Մարդն ամբողջ կյանքում սոցիալացման փուլերով է անցնում: Այդ ճանապարհը տարբեր է բոլորի համար: Հարցը չափազանց նուրբ է, երբ առնչվում է աուտիզմով երեխաներին ու դեռահասներին: Այդ դեպքում պահանջվում են մասնագիտական լուրջ ջանքեր՝ անհատական մոտեցում, աշխատանք ընտանիքների հետ, հատուկ մեթոդաբանություն և շփման միջավայրի ընտրություն: Այդ առումով բնությունն անփոխարինելի է. բաց միջավայրը միմյանց և հասարակության հետ վարքագծային ընդունելի կանոններով շփվելու բացառիկ հնարավորություն է տալիս:
Ներփակված աշխարհից հասարակությանն ինտեգրման համար աուտիկ սպեկտրի խնդիրներ ունեցող 253 երեխա և դեռահաս շենքային պայմաններում ձեռք բերված հմտությունները ժամանակ առ ժամանակ ընդհանրացնում է բնության մեջ: Սոցիալացման այս մեթոդն իրականացվում է փոքրիկ խմբերով՝ առավելագույն արդյունք ստանալու նպատակով: «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնի մասնագետները հերթական զբոսանքը կազմակերպել են Գառնի-Գեղարդ զբոսաշրջային ակտիվ գոտում:
Բնության մեջ սոցիալացման մեթոդը յուրօրինակ «քննություն» է համարվում: Շենքային պայմաններում ուսուցանված սոցիալական պատմություններն իրական կյանքի դրվագներ են դառնում բնական միջավայրում: Դա թույլ է տալիս գնահատել նաև մասնագետների ջանքերի արդյունքը ամբողջ շղթայում՝ էրգոթերապիա, երաժշտաթերապիա, արտթերապիա… վարքագծային ընդունելի կաննոների ընդհանրացումն այստեղ առավել ազատ է: Հերթական խմբի զբոսանքն այդ առումով եղել է հաջողված: Բաց միջավայրը առավել նպաստավոր է դարձել վերբալ և ոչ վերբալ հաղորդակցական հմտությունները զարգացնելու, ինքնասպասարկվելու, մյուսների հույզերն զգալու և սեփականն արտահայտելու համար: Փոքր հաղթանակներն ու դրական փոխազդեցությունները բարձրացրել են երեխաների ինքնագնահատականը։
Viva-ն երկար տարիներ աջակցում է աուտիզմ ունեցող երեխաների խնդիրներով զբաղվող «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնին: Ընկերությունը 19 տարվա ընթացքում ներդրել է ավելի քան 251 մլն դրամ: Մասնագետների երկարատև ու տիտանական աշխատանքը և ընտանիքների հետ համագործակցությունը նկատելի, երբեմն նաև անսպասելի հաջողությունների հասնելու հնարավորություն են տվել:
Կենտրոնն իր աշխատանքն սկսել է 2006 թվականին՝ 5 մասնագետի հետ աջակցելով 5 ընտանիքի: Այսօր կենտրոն է հաճախում արդեն 253 երեխա: 60 մասնագետ իրականացնում է կրթաբուժական, հաբիլիտացիոն համալիր ծրագիր, որը ներառում է լավագույն փորձի վրա հիմնված թերապիա, մասնագիտական ուսուցում, խոսքի զարգացում, արվեստ, ավազաթերապիա և շատ ավելին: «Իմ ուղին» ունի իր կարգախոսը՝ «Ես ձեզ նման չեմ, ես ձեզնից մեկն եմ»: Այստեղ առաջընթացը կարևոր ձեռքբերում է համարվում, որին հասնում են մասնագետների նվիրման և նրանց վստահող կազմակերպությունների աջակցության շնորհիվ:

Природа — важная среда для социального взаимодействия Viva и «Мой путь» отмечают значимые достижения
04 июня 2025
Человек проходит через этапы социализации на протяжении всей жизни. Этот путь у каждого разный. Вопрос становится особенно деликатным, когда речь идет о детях и подростках с аутизмом. В таких случаях требуются серьёзные профессиональные усилия — индивидуальный подход, работа с семьями, специальная методология и выбор подходящей среды для общения. Природа в этом плане незаменима. Естественная среда даёт прекрасную возможность общаться друг с другом и с обществом по принятым правилам поведения.
Для интеграции в общество 253 детей и подростков с расстройствами аутистического спектра периодически создаются возможности применения в естественных природных условиях приобретённых в замкнутом пространстве навыков. Подобный метод социализации применяется малыми группами с целью достижения максимального результата. Специалисты дневного социально-абилитационного центра образовательно-профессионального обучения «Мой путь» организовали очередную прогулку в туристической зоне Гарни-Гегард.
Метод социализации на природе считается своеобразным «экзаменом». Социальные сценарии, отработанные в закрытых условиях, становятся ситуациями реальной жизни в естественной среде. Это также позволяет оценить результат усилий специалистов на всем протяжении терапевтического комплекса, включающего эрготерапию, музыкальную терапию, арт-терапию... Применение правил поведения здесь происходит более свободно. Прогулка очередной группы на природе была успешной именно в этом отношении. Открытая среда стала более благоприятной для развития языковых и невербальных коммуникативных навыков, навыков самообслуживания, ощущения эмоций других и выражения собственных. Маленькие победы и позитивные взаимодействия способствуют повышению самооценки у детей.
Компания Viva на протяжении многих лет поддерживает дневной социально-абилитационный центр образовательно-профессионального обучения «Мой путь», занимающийся проблемами детей с аутизмом. За 19 лет компания инвестировала более 251 миллиона драмов. Длительная титаническая работа специалистов и сотрудничество с семьями иногда дают также неожиданные результаты.
Центр начал свою деятельность в 2006 году с 5 специалистов, поддерживавших 5 семей. Сегодня здесь обучаются уже 253 ребёнка. 60 специалистов реализуют комплексную образовательную и абилитационную основанную на лучшем опыте программу, включающую терапию, профессиональное обучение, развитие речи, искусство, песочную терапию и многое другое. «Мой путь» имеет свой девиз: «Я не такой, как вы, я один из вас». Здесь прогресс считается важным достижением, к которому приходят благодаря самоотверженности специалистов и поддержке организаций, которые им доверяют.