2025 թվականի հոկտեմբերի 15-ին մարվել է հատուկ ծրար` նվիրված «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային:
Հատուկ ծրարը մարել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանը, Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 16-րդ դափնեկիրը՝ գիտնական, «Analog Devices Inc.» (ADI) ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշը, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Շուշան Ալեքսանյանը, Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանն ու Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ, Մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է 2025 թվականին Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 16-րդ դափնեկիրը՝ «Analog Devices Inc.» (ADI) ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշը:
Հատուկ ծրարի վրա փակցված է 2024 թվականին թողարկված «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված երկու նամականիշով գեղաթերթիկը:
16 տարի շարունակ, Global High-Tech պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է՝ Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը, իսկ նախաձեռնողն ու աջակիցը՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը: Հաջողված գործակցության արդյունքում, տարբեր տարիների Հայաստան են ժամանել համաշխարհային առաջատարներ, որոնց շնորհիվ էական փոփոխություններ են արձանագրվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, մարդկանց կյանքում և համաշխարհային տնտեսության մեջ:
«Մեծ պատիվ է այսօր հանդես գալ հատուկ ծրարի պաշտոնական մարման հանդիսավոր արարողության ընթացքում, որը նվիրված է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» պետական 16-րդ մրցանակի հանձնմանը։ Այս մրցանակը ոչ միայն գնահատանքի արտահայտություն է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ձեռք բերված համաշխարհային նշանակության նվաճումների համար, այլև վկայություն է Հայաստանի՝ միջազգային տեխնոլոգիական հարթակում իր դիրքը շարունակաբար ամրապնդելու հանձնառության։
Viva-ի համար այս նախաձեռնությանը մասնակցությունն ավելին է, քան գործընկերությունը: Այն ներկայացնում է նորարարություններին, կրթությանը և Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի կայուն աճին ուղղված մեր երկարաժամկետ նվիրվածությունը։ Այսօր ներկայացվող հատուկ ծրարը խորհրդանշում է մեր կողմից՝ դափնեկրի ունեցած ներդրման արժևորումը՝ վերահաստատելով Հայաստանի դերը որպես գիտելիքը, ստեղծարարությունը և տեխնոլոգիական առաջընթացը գնահատող երկիր։
Մենք հպարտությամբ արձանագրում ենք, որ արդեն տասնվեց տարի շարունակաբար աջակցում ենք «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» պետական մրցանակի նախաձեռնությանը և շարունակում ենք աջակցել պետության, մասնավոր հատվածի և համաշխարհային տեխնոլոգիական առաջնորդների համագործակցության խորացմանը՝ հանուն ապագա սերունդների և Հայաստանի թվային ապագայի առաջխաղացման», – նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։

Специальный конверт, посвященный теме «Государственная премия Республики Армения за вклад мирового значения в сферу высоких технологий»
15-ого октября 2025 года состоялась церемония гашения специального конверта, посвященного Государственной премии Республики Армения за вклад мирового значения в сферу высоких технологий.
В церемонии приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, заместитель министра высокотехнологической промышленности Республики Армения Геворг Меликсетян, 16-ый лауреат Государственной премии Республики Армения за вклад мирового значения в сферу высоких технологий 2025 года, генеральный директор и председатель совета директоров компании «Analog Devices Inc.» (ADI) Винсент Рош, генеральный исполнительный директор ЗАО «Айпост» Шушан Алексанян, генеральный директор Viva Армен Аветисян и президент Армянской ассоциации филателистов, председатель исполкома премии Овик Мусаелян.
На конверте изображен 16-ый лауреат Государственной премии Республики Армения за вклад мирового значения в сферу высоких технологий 2025 года, генеральный директор и председатель совета директоров компании «Analog Devices Inc.» (ADI) Винсент Рош.
На специальном конверте приклеен почтовый блок с двумя марками, выпущенный в 2024 году и посвященный теме «Государственная премия Республики Армения за вклад мирового значения в сферу высоких технологий».
В течение 16-и лет Главным партнёром Государственной премии является Viva, ведущий оператор в сфере телекоммуникаций Армении; инициатором и спонсором премии является Synopsys Armenia. В результате успешного сотрудничества в разные годы в Армению приезжали мировые лидеры в области ИТ, благодаря чему были зафиксированы значительные изменения в сфере высоких технологий, жизни людей и мировой экономике.
«Для меня большая честь выступать сегодня на церемонии официального гашения специального конверта, посвящённого признанию 16-го лауреата Государственной премии за глобальный вклад в развитие высоких технологий. Эта премия является не только признанием выдающихся мировых достижений в сфере высоких технологий, но и отражением неизменной приверженности Армении укреплению своих позиций на международной технологической арене.
Для Viva участие в этой инициативе выходит за рамки обычного партнёрства. Это символизирует долгосрочное обязательство по поддержке инноваций, образования и устойчивого развития ИКТ-сектора Армении.
Представленный сегодня Специальный конверт является символическим выражением признательности, отмечающим вклад лауреата и подтверждающим роль Армении как страны, которая высоко ценит знания, креативность и технологический прогресс.
Мы гордимся тем, что уже шестнадцать лет подряд поддерживаем инициативу Государственной премии за глобальный вклад в развитие высоких технологий и остаёмся приверженными содействию сотрудничеству между государством, частным сектором и мировыми технологическими лидерами во имя будущих поколений и продвижения цифрового будущего Армении», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.