Viva-ն հյուրընկալել է Global High-Tech-ի 15-րդ դափնեկրին՝ դոկտոր Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարային
Ճապոնիայից Հայաստան ժամանած դոկտոր Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար շնորհվող պետական մրցանակի՝ 2024 թվականի դափնեկիրն է: Պետական մրցանակը ստանալուց առաջ, AIPLAB (ԷյԱյՓի ԼԱԲ) կոնսորցիումի հիմնադիր և արհեստական բանականության գործընկերային համակարգ հանդիսացող՝ LOCOMTEC (ԼոքոմԹեք) լաբորատորիայի նախագահ դոկտոր Հագիվարան Viva-ի կենտրոնական գրասենյակ է այցելել մրցանակաբաշխության առթիվ կազմակերպված մամուլի ասուլիսի մասնակցելու համար: Նա ներկայացրել է մասնագիտական հարուստ փորձը և հաջողության իր ճանապարհը: Ասուլիսին մասնակցել են դոկտոր Հագիվարան, Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը, Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանն ու «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Ռուբեն Սիմոնյանը ողջույնի խոսքում բարձր գնահատելով  դոկտոր Հագիվարայի մեծ ներդրումը բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման գործում՝ նշել է, որ տարիներ շարունակ Հայաստանը ձգտում է ճանաչելի դառնալ տեխնոլոգիական աշխարհում՝ վերածվելով տարածաշրջանային տեխնոլոգիական հաբի,  իսկ Հագիվարայի անցած ճանապարհը, երազանքների հասնելու վճռականությունն ու կամքը վառ ապացույցն են այն բանի, որ նպատակասլացության և համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր է այն իրականություն դարձնել: «15 տարի մենք հարգանքի ու շնորհակալության խոսքեր ենք ուղղում մարդկանց, որոնք մեծ ներդրում են ունեցել տեխնոլոգիաների աշխարհում։ Մյուս կողմից՝ 15 տարի անընդմեջ թիմն աշխատում է, որպեսի նրանց ու նրանց գործը ճանաչելի դարձնի Հայաստանում։ Տարիների այս աշխատանքը երազանքի ու այդ երազանքն իրականություն դարձնելու մասին է։ Մենք ցանկանում ենք Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական հաբ, տաղանդների հաբ։ Այս ճանապարհը, որ մենք անցնում ենք, դա մի քանի տարվա ճանապարհ չէ, դա 15 և ավելի տարիների քրտնաջան աշխատանք է պահանջում», - ասել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալը:
27 տարեկանում ֆիզիկայի ոլորտում դոկտորի կոչում ստացած, հետագա կյանքը գիտությանը նվիրած և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կարևոր փոփոխություններ կատարած պարոն Հագիվարան մեր երկրում է՝ աշխարհում արդեն որոշակի հնչեղություն ստացած և հեղինակություն վայելող մրցանակաբաշխության շնորհիվ:
«Կան իրադարձություններ, որոնց թողած երկարաժամկետ ազդեցությունը դժվար է գնահատել մեկ ասուլիսի շրջանակում: Արդեն 15 տարի անընդմեջ, պատիվ ունենք Viva-ի այս դահլիճում ընդունելու Global High-Tech-ի դափնեկիրներին: Սա ոչ թե ուղղակի մրցանակաբաշխություն է, այլև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրված ահռելի փորձի ներկայացում: Դափնեկիրներից յուրաքանչյուրի անցած ուղին խելացի ապագա կառուցելու յուրօրինակ ուղեցույց է՝ աշխարհի բոլոր երկրների համար»,- նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը: «Դոկտոր Հագիվարա, ողջունում ենք Ձեզ՝ այս այցն ընդունելով որպես կարևոր պատգամ. նպաստել ՏՏ ոլորտում առկա ներուժի շարունակական բացահայտմանը, այս ոլորտում մեր երկրի՝ արդեն իսկ ձեռք բերած վարկանիշի բարձրացմանը, գնահատել կայուն կապիտալի՝ գիտելիքի դերը և հետևողական քայլերով շարժվել աշխարհի զարգացման տեմպին համընթաց՝ փորձելով գերազանցել այն: Շնորհակալ ենք, որ այսօր այստեղ եք, ինչը մեզ համար մեծ պատիվ է», - հավելել է Ավետիսյանը:
15 տարի շարունակ, Global High-Tech պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է՝ Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը, իսկ նախաձեռնողն ու աջակիցը՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը: Հաջողված գործակցության արդյունքում, տարբեր տարիների մեր երկիր են ժամանել համաշխարհային առաջատարներ, որոնց շնորհիվ էական փոփոխություններ են արձանագրվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, մարդկանց կյանքում և համաշխարհային տնտեսության մեջ:
««Սինոփսիս» ընկերությունը Հայաստանում ցույց է տվել իր հանձնառությունը խթանելու նորարարությունները՝ ինչպես գլոբալ համագործակցության, այնպես էլ ճարտարագետների հաջորդ սերնդի մեջ ներդրումներ կատարելու միջոցով: Մեզ համար պատիվ է շարունակել աջակցել «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական ​​մրցանակի ծրագրին, ինչպես նաև մեր մյուս ծրագրերին, ինչպիսիք են ՏՏ ոլորտի կրթական պարգևը և Միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան», - ասել է «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը: «Մեզ համար նաև պատիվ է Հայաստանում հյուրընկալել ամենամյա «Համաշխարհային բարձր տեխնոլոգիաների մրցանակի» տասնհինգերորդ դափնեկիր, AIPLAB կոնսորցիումի հիմնադիր և արհեստական բանականության գործընկերային համակարգ հանդիսացող LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ դոկտոր Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարային», - եզրափակել է Հովիկ Մուսայելյանը։
Global High-Tech-ի 15-րդ դափնեկիր Յոշիակի Հագիվարան ներկայացրել է իր գործունեության ամենակարևոր դրվագներն ու ուղղությունները, իր մասնակցությամբ իրականացված նախագծերն ու տեխնոլոգիական հիմնական ձեռքբերումները: «Իմ ընտանիքի համար արտառոց երևույթ է արտերկիր մեկնելը: Հայաստանում այցելել ենք տաճարներ, թանգարաններ, ծանոթացել ենք ձեր հին մշակույթին»,  - ասել է Հագիվարան: Հագիվարան նշել է, որ մշտապես կարևորում է միջմշակութային շփումները, տարբեր ազգերի մշակույթներին առչվելն ու լավագույնը վերցնելը: Անընդհատ սովորելը նրա համար կենսակերպ է եղել՝ լինի դա օտար լեզու թե մասնագիտական գիտելիք: Նորարար տեխնոլոգիաների հանդեպ հետաքրքրությունը սկիզբ է առել մուլֆիլմերից: Այսպես՝ կիսահաղորդիչների ոլորտը դարձավ նրա կյանքի հիմնական զբաղմունք և նա էական դերակատարություն ունեցավ PlayStation-ի ստեղծման գործում: Հագիվարայի խոսքով՝ գալով Հայաստան՝ նա տեսել է, որ այստեղ աշխատում են մարդիկ, ովքեր երազում են երկիրը բերել զարգացման նոր մակարդակի: Միևնույն ժամանակ, դափնեկիրը կարևորել է մարդկանց պատասխանատվությունը՝ բնությունն անաղարտ պահելու հարցում: Անդրադառնալով Viva-ին որպես ՏՀՏ ոլորտում առաջատար ընկերության՝ Global High-Tech-ի 15-րդ դափնեկիրն ներկայացրել է իր կարգախոսը՝ ձգտել ավելիին ու երբեք չհանձնվել:
Հայաստանում դոկտոր Հագիվարայի այցը հագեցած է պետական տարբեր գերատեսչություններ, բուհեր, կրթական հեղինակավոր կենտրոններ շրջայցով և դասախոսություններով:  Ի դեպ, գործընկեր կազմակերպությունները՝ Viva-ն և «Սինոփսիս Արմենիա»-ն, համատեղ հաջողված ծրագրեր են իրականացրել նաև այդ կենտրոններում՝ երիտասարդ սերնդի համար կրթության լավագույն միջավայր ստեղծելու նպատակով: Հագիվարան շրջայցն ավարտելու է Վանաձորի ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոն այցելությամբ՝ Silicon Mountains 2025 Lori համաժողովին ու ցուցահանդեսին նախատեսված հիմնական զեկույցով:
Նախորդ օրը, ավանդույթի համաձայն՝ ՀՀ կառավարությունում անցկացվել է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված՝ նամականիշով փոստային բացիկի և հատուկ ծրարի մարման արարողությունը:
Որպես Global High-Tech մրցանակաբաշխության գլխավոր գործընկեր՝ Viva-ն 15 տարվա ընթացքում հատկացրել է ավելի քան 297 մլն դրամ: Հիմքում համոզմունքն է, որ երկրի զարգացման համար կարևոր է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը, հատկապես՝ երկրի մրցակցային առավելությունը հանդիսացող ոլորտների զարգացման առումով:
15 տարվա ընթացքում, է Global High-Tech մրցանակաբաշխության շրջանակում, Հայաստան են այցելել այնպիսի գիտնականներ, ինչպիսիք են «Intel» /«Ինտել»/ կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն և նախագահ Քրեյգ Ռ. Բարեթը (2010), Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության նախագահ, «Hitachi» /«Հիտաչի»/ ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն (2013), «Open-Root»  /«Օուփեն ռութ»/ կազմակերպության գլխավոր տնօրեն, համացանցի առաջամարտիկներից մեկը՝ Լուի Պուզենը (2016),  «Nest Labs» /«Նեսթ Լաբս» /ընկերության հիմնադիր, «iPod» /«այՓոդ»/ ապրանքանիշի հեղինակ Թոնի Ֆադելը (2017), «Adobe» /«Ադոբի»/ ընկերության նախագահ Շանթանու Նարայենը (2022), «Infosys» /«Ինֆոսիս»/ ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին (2023) և այլք:

15-ый лауреат премии Global High-Tech доктор Ёсиаки Дэймон Хагивара посетил головной офис Viva
Доктор Ёсиаки Дэймон Хагивара, прибывший в Армению из Японии, стал лауреатом Государственной премии 2024 года за всемирный вклад в развитие высоких технологий. Перед получением государственной премии доктор Хагивара, основатель консорциума AIPLAB и президент партнерской системы искусственного интеллекта лаборатории LOCOMTEC, посетил головной офис Viva для участия в пресс-конференции, организованной в рамках церемонии вручения ему звания лауреата. На пресс-конференции доктор Хагивара рассказал о своем профессиональном опыте и пути к успеху. В пресс-конференции приняли участие доктор Хагивара, заместитель министра промышленности высоких технологий Армении Рубен Симонян, генеральный директор Viva Армен Аветисян, а также директор «Synopsis Armenia» и председатель исполнительного совета премии Овик Мусаелян.
«В течение 15 лет мы отдаем дань уважения и благодарности людям, внесшим большой вклад в мир технологий. С другой стороны, команда уже 15 лет работает над тем, чтобы сделать себя и свою работу узнаваемыми в Армении. Эти годы работы посвящены мечте и воплощению этой мечты в реальность. Мы хотим сделать Армению технологическим центром, центром талантов. Этот путь, по которому мы идем, — это не путешествие на несколько лет, это требует 15 и более лет упорного труда», — заявил заместитель министра высокотехнологичной промышленности Рубен Симонян.
Г-н Хагивара, получивший докторскую степень по физике в возрасте 27 лет и посвятивший свою дальнейшую жизнь науке и внесший важные изменения в сферу высоких технологий, находится в нашей стране благодаря награде, уже завоевавшей определенное признание и авторитет во всем мире.
«Есть события, долгосрочное воздействие которых сложно оценить в рамках одной пресс-конференции. Вот уже 15 лет мы имеем честь приветствовать в стенах компании Viva лауреатов премии Global High-Tech. Это не просто церемония награждения, но и представление колоссального опыта, вложенного в сферу высоких технологий. Путь, пройденный каждым из лауреатов — это уникальный путеводитель по построению умного будущего для всех стран мира», - заявил генеральный директор Viva Армен Аветисян. «Доктор Хагивара! Мы приветствуем Вас и воспринимаем Ваш визит как важное послание: способствовать постоянному раскрытию потенциала в сфере ИТ, повышению достигнутого рейтинга нашей страны в этой сфере, воспринимать знания как устойчивый капитал, и последовательно двигаться в темпе мирового развития, стараясь его опередить. Мы благодарны Вам за то, что вы сегодня здесь, для нас это огромная честь!», — добавил Армен Аветисян.
Основным партнером государственной премии Global High-Tech на протяжении 15 лет выступает ведущий оператор телекоммуникаций в Армении компания Viva, а инициатором и спонсором — «Synopsys Armenia». В результате успешного партнерства нашу страну в разные годы посещали мировые лидеры в области ИКТ, благодаря кому были зафиксированы существенные изменения в сфере высоких технологий, жизни людей и мировой экономики.
«В Армении компания Synopsys продемонстрировала свою приверженность содействию инновациям посредством глобального сотрудничества и инвестирования в следующее поколение инженеров. Для нас большая честь продолжать поддерживать “Государственную премию Армении за всемирный вклад в развитие человечества посредством высоких технологий”, а также другие программы, такие как “ Образовательная Премия в области ИТ” и “Международная олимпиада по микроэлектронике”», — сказал Овик Мусаелян, директор Синопсис Армении и председатель Исполнительного совета Государственной премии. «Для нас также большая честь принимать в Армении пятнадцатого лауреата ежегодной “Глобальной премии в области высоких технологий”, доктора Ёсиаки Деймона Хагивару, основателя консорциума AIPLAB и президента партнерской системы искусственного интеллекта лаборатории LOCOMTEC AIPS», — подчеркнул Овик Мусаелян.
Программа визита доктора Хагивары в Армению включает посещение различных правительственных ведомств, университетов и престижных образовательных центров, а также выступления с лекциями. Кстати, партнерские организации Viva и «Synopsis Armenia» также реализовали в этих центрах успешные совместные проекты по созданию лучшей образовательной среды для подрастающего поколения. Хагивара завершит свой визит посещением центра COAF SMART в Ванадзоре, где выступит с программной речью на проводимой в эти дни конференции и выставке «Silicon Mountains 2025 Лори».
Накануне, в Доме правительства по традиции прошла церемония гашения почтовой карточки с оригинальной маркой и специального конверта, посвященные теме «Государственная премия Республики Армения за вклад мирового значения в сферу высоких технологий».
Лауреат 15-й премии Global High-Tech Ёсиаки Хагивара представил важнейшие этапы и направления своей деятельности, проекты, реализованные при его участии, и основные технологические достижения. «Для моей семьи выезд за границу является чем-то особым. В Армении мы посетили храмы, музеи, познакомились с вашей древней культурой», — рассказал Хагивара. Хагивара отметил, что он всегда придает большое значение межкультурным контактам, познанию культур разных народов и возможности делиться лучшим, что есть в каждой культуре. Хагивара отметил, что получение знаний и постижение нового стали для него образом жизни, будь то изучение иностранного языка или получение профессиональных знаний. Лауреат отметил, что его интерес к инновационным технологиям начался с мультфильмов. Область полупроводников стала основным занятием его жизни, и он сыграл значительную роль в создании PlayStation. По словам Хагивары, приезд в Армению показал ему, что здесь работают люди, мечтающие вывести страну на новый уровень развития. В то же время лауреат подчеркнул ответственность людей за сохранение первозданности природы. Относительно того, что Viva является лидирующей компанией в секторе ИКТ, 15-й лауреат премии Global High-Tech заявил, что жизненное кредо – стремиться к большему и никогда не сдаваться.
Будучи главным партнером премии Global High-Tech Awards, компания Viva за 15 лет выделила более 297 миллионов драмов. В основе подобной поддержки – убеждение, что сотрудничество государственного и частного секторов важно для развития страны, особенно в плане развития областей, являющихся конкурентным преимуществом страны.
За последние 15 лет лауреатами премии Global High-Tech Awards становились такие ученые, как генеральный директор и президент корпорации «Intel» Крейг Р. Барретт (2010), президент Ассоциации профессионалов полупроводниковой промышленности, бывший генеральный директор «Hitachi» Цугио Макимото (2013), генеральный директор «Open-Root», один из пионеров интернета Луис Пузин (2016), основатель «Nest Labs», создатель бренда «iPod» Тони Фаделл (2017), президент «Adobe» Шантану Нараян (2022), основатель «Infosys» Нараяна Мурти (2023) и другие.