Viva-ի աջակցությամբ «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնը ձեռք է բերել ուրոլոգիական էնդոսկոպիկ գործիքակազմ
06 մայիսի 2026
Viva-ն, հավատարիմ մնալով կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության իր քաղաքականությանը, «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնին այս անգամ էլ աջակցել է ժամանակակից ուրոլոգիական էնդոսկոպիկ գործիքակազմ ձեռք բերելու հարցում։
Այս առիթով վերականգնողական կենտրոն է այցելել Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, ով շրջել է բուժկենտրոնով, ծանոթացել գործիքակազմի կիրառման հնարավորություններին և շփվել բուժանձնակազմի ու վիրավորում ստացած զինվորների հետ։
««Զինվորի տունն» առանցքային դեր ունի վիրավորում ստացած զինվորների առողջության վերականգնման և վերաինտեգրման գործընթացում, իսկ Viva-ում մենք կարևորում ենք, որ մեր աջակցությունը լինի նպատակային և իրական ազդեցություն ունենա մարդկանց կյանքի որակի վրա։ Վստահ ենք, որ տրամադրված ժամանակակից սարքերն ու գործիքները կօգնեն մեր բժիշկներին ավելի արդյունավետ իրականացնել իրենց աշխատանքը՝ ապահովելով անվտանգ և բարձրակարգ բուժում, իսկ բուժառուներին՝ արագ և լիարժեք վերականգնում»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Էնդոսկոպիկ վիրաբուժությունն այսօր ժամանակակից բժշկության կարևորագույն ուղղություններից մեկն է։ Փոխարինելով բաց վիրահատություններին՝ այս մեթոդն ապահովում է նվազագույն ինվազիվություն և առավելագույն արդյունավետություն, իսկ բուժառուի համար՝ ավելի կարճ վերականգնողական փուլ և հետվիրահատական բարդությունների ցածր ռիսկ։
«Viva ընկերության աջակցությամբ մեր վերջին նախագիծը մեկ ամբողջական շենք էր, որի կառուցումը ֆինանսավորեց առաջատար օպերատորը և որն այժմ ծառայում է որպես շատ կարևոր ծրագրի իրականացման տարածք՝ «Կյանքի սենյակի» և տղաների նոր ճաշարանի տարածքներն են դրանք: Եվ առհասարակ Viva ընկերությունը պարբերաբար ձեռք է մեկնում «Զինվորի տանը»՝ տարբեր ծրագրերի իրականացման հարցում: Այս անգամ ընկերությունը մեզ աջակցեց ձեռք բերել կարևորագույն սարքավորումներ, որոնց անհրաժեշտությունը մեր զինվորները շատ ունեին: Ուրոլոգիական վիրահատությունները մեր տղաների դեպքում ոչ պակաս կարևոր են, քան բուն վերականգնողական բուժումը, քանի որ տարբեր վիրավորումների հետևանքով անշարժ կամ նստակյաց կյանքով ապրող մարդկանց մոտ բազմաթիվ ուրոլոգիական խնդիրներ են առաջանում»,- ասել է «Զինվորի տան» տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը:
«Օլիմպուս» ընկերության (էնդոսկոպիկ վիրաբուժության մեջ համարվում է ամենաբարձրակարգը) ուրոլոգիական  էնդոսկոպիկ միջամտությունների վերջին սերնդի  սարքավորումների շնորհիվ «Զինվորի տունը» հնարավորություն կունենա բարձրացնելու բուժառուների ախտորոշման ճշգրտությունը, բարելավել շահառուների բուժման և վիրահատության որակը՝ խիստ կրճատելով հետվիրահատական հիվանդանոցային օրերը և նվազագույնի հասցնելով բարդությունների ռիսկերը:
«Նստակյաց կամ անշարժ կյանքի, այսպես կոչված, բարդ կողմը միայն անշարժությունը չէ. եթե չլինի ճիշտ ապրելակերպ, պարբերական վերականգնողական բուժում, հատուկ սարքավորումներով մարդու մարմնի ճիշտ շարժումների ապահովում, կարող են նոր բազմաթիվ առողջական խնդիրներ առաջանալ՝ ներքին օրգանների հետ կապված: Ինչ խոսք, «Զինվորի տունը» հոգում է և ունի բոլոր այն սարքավորումներն ու մասնագիտական թիմը, որպեսզի տղաների առողջությունը անշարժության պատճառով չտուժի, սակյան երբեմն բարդություններն անխուսափելի են: Այդ բարդություններից են ուրոլոգիական խնդիրները: Դրանք մեծապես ազդում են կյանքի որակի վրա: Viva ընկերությունն այսօր «Զինվորի տանն» աջակցում է, որ տեղում, հենց մեր վիրահատարաններում կարողանանք լապարոսկոպիկ վիրահատություններ կատարել: Միջամտության այս տեսակը, նախ՝ զգալիորեն կրճատում է հետվիրահատական վերականգնման շրջանը, կատարվում է նվազագույն տրավմայով, բացի այդ՝ վիրահատություններն այսուհետև, փաստորեն կկատարվեն հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց ամբողջովին հարմարեցված՝  մեր վիրահատարաններում: Հենց այսօր կատարվել է առաջին միջամտությունը, բուժառուն 44-օրյա պատերազմի մասնակից է»,- ասել է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը:
Այցի շրջանակում Viva-ի գլխավոր տնօրենը շրջել է վերջերս ընկերության աջակցությամբ կառուցված նոր մասնաշենքով, որտեղ ոչ միայն զինհաշմանդամները, այլև քաղաքացիական անձինք ստանում են սոցիալ-կենցաղային վերականգնողական բուժում: Իսկ երկրորդ հարկը «Զինվորի տան» շահառուների համար ծառայում է որպես ճաշարան և տարբեր միջոցառումների իրականացման սրահ:
Այցի ավարտին Viva ընկերության գլխավոր տնօրենը և այլ աշխատակիցներ զինհաշմանդամների հետ միասին բեկորներ տեղադրեցին Մարտիրոս Սարյանի «Հայաստան» կտավի խճանկարին: Սա «Հայաստան 301» ծրագրի մի մաս է, որը խորհրդանշում է տարբեր կազմակերպությունների, հիմնադրամների և անհատների աջակցությունը զինվորներին, իսկ խճանկարը միասնաբար հավաքել-գունավորելը խորհրդանշում է զինվորանվեր այս գործը միասին կատարելը:
Համագործակցության այս փուլում՝ ուրոլոգիական էնդոսկոպիկ գործիքակազմի ձեռքբերման նպատակով, Viva-ն «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնին տրամադրել է 25 միլիոն դրամի աջակցություն։

With the support of Viva, the “Soldier’s Home” Rehabilitation Center has acquired a set of urological endoscopic instruments
Viva, remaining faithful to its policy of corporate social responsibility, has once again supported the “Soldier’s Home” Rehabilitation Center in acquiring modern urological endoscopic instruments.
On this occasion, Viva’s General Director Armen Avetisian visited the Rehabilitation Center, toured the medical center, got acquainted with the possibilities of using the instruments, and communicated with the medical staff and wounded soldiers.
“The “Soldier’s Home” plays a key role in the process of restoring the health and reintegration of soldiers, and at Viva we attach importance to the fact that our support is targeted and has a real impact on the quality of people’s lives. We are confident that the modern devices and tools provided will help our doctors perform their work more effectively, ensuring safe and high-quality treatment, and patients - fast and complete recovery,” said Viva General Director Armen Avetisian.
Endoscopic surgery is one of the most important directions of modern medicine today. Replacing open surgeries, this method provides minimal invasiveness and maximum efficiency, and for the patient - a shorter rehabilitation period and a low risk of postoperative complications.
“Our previous project with the support of Viva was a single building, the construction of which was financed by the leading operator and which now serves as a space for the implementation of a very important program: the “Room of Life” and the new cafeteria for our boys. And in general, Viva regularly lends a hand to the “Soldier’s Home” in implementing various programs. This time, the company supported us in acquiring the most important equipment, which our soldiers really needed. Urological surgeries are no less important for our boys than the rehabilitation treatment itself, since as a result of various injuries, people living a sedentary or immobile lifestyle often have many urological problems,” said Haykuhi Minasyan, director of the “Soldier’s Home.”
Thanks to the latest generation of urological endoscopic interventional equipment from “Olympus” (considered the highest in endoscopic surgery), the “Soldier's Home” will have the opportunity to increase the accuracy of diagnosis of patients, improve the quality of treatment and surgery for beneficiaries, significantly reducing postoperative hospital days and minimizing the risks of complications.
"The so-called difficult aspect of a sedentary or immobile life is not only immobility. If there is no proper lifestyle, regular rehabilitation treatment, and ensuring the correct movements of the human body with special equipment, many new health problems may arise related to internal organs. Of course, the “Soldier's Home” takes care and has all the equipment and professional team so that the health of the boys does not suffer due to immobility, because sometimes complications are inevitable. Urological problems are one of these complications. They greatly affect the quality of life. Today, Viva is supporting the “Soldier’s Home” to perform laparoscopic surgeries on site, right in our operating rooms. This type of intervention, first of all, significantly reduces the postoperative recovery period, is performed with minimal trauma, and from now on, surgeries will actually be performed in our operating rooms that are fully adapted for people with disabilities. The first intervention was performed today, the patient is a participant in a 44-day war,” Rector of YSMU Armen Muradyan said.
As part of the visit, Viva’s General Director toured the new building recently built with the Company’s support, where not only disabled soldiers, but also civilians receive social and household rehabilitation treatment. The second floor serves as a dining room and a hall for various events for the beneficiaries of the “Soldier’s Home”.
At the end of the visit, the General Director of Viva and other employees, together with the disabled soldiers, placed fragments of the mosaic of Martiros Saryan’s “Armenia” canvas. This is part of the “Armenia 301” program, which symbolizes the support of various organizations, foundations and individuals to soldiers, and the joint assembly and coloring of the mosaic symbolizes the joint performance of this soldierly work.
At this stage of cooperation, Viva provided 25 million AMD of support to the “Soldier’s Home” rehabilitation center for the purchase of urological endoscopic instruments.