Վանաձորում բացվել է Վիվա-ՄՏՍ-ի` զանգերի մարզային կենտրոնը
Մարզերի համաչափ զարգացումը մշտապես եղել է Վիվա-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում։ Այդ են փաստում մարզերում իրականացված բազմաթիվ ծրագրերն ու նախագծերը, որոնց թվում է Վանաձորում բացված զանգերի մարզային կենտրոնը։ Այն գործում է Տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների տարածաշրջանային և միջազգային կենտրոնի՝ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի (ՎՏԿ-ի) շենքում: Թե՛ Վանաձորում, թե՛ Երևանում գտնվող զանգերի կենտրոնները հավասարապես սպասարկելու են Վիվա-ՄՏՍ-ի բաժանորդներին։
«Վիվա-ՄՏՍ-ը զգալի տեղ է հատկացնում մարզային ծրագրերին։ Մենք կարևոր ենք համարում մարզերում ոչ միայն տեխնոլոգիական նորարարությունների ներդրումը, այլև նոր աշխատատեղերի ստեղծումը: Դա թույլ է տալիս մեղմել մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը՝ պահպանելով մատուցվող ծառայությունների բարձր որակ և՛ Երևանում, և՛ մարզերում: Զանգերի մարզային կենտրոնը հագեցած է ժամանակակից տեխնիկայով և գույքով, իրականացվող սպասարկումը տարածվում է ամբողջ հանրապետության վրա, աշխատակիցները վարձատրվում են նույնքան, որքան մայրաքաղաքում»,-նշում է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Զանգերի կենտրոնի բնականոն աշխատանքն ապահովում է ավելի քան 100 աշխատակից. 20-ը՝ Վանաձորում, մնացածը՝ Երևանում: Նրանք մասնագիտական խորացված դասընթացներ են անցել Վիվա-ՄՏՍ-ում՝ առաջնորդվելով բաժանորդամետ մոտեցման և ծառայությունների բարձրակարգ սպասարկում մատուցելու պատրաստակամությամբ: Վանաձորում մարզային զանգերի կենտրոն ստեղծելու որոշումը կայացվել է մի քանի հանգամանքների հիման վրա. այստեղ գործում են մի քանի բուհերի մասնաճյուղեր, կա Վանաձորի կյանքն աշխուժացնելու ձգտում և մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը մեղմելու ցանկություն: Վանաձորի բուհերում իրազեկման հանդիպումների ժամանակ ընկերության՝ հաճախորդների սպասարկման և մարդկային ռեսուրսների վարչությունների աշխատակիցները ներկայացրել են աշխատանքի յուրահատկությունները և մասնագիտական զարգացման հետագա հնարավորությունները։
Վիվա-ՄՏՍ-ն ունի հզոր ներքին կրթական ռեսուրս, որը թույլ է տալիս վերապատրաստել աշխատակիցներին երեք շաբաթվա ընթացքում։ Նրանք ավարտում են աջակցման գործակալի կարգավիճակով, պատրաստ՝ ապահովելու հաճախորդների սպասարկման ամենաբարձր մակարդակը: Ընկերությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում դրան, քանի որ հաճախորդների բավարարվածության բարձր մակարդակ ապահովելը համարում առաջնահերթություն:
Վիվա-ՄՏՍ-ի զանգերի կենտրոնը հիմնադրվել է 2005 թվականին և աշխատում է  շուրջօրյա՝ 24/7 ռեժիմով։ Այն բաժանորդների աջակցման դասական ուղղություններից է և մատուցում է  բարձրակարգ սպասարկում թեժ գծի միջոցով (111 կարճ համարով՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի բաժանորդների համար)։
2020 թվականից զանգերի կենտրոնն անցել է ժամանակակից տեխնոլոգիական համակարգերից մեկին և ներկայումս բաղկացած է ինքնասպասարկման SIVR (իրավիճակային ինտերակտիվ ձայնային արձագանքման) ենթահամակարգից և զանգերի կենտրոնի գործակալների և մասնագետների կողմից սպասարկման ենթահամակարգերից։
2022 թվականին զանգերի կենտրոնի աշխատակիցների միջոցով սպասարկվել է ավելի քան 2,000,000 զանգ, իսկ ավելի քան 9,000,000 զանգ սպասարկվել է SIVR համակարգի միջոցով։
Բաժանորդների աջակցման մշտական կատարելագործումը և բաժանորդների գոհունակության բարձր մակարդակի ապահովումը մշտապես գտնվում են Վիվա-ՄՏՍ-ի առաջնահերթությունների ցանկում:

Regional Call Center of Viva-MTS opens in Vanadzor
The balanced regional development has always been in the spotlight of Viva-MTS. It is displayed by the numerous initiatives and projects launched in RA regions, including the Regional Call Center opened in Vanadzor. The Call Center is located in Vanadzor Technology Center (VTC) of Enterprise Incubator Foundation (EIF), in the regional center of information and high technologies. Both the Regional Call Center in Vanadzor and Call Center in Yerevan provide high-quality service to Viva-MTS subscribers and customers in general.
“Viva-MTS emphasizes the importance of regional programs. We prioritize not only technological innovations in the regions, but also the creation of job openings. It helps reducing gaps between the capital's and the regions' rates of development while maintaining the high standard of services provided in both Yerevan and the regions. Besides, the Regional Call Center is equipped with modern facilities, and the salaries of the employees are identical with their colleagues’ salaries working in capital,” Armen Avetisian, Viva-MTS General Director, said.
More than 100 employees work at Viva-MTS Call Center: 20 agents and specialists work at Vanadzor branch, the rest – in Yerevan. They have undergone professional advanced trainings by the Company, providing the same quality of service as in the capital city. Vanadzor was selected as the place for the first Regional Call Center of Viva-MTS by considering many factors։ among them is the fact that several university branches operate in Vanadzor, there is also a desire to revive the city life and to alleviate the difference in development rates between the capital city and the regions. The Customer service and HR departments of Viva-MTS conducted regional visits to Vanadzor universities presenting job peculiarities and further career opportunities. Viva MTS has a powerful internal educational resource, which allows training employees in the capacity of Support Agents within 3 weeks.  They graduate as professionals ready to provide the highest level of customer service. The Company pays great attention to this, because it believes that the level of satisfaction of customers is our priority.
The Call Center of Viva-MTS has been established in 2005. The Call Center operates in 24/7 mode and is the classic way of the customer support by providing high-quality customer service via the Call Center’s hotline (111 short number for Viva-MTS subscribers).
Since 2020, the Call Center was swapped into one of the technologically most advanced and globally top ranked systems for the Contact Centers and currently the Call Center consists of the SIVR (Situational Interactive Voice Response) subsystem for customers’ more personalized automated voice-based self-services and the subsystem for connection to operators to be served by agents and specialists.
In 2022, more than 2,000,000 calls served by agents and specialists of Call Center, and more than 9,000,000 customer calls - in SIVR system via automated self-service.
The permanent advancement of customer support and ensuring customer satisfaction are always within the high priorities of Viva-MTS.