Մեկնարկել է Երևանի «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնը: Հեղինակավոր կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը դարձյալ Viva-ն է
16 հուլիսի 2026
Երևանում 23-րդ անգամ մեկնարկել է սիրված ու նաև երկրի սահմաններից դուրս լայն ճանաչում գտած կինոփառատոնը՝ «Ոսկե ծիրանը»: Արտերկրից Երևան ժամանած հյուրերին, կինոդահլիճում բացվող կինոպատուհանից փառատոնը կներկայանա նոր, հետաքրքիր և բազմաբովանդակ շերտերով: Այս տարվա փառատոնի ուղերձն արդեն իսկ ինքնատիպ է ու կարևոր. կինոյից ակնկալել ոչ թե բացատրություն, այլ՝ բացահայտում: Դրա հիմքում աշխարհը մեկ այլ՝ զգացմունքային տեսանկյունից ճանաչելու, զգալու և վերաիմաստավորելու ցանկությունն է:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնիգլխավոր պաստառն այս տարի նվիրված է պոեզիային: Երևանյան ամառը խոստանում է վերածվել աշխարհընկալման ազնիվ ու խորքային բացահայտման՝ կինոյի և պոեզիայի համադրության միջոցով: Գլխավոր պաստառի հեղինակն աշխարհահռչակ նկարիչ և դիզայներ Իգոր Գուրովիչն է, որի աշխատանքները բազմիցս հայտնվել են միջազգային ուշադրության կենտրոնում և արժանացել բարձր գնահատականի։ Գուրովիչի աշխատանքը հուշում է՝ կինոն և պոեզիան պետք է դիտարկել որպես ստեղծագործական ազատության և մարդկային զգայունության տարածք։ Մեկ շաբաթ շարունակ կցուցադրվեն մրցույթային ֆիլմեր՝ աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում ամենահեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի և այլ կինոփառատոններից:
23-րդ «Ոսկե ծիրանի» պաշտոնական բացմանը մասնակցել են տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներ, մշակույթի գործիչներ, փառատոնի հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, փառատոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը, արտերկրից ժամանած պատվավոր հյուրեր և այլք:
Արդեն 15-րդ անգամ Հայաստանի մշակութային անցուդարձին յուրահատուկ շունչ հաղորդող, հեղինակավոր կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է: Փառատոնը մեկնարկել է Թամարա Ստեփանյանի՝ «Արտոյի երկիրը» ֆիլմով։
«Արվեստի կարևորության մասին կարելի է խոսել միայն արվեստի լեզվով: Մարդկությանը դա անհրաժեշտ է ոչ թե ուղղակի արտահայտվելու, այլ զարգացման համար: Այդ մասին մեզ հուշում են բոլոր ժամանակների մեծերը: Դանթեին և Բրոդսկուն բաժանում է վեց դար, սակայն երկուսն էլ նույն ճշմարտության տարբեր կողմերն են ներկայացրել: Դանթեն հուշում է, որ աշխարհը շարժվում է սիրո ուժով, իսկ Բրոդսկին՝ որ մարդն իր բարձրագույն կոչմանն է ձգտում պոեզիայի միջոցով: Արվեստը սիրո լեզու է: Ուրախ եմ արձանագրել, որ Viva-ն արդեն 15 տարի, այս կինոփառատոնի միջոցով ձգտում է կարևոր պատգամ հասցնել մարդկանց», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Պոեզիան պարզապես հանգ ու ռիթմ չէ։ Այն մարդկային փորձառության, զգացմունքների և մտքի արտահայտման լեզու է, որը հնարավորություն է տալիս տեսնել աշխարհը նոր տեսանկյունից։ Այս տարվա պաստառով կինոփառատոնը հանդիսատեսին հրավիրում է ոչ միայն դիտելու արվեստը, այլև ապրել դրա ներսում, լինել զգայուն, հետաքրքրասեր և բաց՝ աշխարհի հանդեպ, դառնալ կինոյի պոետիկ տարածության մի մասը», - ասել է փառատոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը:
Փառատոնի ընթացքում Հայաստանում կլինեն կինոաշխարհում համաշխարհային ճանաչում ունեցող հեղինակներ, ռեժիսորներ, դերասաններ և ոլորտի մասնագետներ, որոնք իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն հայ հանդիսատեսին՝ ստեղծելով երկխոսության, նոր գաղափարների և մշակութային փոխանակման բացառիկ հարթակ:
23-րդ «Ոսկե ծիրանի» միջազգային ժյուրիի նախագահն է Ջեսիկա Հաուզները: Ավստրիական ժամանակակից կինոյի առաջատար դեմքերից համարվող Հաուզների ֆիլմերի պրեմիերաները կայացել են Կաննում և Վենետիկում: Դրանք մեծ ճանաչում են գտել ժանրային կինոյում նորարարական մոտեցման համար: Տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրին գլխավորում է Մահմուդ Քալարին, ով իրանական կինոյի խորհրդանիշ ռեժիսորներ Աբաս Քիառոստամիի, Ջաֆար Փանահիի և Մոհսեն  Մախմալբաֆի ֆիլմերը նկարահանած հայտնի օպերատորն է։
Կինոփառատոնի հանդիսավոր փակումը կազդարարվի Գոդֆրի Ռեջոյի «Ժուկով-Ժամանակին»  ֆիլմով։ Իսկ մինչև այդ, առջևում սպասվում են հետաքրքիր դիտումներ, մշակութային եռուզեռ, միջազգային ժյուրիի հագեցած աշխատանք և հանդիսատեսի բուռն քննարկումներ:
Փառատոնի գլխավոր հովանավոր՝ Երևանի քաղաքապետարան։ Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

The beloved and widely recognized film festival, the “Golden Apricot”, has kicked off in Yerevan for the 23rd time. For guests arriving in Yerevan from abroad, the festival will be presented with new, interesting and multifaceted layers and will serve as a window opening in the cinema hall. The message of the next festival is unique and important: expect not an explanation from cinema, but a revelation. At its core is the desire to discover, feel and reinterpret the world from another, emotional perspective.
The main poster of the “Golden Apricot” Film Festival this year is dedicated to poetry. The Yerevan summer promises to turn into an honest and profound revelation of worldview through the combination of cinema and poetry. The author of the main poster is the world-renowned artist and designer Igor Gurovich, whose works have repeatedly been in the spotlight and have received international acclaim. Gurovich’s work suggests that cinema and poetry should be considered as a space of creative freedom and human sensitivity. Competition films from different countries of the world, including the most prestigious ones, Cannes, Berlin and other film festivals, will be screened for a week.
Representatives of various agencies, heads of partner organizations, cultural figures, the Founding President of the festival Harutyun Khachatryan, the festival’s Managing and Artistic Director Karen Avetisyan, honored guests from abroad and others participated in the official opening of the 23rd “Golden Apricot”.
For the 15th time, the main partner of the prestigious film festival, which brings a unique touch to the cultural events of Armenia, is Viva. The festival kicked off with Tamara Stepanyan’s film “In the Land of Arto”.
“The importance of art can only be articulated in the language of art. Humanity needs it not just for expression, but for development. The greats of all times remind us of this. Dante and Brodsky are separated by six centuries, but the two presented different sides of the same truth. Dante suggests that the world moves with the power of love, and Brodsky suggests that man strives for his highest calling through poetry. Art is the language of love. I am glad to note that Viva has been striving to convey an important message to people for 15 years through this film festival,” said Armen Avetisian, General Director of Viva.
“Poetry is not just rhyme and rhythm. It is a language of expression of human experience, feelings and thoughts, which allows us to see the world from a new perspective. With this year’s poster, the film festival invites the audience not only to watch art, but also to live within it, to be sensitive, curious and open to the world, to become a part of the poetic space of cinema,” said the festival’s Managing and Artistic Director Karen Avetisyan.
During the festival, world-renowned authors, directors, actors and experts in the field will be in Armenia, to share their experience and art to the Armenian audience, creating an exclusive platform for dialogue, new ideas and cultural exchange.
The president of the 23rd “Golden Apricot” International Jury is Jessica Hausner. Hausner’s films, who is considered one of the leading figures of contemporary Austrian cinema, have premiered in Cannes and Venice. They have been widely recognized for their innovative approach to genre cinema. The regional competition jury is headed by Mahmoud Kalari, a renowned cinematographer who has shot films by iconic Iranian directors Abbas Kiarostami, Jafar Panahi, and Mohsen Makhmalbaf.
The festival will be closed with the film “Once within a Time” by Godfrey Reggio. Until then, interesting screenings, cultural excitement, intensive work of the international jury, and heated discussions by the audience await.
The festival’s main sponsor is Yerevan Municipality. The festival is supported by the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia.