Viva-ն «Զինվորի տան» համար նոր մասնաշենք է կառուցել Հայաստանում ներդրվում է վերականգնողական բուժման նոր և աննախադեպ մոդել
11 հունիսի 2025
«Զինվորի տանը» նոր մասնաշենք է բացվել: Այն կառուցվել է ոչ միայն եղած հնարավորություններն ընդլայնելու, բուժառուների սպասարկման ծավալը մեծացնելու, այլև Հայաստանում վերականգնողական բուժման աննախադեպ մոդել կիրառելու նպատակով: Այս մասնաշենքը «Զինվորի տանը» հնարավորություն կտա իրականացնել կարևոր ծրագրեր:  Դրանց շնորհիվ առավել արժանապատիվ պայմաններում ավելի մեծ թվով զինհաշմանդամներ միաժամանակ կկարողանան բուժում ստանալ:
Նոր մասնաշենքում պատրաստ է քայլքի լաբորատորիայի դահլիճը: Բուժառուների հետազոտումն իրականացվելու է նոր տեխնոլոգիաների միջոցով, ինչը թույլ է տալու 2D ձևաչափով տեսնել, ժամանակին ու առավել հստակ բացահայտել և գնահատել հնարավոր խնդիրները: Այս լաբորատորիան հնարավորություն է տալու հստակ գնահատել քայլքի բոլոր փուլերը և առավել թիրախային բուժել պրոթեզավորված, օրթեզավորված կամ նյարդաբանական խնդիրներ ունեցող մարդկանց: Այս ձևաչափով, օրինակ, պրոթեզավորված մարդու քայլքի ժամանակ գնահատվելու է, թե քայլքը որ փուլում է առավել տուժած կամ որ մկանախումբն է տուժած, և բուժումն այս պարագայում անհամեմատ ավելի արդյունավետ  է լինելու: Սա բարձրացնելու է վերականգնողական բուժման արդյունավետությունը:
Viva-ի աջակցությամբ կառուցված նոր մասնաշենքում հնարավոր կլինի իրականացնել նաև սոցիալ-կենցաղային ռեաբիլիտացիա՝ «Կյանքի սենյակ» ծրագրով: Հայաստանում վերականգնողական բուժման այս մոդելն անգնահատելի արդյունք է ապահովելու՝ ֆիզիկական սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող անձանց կյանքի որակը բարձրացնելու հարցում:
Վերականգնողական բուժմանը զուգահեռ՝ առանձնացված գոտիները ծառայելու են այնպիսի հմտությունների ձեռքբերմանը, որոնք կարևոր են կենցաղում անհրաժեշտ գործողությունները միայնակ հաղթահարելու համար, մասնավորապես՝ ինչպե՞ս օգտվել խոհանոցից, երբ հանգամանքների բերումով մարդը ստիպված է դա անել մեկ ձեռքով, ինչպե՞ս ինքնուրույն լոգանք ընդունել կամ սայլակից տեղափոխվել հարմարեցված ավտոմեքենա: Իրավիճակները շատ են և տարբեր, լուծումը՝ վերականգնողական բուժման նոր մոդելի կիրառումը:
««Զինվորի տան» կողքին լինելը կարևոր առաքելություն է Viva-ի համար: Այս կառույցի հետ մեր ճանապարհն սկսել ենք չորս տարի առաջ՝ գիտակցելով իրականացվող ծրագրերի անհրաժեշտությունը: Գործընկերության արդյունքում մեզ հաջողվել է բուժառու երիտասարդների հայացքում տեսնել ոտքի կանգնելու կամքն ու հավատը: Պատասխանատու մոտեցումն ու երկարաժամկետ արդյունք ապահովելու ձգտումը նպաստել են, որ Viva-ն ստանձնի նաև այս շենքի կառուցման առաքելությունը: Ասել, որ այսօր այստեղ նոր մասնաշենք է բացվում, նշանակում է ոչինչ չասել: Սա ոչ թե ուղղակի տարածք է, այլ մեծ նպատակների իրականացման կենտրոն, որտեղ իրենց անհավանական նվիրումն ու ջանքերն են գործադրելու բուժաշխատողները: Հենց այստեղ՝ այս պատերի ներսում են միավորվելու «Զինվորի տան» մյուս գործընկերները, հովանավորներն ու աջակիցները՝ վերականգնողական բուժման նոր և աննախադեպ մոդել ներդնելու համար: Թող այս տարածքն իրական «Կյանքի սենյակ» լինի բուժառուների համար», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Նոր կառուցված մասնաշենքի մեկ հարկում գործելու է հարմարավետ, ընդարձակ ճաշարան:  Բուժառու զինվորները հնարավորություն են ունենալու տեղում պատրաստված թարմ կերակուրներով սնվել օրական երեք անգամ:
Ի դեպ, այստեղ բուժառու կարող են լինել նաև քաղաքացիական անձինք (օրինակ՝ կաթվածից (ինսուլտից), վթարից հետո), բայց վճարովի հիմունքներով: Այդտեղից ստացված ամբողջ  շահույթն ուղղվելու է հայրենիքի պաշտպանների խնդիրների լուծմանը:
«Viva ընկերության աջակցությամբ «Զինվորի տան» նոր մասնաշենքի կառուցումը մեզ հնարավորություն կտա իրականացնել ծրագրեր, որոնք վաղուց պլանավորում էինք, և այդ ծրագրերի համար նույնպես ունենք պատրաստակամ գործընկերներ, պարզապես այդքան տարածք և շենքային հնարավորություններ այլևս չունեինք: Հիմա արդեն կկարողանանք կյանքի կոչել քայլքի լաբորատորիայի մեր ծրագիրը, կիրականացնենք սոցիալ-կենցաղային վերականգնողական բուժումը և տղաներին կապահովենք առավել հարմարավետ, մեծ ու լուսավոր ճաշարանով, որտեղ օրը 3 անգամ պետք է սնվեն: Եթե այս նոր մասնաշենքը մեր  գործընկեր Viva-ի աջակցությամբ չկառուցվեր, այս ամենը հնարավոր չէր լինի իրականացնել»,-ասել է «Զինվորի տան» տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը:
«Այս մասնաշենքը մի նոր հնարավորություն է թե զինվորական հաշմանդամների, թե քաղաքացիական անձանց համար: Ինչպես գիտեք, հարյուրավոր, հազարավոր զինհաշմանդամներ «Զինվորի տանը» պետպատվերով բուժում են ստանում: Սակայն այս շենքի կառուցմամբ նրանք առավել հաճախ կկարողանան ստանալ այդ բուժումը, ստիպված չեն լինի հերթի սպասել: Այս պարագայում ոչ միայն զինհաշմանդամները, այլև ավելի շատ  քաղաքացիական անձինք կկարողանան մեզ մոտ բուժում ստանալ: Իսկ քաղաքացիների բուժումից ստացված ողջ շահույթը, ինչպես գիտեք, ամբողջությամբ ուղղվում է զինհաշմանդամների խնդիրների լուծմանը», - ասել է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը:
Կարևոր նշանակության նոր մասնաշենքի կառուցման ամբողջ աշխատանքներն իրականացվել են հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորի՝ Viva-ի աջակցությամբ: Այդ նպատակով ընկերությունը նվիրաբերել է 159 մլն դրամ:
Շենքի ներքին հարդարման աշխատանքների մի մասը և նշված ծրագրերն իրականացնելու համար անհրաժեշտ գույքը, սարքավորումները ձեռք են բերվելու այլ գործընկերների աջակցությամբ:

Viva has constructed a new building for the “Soldier’s Home” A new and groundbreaking model of rehabilitation treatment is introduced in Armenia
11 June 2025
A new building has been opened at the “Soldier’s Home”. It was built not only to expand the facility’s capabilities and increase the volume of services offered to patients, but also to introduce a groundbreaking model of rehabilitation treatment in Armenia. This building will enable the “Soldier’s Home” to carry out vital programs, allowing a greater number of disabled military personnel to receive care simultaneously.
The gait laboratory hall is now ready. Patient examinations will be conducted using new technologies that provide 2D visualizations, enabling more precise and timely identification and assessment of potential issues. This laboratory will allow for a detailed analysis of every stage of a person’s gait, facilitating more targeted treatment for individuals with prosthetics, orthoses, or neurological conditions. For example, when assessing the gait of a person using a prosthesis, the laboratory can determine which stage of the gait cycle or which muscle group is most affected, allowing for significantly more effective treatment. This will increase the success of rehabilitation.
The new building, constructed with the support of Viva, will host social and domestic rehabilitation under the “Room of life” program. This model of rehabilitation treatment in Armenia will provide invaluable results in improving the quality of life for people with physical disabilities.
Alongside rehabilitation treatment, separate areas will help patients develop essential skills that are needed to manage daily tasks independently. This includes learning how to use the kitchen one-handed, shower on their own, or transfer from a wheelchair to an adapted car. The situations are many and different, but the solution is one – the application of a new model of rehabilitation treatment.
“Standing by the “Soldier’s Home” is an important mission for Viva. We started our journey with this structure four years ago, realizing the need for the programs being implemented. As a result of the partnership, we managed to see the will to stand up and faith in the eyes of the young people receiving treatment. A responsible approach and the desire to ensure long-term results contributed to Viva also taking on the mission of constructing this building. To simply say that a new building is being opened here today would be an understatement. This is not just a space, but a center for the implementation of big goals, where medical workers will continue exerting incredible efforts and show dedication. It is here, within these walls, that other partners, sponsors and supporters of the “Soldier’s Home” will unite to introduce a new and unprecedented model of rehabilitation treatment. Let this space be a real “Room of life” for the patients,” Viva’s General Director Armen Avetisian said.
A comfortable, spacious dining room will be available on one floor of the new building. The patient soldiers will have the opportunity to enjoy fresh meals prepared on-site three times a day.
By the way, civilians can also receive treatment here (for example, after a stroke, an accident), but on a paid basis. All proceeds from civilian treatment will be used to support the needs of the defenders of the homeland.
“The construction of the new building at the “Soldier’s Home”, made possible with the support of Viva, gives us the opportunity to implement programs that we have long been planning. We also have willing partners for these programs, but lacked the necessary space and infrastructure. Now we can bring our gait laboratory program to life, launch social and domestic rehabilitation services, and provide our soldiers with a more comfortable, large, and bright dining room where they can enjoy three meals a day. None of this would have been possible without the support of our partner, Viva,” said Haykuhi Minasyan, director of the “Soldier’s Home”.
“This building is a new opportunity for both disabled military personnel and civilians. As you know, hundreds, thousands of disabled servicemen receive state-funded care at the “Soldier’s Home”. With the addition of this building, they will be able to access treatment more frequently, without long waiting times. This expansion will also allow us to treat more civilians. And all proceeds from civilian treatments are fully reinvested into addressing the needs of our disabled military personnel,” said YSMU Rector Armen Muradyan.
The construction of this important new building was carried out with the support by leading telecommunications operator Viva, which donated 159 million drams for the project.
Additional interior furnishing, equipment, and essential resources for the planned programs will be purchased with the support of other partners.