Viva-ն «Զինվորի տան» համար նոր մասնաշենք է կառուցել Հայաստանում ներդրվում է վերականգնողական բուժման նոր և աննախադեպ մոդել
11 հունիսի 2025
«Զինվորի տանը» նոր մասնաշենք է բացվել: Այն կառուցվել է ոչ միայն եղած հնարավորություններն ընդլայնելու, բուժառուների սպասարկման ծավալը մեծացնելու, այլև Հայաստանում վերականգնողական բուժման աննախադեպ մոդել կիրառելու նպատակով: Այս մասնաշենքը «Զինվորի տանը» հնարավորություն կտա իրականացնել կարևոր ծրագրեր:  Դրանց շնորհիվ առավել արժանապատիվ պայմաններում ավելի մեծ թվով զինհաշմանդամներ միաժամանակ կկարողանան բուժում ստանալ:
Նոր մասնաշենքում պատրաստ է քայլքի լաբորատորիայի դահլիճը: Բուժառուների հետազոտումն իրականացվելու է նոր տեխնոլոգիաների միջոցով, ինչը թույլ է տալու 2D ձևաչափով տեսնել, ժամանակին ու առավել հստակ բացահայտել և գնահատել հնարավոր խնդիրները: Այս լաբորատորիան հնարավորություն է տալու հստակ գնահատել քայլքի բոլոր փուլերը և առավել թիրախային բուժել պրոթեզավորված, օրթեզավորված կամ նյարդաբանական խնդիրներ ունեցող մարդկանց: Այս ձևաչափով, օրինակ, պրոթեզավորված մարդու քայլքի ժամանակ գնահատվելու է, թե քայլքը որ փուլում է առավել տուժած կամ որ մկանախումբն է տուժած, և բուժումն այս պարագայում անհամեմատ ավելի արդյունավետ  է լինելու: Սա բարձրացնելու է վերականգնողական բուժման արդյունավետությունը:
Viva-ի աջակցությամբ կառուցված նոր մասնաշենքում հնարավոր կլինի իրականացնել նաև սոցիալ-կենցաղային ռեաբիլիտացիա՝ «Կյանքի սենյակ» ծրագրով: Հայաստանում վերականգնողական բուժման այս մոդելն անգնահատելի արդյունք է ապահովելու՝ ֆիզիկական սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող անձանց կյանքի որակը բարձրացնելու հարցում:
Վերականգնողական բուժմանը զուգահեռ՝ առանձնացված գոտիները ծառայելու են այնպիսի հմտությունների ձեռքբերմանը, որոնք կարևոր են կենցաղում անհրաժեշտ գործողությունները միայնակ հաղթահարելու համար, մասնավորապես՝ ինչպե՞ս օգտվել խոհանոցից, երբ հանգամանքների բերումով մարդը ստիպված է դա անել մեկ ձեռքով, ինչպե՞ս ինքնուրույն լոգանք ընդունել կամ սայլակից տեղափոխվել հարմարեցված ավտոմեքենա: Իրավիճակները շատ են և տարբեր, լուծումը՝ վերականգնողական բուժման նոր մոդելի կիրառումը:
««Զինվորի տան» կողքին լինելը կարևոր առաքելություն է Viva-ի համար: Այս կառույցի հետ մեր ճանապարհն սկսել ենք չորս տարի առաջ՝ գիտակցելով իրականացվող ծրագրերի անհրաժեշտությունը: Գործընկերության արդյունքում մեզ հաջողվել է բուժառու երիտասարդների հայացքում տեսնել ոտքի կանգնելու կամքն ու հավատը: Պատասխանատու մոտեցումն ու երկարաժամկետ արդյունք ապահովելու ձգտումը նպաստել են, որ Viva-ն ստանձնի նաև այս շենքի կառուցման առաքելությունը: Ասել, որ այսօր այստեղ նոր մասնաշենք է բացվում, նշանակում է ոչինչ չասել: Սա ոչ թե ուղղակի տարածք է, այլ մեծ նպատակների իրականացման կենտրոն, որտեղ իրենց անհավանական նվիրումն ու ջանքերն են գործադրելու բուժաշխատողները: Հենց այստեղ՝ այս պատերի ներսում են միավորվելու «Զինվորի տան» մյուս գործընկերները, հովանավորներն ու աջակիցները՝ վերականգնողական բուժման նոր և աննախադեպ մոդել ներդնելու համար: Թող այս տարածքն իրական «Կյանքի սենյակ» լինի բուժառուների համար», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Նոր կառուցված մասնաշենքի մեկ հարկում գործելու է հարմարավետ, ընդարձակ ճաշարան:  Բուժառու զինվորները հնարավորություն են ունենալու տեղում պատրաստված թարմ կերակուրներով սնվել օրական երեք անգամ:
Ի դեպ, այստեղ բուժառու կարող են լինել նաև քաղաքացիական անձինք (օրինակ՝ կաթվածից (ինսուլտից), վթարից հետո), բայց վճարովի հիմունքներով: Այդտեղից ստացված ամբողջ  շահույթն ուղղվելու է հայրենիքի պաշտպանների խնդիրների լուծմանը:
«Viva ընկերության աջակցությամբ «Զինվորի տան» նոր մասնաշենքի կառուցումը մեզ հնարավորություն կտա իրականացնել ծրագրեր, որոնք վաղուց պլանավորում էինք, և այդ ծրագրերի համար նույնպես ունենք պատրաստակամ գործընկերներ, պարզապես այդքան տարածք և շենքային հնարավորություններ այլևս չունեինք: Հիմա արդեն կկարողանանք կյանքի կոչել քայլքի լաբորատորիայի մեր ծրագիրը, կիրականացնենք սոցիալ-կենցաղային վերականգնողական բուժումը և տղաներին կապահովենք առավել հարմարավետ, մեծ ու լուսավոր ճաշարանով, որտեղ օրը 3 անգամ պետք է սնվեն: Եթե այս նոր մասնաշենքը մեր  գործընկեր Viva-ի աջակցությամբ չկառուցվեր, այս ամենը հնարավոր չէր լինի իրականացնել»,-ասել է «Զինվորի տան» տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը:
«Այս մասնաշենքը մի նոր հնարավորություն է թե զինվորական հաշմանդամների, թե քաղաքացիական անձանց համար: Ինչպես գիտեք, հարյուրավոր, հազարավոր զինհաշմանդամներ «Զինվորի տանը» պետպատվերով բուժում են ստանում: Սակայն այս շենքի կառուցմամբ նրանք առավել հաճախ կկարողանան ստանալ այդ բուժումը, ստիպված չեն լինի հերթի սպասել: Այս պարագայում ոչ միայն զինհաշմանդամները, այլև ավելի շատ  քաղաքացիական անձինք կկարողանան մեզ մոտ բուժում ստանալ: Իսկ քաղաքացիների բուժումից ստացված ողջ շահույթը, ինչպես գիտեք, ամբողջությամբ ուղղվում է զինհաշմանդամների խնդիրների լուծմանը», - ասել է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը:
Կարևոր նշանակության նոր մասնաշենքի կառուցման ամբողջ աշխատանքներն իրականացվել են հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորի՝ Viva-ի աջակցությամբ: Այդ նպատակով ընկերությունը նվիրաբերել է 159 մլն դրամ:
Շենքի ներքին հարդարման աշխատանքների մի մասը և նշված ծրագրերն իրականացնելու համար անհրաժեշտ գույքը, սարքավորումները ձեռք են բերվելու այլ գործընկերների աջակցությամբ:

Viva построила новое здание для «Дома солдата» В Армении внедряется новая и беспрецедентная модель восстановительного лечения
11 июня 2025
В «Доме солдата» открылось новое здание. Здание построено не только с целью расширения существующих мощностей, увеличения объема услуг, предоставляемых пациентам, но и для внедрения беспрецедентной в Армении модели восстановительного лечения. Это здание позволит «Дому солдата» реализовывать важные программы. Благодаря им большее количество военнослужащих-инвалидов смогут одновременно получать лечение в более достойных условиях.
В новом здании готов зал для занятий по ходьбе. Обследование пациентов будет проводиться с использованием новых технологий, которые позволят проводить наблюдения в формате 2D, своевременно и точнее выявлять и оценивать возможные проблемы. Эта лаборатория позволит четко оценивать все стадии ходьбы и обеспечивать более целенаправленное лечение людей с протезами, ортезами, а также людей с неврологическими проблемами. В таком формате, например, станет возможным более точное определение наиболее проблемного этапа процесса ходьбы и затронутых групп мышц, для обеспечения целенаправленного лечения и повышения эффективности реабилитационных мер.
Новое здание, построенное при поддержке компании Viva, также позволит проводить социальную и бытовую реабилитацию через программу «Комната жизни». Данная модель реабилитационного лечения позволит значительно улучшить качество жизни людей с ограниченными физическими возможностями в Армении.
Параллельно с реабилитационным лечением в новом здании будут действовать также раздельные зоны, где будет проводиться программа по восстановления навыков, которые важны для преодоления трудностей при совершении повседневных действий. В частности, как пользоваться туалетом, когда в силу обстоятельств человеку приходится делать это одной рукой, как самостоятельно принять душ или пересесть из инвалидной коляски в адаптированный автомобиль… Ситуации многочисленны и разнообразны; решением является применение новой модели реабилитационного лечения.
«Поддерживать “Дом солдата” — важная миссия для Viva. Начало нашему сотрудничеству было дано четыре года назад: мы осознавали необходимость реализуемых программ. Мы видим волю к борьбе и веру в глазах молодых людей, получающих лечение, в том числе – благодаря нашему партнерству. Ответственный подход и стремление обеспечить долгосрочный результат способствовали тому, что Viva также взяла на себя миссию по строительству этого здания. Сказать, что сегодня здесь открывается новое здание — ничего не сказать. Это не просто пространство, а центр реализации больших целей, где медицинские работники будут продолжать проявлять самоотверженность и прилагать невероятные усилия. Именно здесь, в этих стенах, объединятся другие партнеры, спонсоры и сторонники “Дома солдата”, чтобы внедрить новую и беспрецедентную модель восстановительного лечения. Пусть это пространство станет настоящей “комнатой жизни” для пациентов», — сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Более того, на одном из этажей нового здания предусмотрена уютная и просторная столовая. Выздоравливающим солдатам будет предлагаться приготовленное на месте трехразовое питание.
Кстати, здесь могут лечиться и гражданские лица (например, от последствий инсульта, аварий и пр.), но уже на платной основе. Вся прибыль, полученная от предоставленных услуг, будет направлена ​​на решение проблем защитников Отечества.
«Строительство нового здания “Дома солдата” при поддержке Viva даст нам возможность реализовать давно намеченные программы с партнерами, с готовностью ожидающими их старта, препятствием которому служили ограниченность места и строительных возможностей. Теперь мы сможем воплотить в жизнь нашу программу лаборатории коррекции походки, внедрим программу по социально-бытовой реабилитации и обеспечим ребятам более комфортную, большую и светлую столовую трехразового питания. Если бы это новое здание не было построено при поддержке нашего партнера Viva, все это было бы невозможно», — говорит директор «Дома солдата» Айкуи Минасян.
«Это здание — новая возможность как для инвалидов-военнослужащих, так и для гражданских лиц. Как вы знаете, в “Доме солдата” сотни, тысячи инвалидов-военнослужащих получают лечение за счет государства. Однако со строительством этого здания они смогут получать это лечение без необходимости ожидания своей очереди. В таком случае не только инвалиды-военнослужащие, но и большее количество гражданских лиц смогут получать у нас лечение. А вся прибыль от лечения граждан, как вы знаете, полностью направляется на решение проблем инвалидов-военнослужащих», — отметил ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян.
Все строительство нового и столь необходимого здания осуществлялось при поддержке ведущего оператора телекоммуникационных услуг Viva. На эти цели компания выделила 159 миллионов драмов.
Часть работ по внутренней отделке здания, а также имущество и оборудование, необходимые для реализации указанных проектов, будут закуплены с привлечением дополнительных источников финансирования.