют участников. Полученные от реализации продукции средства будут направлены на обеспечение условий для организации занятости.
«Долгосрочные программы всегда требуют терпения и системного подхода. Путь к ощутимым результатам непрост, но при наличии самоотдачи, профессионализма и грамотного планирования успех неизбежен. Наше многолетнее сотрудничество — наглядное подтверждение этого. Нас вдохновляет целеустремлённость и последовательность специалистов: если бы они не верили в свои силы и не предпринимали достаточных усилий для достижения хотя бы минимальных положительных изменений, любая внешняя поддержка теряла бы смысл. Рад подчеркнуть, что именно благодаря эффективному взаимодействию нам удается достигать результатов и ставить себе новые цели», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Viva уже много лет поддерживает социально-абилитационный, образовательный и профессионально-учебный дневной центр «My Way», занимающийся проблемами детей с аутизмом, для реализации программ и достижения желаемого результата. За 20 лет деятельности компания инвестировала более 256 миллионов драмов. Специалисты высоко ценят постоянную поддержку. Это позволяет максимально последовательно внедрять все виды реабилитационной терапии.